Nowoczesne dowody wchodzą w życie

2019-03-04 08:59:58(ost. akt: 2019-03-04 09:04:34)
E-dowody osobiste

E-dowody osobiste

Autor zdjęcia: Ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiadało pracowity weekend. Nic dziwnego, bo dziś wystartował e-dowód. To jeden z największych projektów, jakie wdrażano w Polsce. Cyfryzacja zaczyna wyglądać coraz lepiej. Co się od dzisiaj zmienia?
Jeśli planujemy złożyć wniosek o nowy dowód osobisty w poniedziałek 4 marca lub później, to po kilkunastu dniach odbierzemy już nowoczesny e-dowód. I to — co ciekawe — niekoniecznie w urzędzie odpowiednim dla naszego miejsca zamieszkania. W zasadzie jest bardzo podobny do obecnego dokumentu, ale różnice kryją się w środku.

W związku z wprowadzaniem usługi — w sobotę i niedzielę niemożliwe było złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego. Usługę czasowo wyłączono już w środę 27 lutego, a w piątek wnioski przyjmowano tylko do godz. 11.30. Wszystko dlatego, że wdrożenie e-dowodu wymagało prac systemowych i przerw technicznych. Dziś wnioski o dowód można już składać online i w urzędzie.
Co wyróżnia nowe dowody?

Nową informacją na pierwszej stronie dokumentu jest numer CAN, który jest także zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. CAN będzie nam potrzebny, jeśli zechcemy skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu.

— Nowy dowód jest jeszcze bezpieczniejszy niż dotychczasowe dowody osobiste. Numer CAN zabezpiecza przed odczytaniem — przez osoby nieuprawnione — zapisanych w nim danych — tłumaczy Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Ale chyba największą różnicą między klasycznym dowodem osobistym a e-dowodem jest warstwa elektroniczna.

— To wbudowany, niewidoczny z zewnątrz czip. E-dowód działa bezstykowo, co oznacza, że wystarczy położyć go na czytniku. Dzięki niemu zainteresowane osoby będą mogły używać e-dowodu do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami — mówi Marek Zagórski.

Poza klasycznym dokumentem tożsamości e-dowód jest bezpiecznym środkiem identyfikacji elektronicznej. Jest na nim zapisany nasz profil osobisty oraz podpis, który umożliwi podpisywanie dokumentów.

Ci, którzy nie chcą korzystać z warstwy elektronicznej, nie muszą się jednak martwić. Korzystanie z niej nie będzie obowiązkowe. Jeśli jednak na aktywację czipu zdecydujemy się po czasie, też nie będzie to żadna przeszkoda.
Nie ma też obowiązku wymiany dowodów. Jeśli nasz dokument jest ważny, możemy z niego korzystać aż do wygaśnięcia. Co ciekawe — jeśli chcemy koniecznie wymienić dowód na e-dowód, możemy to zrobić. Wystarczy zawnioskować o wymianę i jako powód podać wymianę dowodu bez warstwy elektronicznej. Za taką wymianę nie zapłacimy. Ważność e-dowodów będzie taka sama jak dotychczas, czyli 10 lat.

Do e-dowodu powinny też z czasem trafiać nowe funkcje. Ma być używany na przykład do zaznaczania swojej obecności u lekarza czy logowania się do KRS. Wykorzystanie nowych dowodów to nie tylko administracja, ale i biznes, na przykład potwierdzanie tożsamości i automatyczne eksportowanie danych podczas komunikacji z bankami lub operatorami komórkowymi. Oznacza to między innymi odejście do lamusa skanowania dowodów w banku na klasycznym skanerze.
Za e-dowodem stoją też liczby.

Wykonano ponad 2700 testów w 40 urzędach (w tym w Olsztynie) oraz przeszkolono blisko 5500 urzędników.

Ministerstwo zapewniało, że nie ma mowy o powtórce scenariusza z e-PIT-ami, gdy padły serwery. Po przeprowadzeniu 2782 testów błędem zakończyło się tylko pięć.

— Oczywiście, liczymy się z tym, że mogą pojawić się problemy. Podkreślam, że jest to system centralny, znaczy to tylko tyle, że będzie działał lub nie w całej Polsce — nie może być sytuacji, w której zadziała w Warszawie, ale nie w Krakowie — podkreśla minister cyfryzacji.

Będzie też łatwiej w przypadku zgubienia dowodu. Można go będzie zastrzec przez internet i odblokować w ciągu 14 dni, czyli inaczej niż dotychczas, kiedy zastrzeżenie było nieodwołalne.

Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat. Wiele mówiło się też o e-prawie jazdy, które także miało wejść w życie w 2019 roku. Na razie jednak nie należy się go spodziewać.

Paweł Jaszczanin

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Vvr #2692100 | 46.83.*.* 4 mar 2019 18:54

  Nowoczesne g,,,wno

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Inwigilacja w natarciu #2691998 | 213.73.*.* 4 mar 2019 15:38

  Pełna kontrola obywateli. Jadą z nami jak baranami a my się na wszystko grzecznie godzimy. Beeeeeeee!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Coraz #2691888 | 37.30.*.* 4 mar 2019 12:28

  Lepsza inwigilacja obywateli że też w innych krajach nie ma tylu "zabezpieczeń"

  odpowiedz na ten komentarz