Jazda na suwak będzie obowiązkowa?

2019-03-05 18:27:40(ost. akt: 2019-03-05 15:44:29)

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Kierowcy są przyzwyczajeni do częstych zmian w przepisach. Teraz szykują się kolejne, ale ich odbiór jest raczej pozytywny. Mogłoby być nie tylko bezpieczniej, ale i nowocześniej. A na dodatek zwiększyłaby się kultura jazdy.
Nadmierna prędkość, niestosowanie się do znaków i korki to codzienność. Pojawił się pomysł na zmianę tego przykrego obrazka. Chodzi o obowiązkową jazdę na suwak.

Tym, którzy nie wiedzą, wyjaśniamy, że chodzi o sytuację, gdy droga zwęża się do jednego pasa. Jazda na suwak polega na naprzemiennym włączaniu się do ruchu na takim zwężeniu. Jeden samochód kontynuuje jazdę swoim pasem, drugi zjeżdża z zamykającego się pasa. Zazwyczaj kierowcy próbują jak najszybciej opuścić zwężający się pas ruchu, w wyniku czego powstaje długi, niewykorzystywany odcinek drogi.

Ten pomysł nie jest nowy. Na przestrzeni kilku lat pojawiał się wielokrotnie. Były przekładane obietnice i wieczne prace analityczne. Teraz taki przepis ma się znaleźć w projekcie nowelizacji Kodeksu drogowego. W tym roku ma w końcu trafić do Rządowego Centrum Legislacji. Jeśli nie trafi, posłowie z sejmowej komisji infrastruktury zapowiedzieli przygotowanie własnych propozycji.
Znaki informujące o jeździe na suwak również nie są nowością, bo możemy je spotkać na drodze od dawna (w Warszawie czy Katowicach). Są to jednak znaki pozakodeksowe, czyli stanowią jedynie zalecenie, a nie nakaz zachowania na drodze.

Nie ma więc sankcji za niestosowanie się do takiego znaku. Nowe regulacje nakazywałyby kierowcom, jadącym kończącym się pasem, do dojeżdżania do jego końca, chyba że zaistnieje możliwość wcześniejszej zmiany pasa bez tamowania ruchu. Z kolei ci, którzy poruszają się pasem z kontynuacją, musieliby wpuścić na swój pas kierowców z kończącego się pasa.

Obowiązkowa jazda na suwak jest stosowana w wielu krajach UE, np. w Austrii, Belgii czy Niemczech. Wielu polskich kierowców nie wie jednak, czym ona jest.

— Od razu przypomina mi się sytuacją z tatą. Rozmawiałam z nim kiedyś o jeździe na suwak. Ma prawo jazdy od 40 lat, ale nie wiedział, o co chodzi — mówi pani Karolina z Olsztyna. — Uważam, że pomysł jest świetny. Zawsze puszczam kierowców z kończącego się pasa, ale z jednym wyjątkiem: jeśli ktoś się wciska. Nie sądzę jednak, że ludzie będą się stosować do tych znaków. Bo albo nie wiedzą, czym jest jazda na suwak, albo wygra po prostu cwaniactwo.

To nie koniec zmian dla kierowców, bo znamy już konkrety w sprawie prawa jazdy. Od 4 marca wszystkie są zgodne z nowym wzorem. Zmniejszą się koszty i będzie prościej. Z prawa jazdy, podobnie jak w przypadku dowodów osobistych, zniknęło pole adresu zamieszkania. Tak więc np. w przypadku przeprowadzki dokumentu nie trzeba będzie wymieniać (w kieszeni zostaje ponad 100 zł). Posiadacze starego prawa jazdy nie muszą go oczywiście wymieniać, jeśli obecny dokument jest ważny.

Paweł Jaszczanin

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tom scott #2698374 | 185.195.*.* 15 mar 2019 21:33

  Czy szukasz środków finansowych na założenie własnej firmy? ** Czy potrzebujesz pożyczek prywatnych lub biznesowych na różne cele? ** Czy szukasz pożyczek na realizację dużych projektów? Email: patfinanceloan01@gmail.com

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Kebiz #2693442 | 88.156.*.* 7 mar 2019 09:32

  Decyduje kultura i dobra wola tych a prawej, ale niestety jednej drugiej ci u nas ze świecą szukać, zwłaszcza na drodze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. a #2693188 | 165.225.*.* 6 mar 2019 17:18

  W Polsce to nie bedzie funkcjonowac

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. J21 #2693109 | 83.0.*.* 6 mar 2019 15:03

  I co to zmieni, że jazda na suwak będzie obowiązkowa? Jazda z prędkością nie większą niż 50 km/h w terenie zabudowanym też jest obowiązkowa... wszystko w temacie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. olo #2693034 | 83.5.*.* 6 mar 2019 13:05

  Suwak sruwak a połowa kierowców nie ma pojęcia, że gdy skręca w drogę poprzeczną musi puścić pieszego/rowerzystę. Ba, nawet obtrąbią ludzi. Głupota powszechna. A czy wprowadzą suwak czy nie to i tak o wszystkim zadecyduje kierowca na zwężeniu. Jeden puści, drugi za cholerę - jak to w życiu... Ja tam jednego zawsze puszczę ale mój stary za nic. Sam skacze z pasa na pas a jak przyuważy takiego to zrobi wszystko aby go zablokować. To samo z wyprzedzaniem przed pasami. Tłumaczę ale nie wchodzi, nie będę się wiecznie z ojcem kłócić.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (26)