Uniwersytet celuje w dobrą przyszłość

2019-03-01 08:11:33(ost. akt: 2019-03-01 08:18:40)
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski wyznacza trendy. Teraz przed uczelnią kolejna inicjatywa. Powstanie Rada Nauki Rozwoju Polski Północno-wschodniej. Dzięki niej już dziś będzie można wpłynąć na przyszłość.
Zrozumieć świat i uczestniczyć w nim — nie jest to łatwe zadanie, bo wokół nas wszystko się zmienia. Nie tylko zachodzą globalne zmiany klimatu, ale przede wszystkim oszałamiający jest postęp technologiczny. Również wiedza się rozwija. Dlatego już dziś trzeba rozmawiać o przyszłości. I szukać jak najlepszych rozwiązań, by iść z duchem czasu. W tym celu powstaje Rada Nauki Rozwoju Polski Północno-wschodniej. Z pomysłem jej utworzenia wychodzi Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, który do współpracy zaprasza dwa sąsiedzkie województwa.

— Olsztyn byłby liderem. W inicjatywę włączyłyby się Uniwersytet w Białymstoku i Uniwersytet Mikołaja Kopernika z Torunia. Chcemy przygotować program, który zadbałby o przyszłość Polski północno-wschodniej na lata 2020-2030. Dzięki takim działaniom, już dziś będziemy przygotowani na potrzeby jutra. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie wzorem dla innych rejonów Polski — podkreśla prof. Ryszard Górecki, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. — Jestem już po pierwszym spotkaniu z przedstawicielami urzędów marszałkowskich województw podlaskiego i kujawsko-pomorskiego. Przede mną kolejne — w drugiej połowie marca. Wiem, że tworzymy coś ważnego. Dlatego chcemy poruszać tematy, których nie można przemilczeć. To przede wszystkim bezpieczeństwo środowiska i nasze zdrowie w tym kontekście. Mowa tu o monitoringu i systemie informatycznym, jaki zostałby u nas wprowadzony. Drugi temat to zdrowa żywność. Trzeci to sprawy szeroko pojętej energetyki — dodaje Ryszard Górecki.

Ada Romanowska

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci