Podczas prac ziemnych na prywatnej posesji znaleziono 850 sztuk niewybuchów

2019-03-05 13:32:06(ost. akt: 2019-03-05 13:40:58)
Podczas prac ziemnych w Wielbarku znaleziono 850 sztuk niewybuchów

Podczas prac ziemnych w Wielbarku znaleziono 850 sztuk niewybuchów

Autor zdjęcia: KPP w Szczytnie

Do tego nietypowego znaleziska doszło w Wielbarku podczas prac ziemnych związanych z przyłączem kanalizacyjnym.
Oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki policji w piątek 1 marca został poinformowany o znalezieniu niewybuchów na terenie prywatnej posesji w Wielbarku.

Do nietypowego znaleziska doszło podczas prac ziemnych związanych z przyłączem kanalizacyjnym. Na miejsce od razu przyjechali policjanci z nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie, którzy stwierdzili że jest to amunicja produkcji niemieckiej o średnicy 28 mm i długości 20 cm.

Przybyły na miejsce patrol saperski potwierdził, iż znalezione niewybuchy to naboje przeciwlotnicze kal. do 75 mm. Dodatkowo po sprawdzeniu terenu znaleziska ujawniono jeszcze 24 pociski przeciwlotnicze i 34 naboje przeciwlotnicze. W sumie wykopano ok. 850 sztuk amunicji.

Tego rodzaju znaleziska pomimo upływu lat są w dalszym ciągu bardzo niebezpieczne. Zabronione jest ich odkopywanie, przenoszenie czy rozbrajanie. Takie nieodpowiedzialne zachowanie może grozić śmiercią lub kalectwem. Szczególnie apelujemy do amatorów pozyskiwania złomu! W przypadku odnalezienia niewybuchu należy jak najszybciej skontaktować się z jednostką policji. Apelujemy o ostrożność i rozwagę.

Czy wiesz co należy zrobić, gdy znajdziesz niewybuch?
w przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału nie należy go odkopywać, dotykać, oglądać czy przenosić w inne miejsce a także kategorycznie nie wolno wrzucać go do ognia, stawu, jeziora czy rowu. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. Policji.

informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku.

niewłaściwe postępowanie z niewypałem czy niewybuchem, które wynika z braku świadomości o niebezpieczeństwie które powoduje oraz brak jakichkolwiek środków ostrożności podczas kontaktu z wojskowym znaleziskiem sprawia, że wojna, która tak naprawdę dobiegła końca, wciąż zbiera ofiary.

policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.

w przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić Policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. WK #2692926 | 89.231.*.* 6 mar 2019 09:06

  Autor artykułu nie zna pojęcia "niewybuchu". Podejrzewam że "niewypału" też nie. Otóż w tym przypadku jest to po prostu stara amunicja. Pozdrawiam wszystkich.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. wiwo #2692896 | 77.253.*.* 6 mar 2019 08:29

  jeśli to znalezisko jest tak niebezpieczne to czemu zostało "zabezpieczone" w sposób ukazany na zdjęciu? Coś tu chyba się nie zgadza :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. tt #2692856 | 213.73.*.* 6 mar 2019 07:02

  Z tego co wiem, w języku polskim nowe zdanie zaczynamy wielką literą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Pedro #2692789 | 77.113.*.* 5 mar 2019 21:34

  Nie ruszaj niewybuchów i niewypałów ! Policjanci też lubią je wrzucić do ogniska po przepiłowaniu

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. gm #2692736 | 109.241.*.* 5 mar 2019 20:11

  Redaktorze! Niewypały, a nie niewybuchy (patrz niżej). Popełniacie po raz kolejny błąd rzeczowy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)