Wielki Post. Od popiołu do zbawienia

2019-03-03 12:00:38(ost. akt: 2019-03-03 12:12:35)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Posypanie głów popiołem podczas liturgii w Środę Popielcową to symboliczny wstęp do trwającego 40 dni Wielkiego Postu. Wierni mogą potraktować go jako trening duszy, dzięki któremu lepiej przygotują się do świąt wielkanocnych.
„Droga do Wielkanocy wzywa nas do odnowienia naszego oblicza i naszego serca chrześcijan przez pokutę, nawrócenie i przebaczenie” — napisał w swoim orędziu na Wielki Post papież Franciszek. Przypomniał też, że Wielki Post „wzywa chrześcijan do intensywniejszego i konkretniejszego wcielania Tajemnicy Paschalnej w życie osobiste, rodzinne i społeczne”.

Zanim jednak chrześcijanie, za pomocą zalecanych przez papieża postu, modlitwy i jałmużny, rozpoczną 40-dniowy trening duszy, warto przypomnieć sobie znaczenie niektórych symboli i nabożeństw związanych z Wielkim Postem.

POPIÓŁ

Popiół, będący znakiem pokuty, zanim trafi na nasze głowy, przebywa długą drogę. Pochodzi on bowiem ze spalonych palm. Tych, które święcimy w Niedzielę Palmową. Po zasuszeniu są one spalane, a uzyskanym z nich popiołem posypuje się głowy wiernych.

To symbol, który ma nam przypomnieć nie tylko o pokornej postawie wobec Boga, ale i o tym, że jesteśmy... śmiertelni. Nie bez powodu w czasie liturgii słyszymy słowa: „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” oraz „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Mają one zachęcić nas do pokuty i podjęcia próby przebłagania Boga za grzechy.

40 DNI

Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową i trwa do Wielkiego Czwartku, kiedy to zaczyna się Triduum Paschalne. Czterdziestodniowy post nawiązuje do pobytu Jezusa na pustyni, kiedy to Chrystus przygotowywał się do swojej misji zbawczej.

Warto jednak pamiętać, że 40 to liczba symboliczna, która w biblijnych przekazach pojawia się po wielokroć. 40 dni i nocy Mojżesz przebywał na górze Synaj zanim otrzymał tablice z 10 przykazaniami. Tyle samo Eliasz, mocą pokarmu niebieskiego, szedł aż do góry Horeb, by doświadczyć spotkania z Bogiem w postaci cichego poszumu wiatru.

DROGA KRZYŻOWA

W czasie Wielkiego Postu wierni uczestniczą w nabożeństwach, które polegają na symbolicznym odtworzeniu ostatniej ziemskiej drogi Jezusa: z miejsca wydania wyroku do miejsca jego wykonania.

Tradycja odprawiania drogi krzyżowej powstała w Jerozolimie, ale za jej rozpowszechnienie odpowiedzialni są franciszkanie.

Obecnie w czasie nabożeństwa rozważa się mękę Jezusa Chrystusa przy czternastu stacjach. Dziewięć z nich zostało wywiedzionych z opisów ewangelicznych. Pozostałe — dzięki refleksjom wyprowadzonym z tekstów biblijnych, a nawet przekazów spoza Pisma Świętego (tak jest choćby w przypadku opisów upadków Pana Jezusa czy spotkania z Weroniką).

GORZKIE ŻALE

Nabożeństwo, którego wywodzi się z polskiej tradycji, a którego początki sięgają przełomu XVII i XVIII wieku. Jego inicjatorami byli ksiądz Michał Bartłomiej Tarło oraz Bractwo św. Rocha. To oni rozpoczęli starania o pozwolenia na odprawianie w świątyni specjalnego nabożeństwa pasyjnego.

Jego nazwa pochodzi od pierwszych wyrazów pieśni: „Gorzkie żale przybywajcie, serca nasze przenikajcie”. Gorzkie Żale odprawia się przede wszystkim w niedziele Wielkiego Postu.

Daria Bruszewska-PrzytułaKomentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Joko ono #2691765 | 5.173.*.* 4 mar 2019 08:39

  A to ciekawe jaką mentalnością cechuje się moderator. Tak czy inaczej to poznam odpowiedź na to pytanie.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Kaziu #2691582 3 mar 2019 19:31

  Biblia odpowiada o pewnej grupie ludzi:"Z chciwości wykorzystywać was będą przez zmyślone opowieści; lecz wyrok potępienia na nich od dawna zapadł i zguba ich nie drzemie." 2Potr 2:3. Może by tak zacząć pościć w taki sposób w jaki chciałby Bóg nasz stwórca abyśmy pościli: "Czy to jest post, w którym mam upodobanie, dzień, w którym człowiek umartwia swoją duszę, że się zwiesza swoją głowę jak sitowie, wkłada wór i kładzie się w popiele? Czy coś takiego nazwiesz postem i dniem miłym Panu? Lecz to jest post, w którym mam upodobanie: że się rozwiązuje bezprawne więzy, że się zrywa powrozy jarzma, wypuszcza na wolność uciśnionych i łamie wszelkie jarzmo, że podzielisz twój chleb z głodnym i biednych bezdomnych przyjmiesz do domu, gdy zobaczysz nagiego, przyodziejesz go, a od swojego współbrata się nie odwrócisz. Wtedy twoje światło wzejdzie jak zorza poranna i twoje uzdrowienie rychło nastąpi; twoja sprawiedliwość pójdzie przed tobą, a chwała Pańska będzie twoją tylną strażą. " Księga Izajasza 58,5-8

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Złomiarz #2691538 | 188.147.*.* 3 mar 2019 18:41

  Jak ktoś lubi to czemu nie !

  odpowiedz na ten komentarz

 4. to jest #2691277 | 89.228.*.* 3 mar 2019 12:57

  śmieszne i zarazem smutne

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. S. #2691269 | 31.0.*.* 3 mar 2019 12:41

  Pogański kraj, pogańskie obyczaje...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz