Quantcast

Czwartek, 21 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Tarczyca znaczy poważny problem?

2019-02-28 09:32:21 (ost. akt: 2019-02-28 09:32:01)

Autor zdjęcia: peoplecreations / Freepik

Chora tarczyca, niestety, nie boli i dlatego o problemach z tym gruczołem pacjent dowiaduje się najczęściej bardzo późno, nierzadko przypadkiem. A nadmierne lub niedostateczne wytwarzanie hormonów przez tarczycę powoduje nieprawidłowości w całym organizmie. Nie wolno jej zatem lekceważyć.

Na jakie objawy zwracać szczególną uwagę?

Do najbardziej typowych objawów nadczynności tarczycy należy uczucie gorąca, nadmierne pocenie się, utrata masy ciała mimo zwiększonego apetytu, przyspieszenie tętna, kołatanie serca, wyraźne powiększenie obwodu szyi, niepokój, drżenie rąk i bezsenność, a jeśli z powodu nadczynności tarczycy rozwinęła się już choroba Gravesa-Basedowa — także wytrzeszcz gałek ocznych. Nadczynność częściej dotyka kobiety niż mężczyzn.

Z kolei w przypadku niedoczynności tarczycy występuje wzrost masy ciała, znaczne osłabienie, senność, uczucie chłodu, zwłaszcza rąk i stóp, obrzęki podskórne, zaparcia, suchość skóry, zwiększona łamliwość włosów, zwolnienie czynności serca. Znów, podobnie jak w przypadku nadczynności, na niedobór hormonów tarczycy ok. 5 razy częściej chorują kobiety. Częstość jej występowania zwiększa się wraz z wiekiem: wg badań niedoczynność tarczycy występuje u około 5 proc. populacji po 60. roku życia.

Jak zapobiegać?

Prócz spożywania produktów zawierających jod i wakacji nad morzem — wciąż brak skutecznych metod zapobiegania chorobom tarczycy. Tym bardziej regularna kontrola wielkości gruczołu tarczycy i jej konsystencji jest ważna dla naszego zdrowia. Trzeba sprawdzać, czy tarczyca nie jest za mocno zbita, twarda, nierówna lub guzkowa.

Jak zawsze, bardzo ważna jest też edukacja i świadomość społeczna. Już 6 marca w Olsztynie, w ramach Kampanii Społecznej „Żyję Świadomie” odbędzie się konferencja „Tarczyca — czy to tylko hormony?”. Uczestnicy dowiedzą się nie tylko o przyczynach i objawach tarczycy — ale przede wszystkim co zrobić, kiedy padła już diagnoza choroby. Ekspert, Alicja Sójka, odpowie też na pytania słuchaczy. A ponieważ zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć — uczestnicy konferencji poznają też diety i styl życia, które mogą pozytywnie wpływać nie tylko na nasze samopoczucie, ale też prawidłową gospodarkę hormonalną. Ekspert doradzi ponadto, jak prawidłowo dbać o zdrowie, aby uniknąć chorób tarczycy.
Konferencja „Tarczyca — czy to tylko hormony?”
Czas: środa, 6 marca 2019 r., od godziny 17:45 do 21:00
Miejsce: Eranova, Olsztyn, Al. Obrońców Tobruku 3
Koszt biletu cegiełki to 20zł. Można je kupić na stronie www.zyjswiadomie.pl
mmb

Alicja Sójka: psycholog, naturopata, akupunkturzysta (Tradycyjna Medycyna Chińska), elektropunkturzysta (metoda Volla), specjalistka w zakresie Vegatest, informoterapii i informodiagnostyki. Posiada uprawnienia do wykonywania zawodu w całej UE. Ma ponad 15-letnie doświadczenie w obszarze zdrowia i urody. Prowadzi wykłady z zakresu profilaktyki zdrowia i jej praktycznego wykorzystania w codziennym życiu, a także szkolenia dotyczące wpływu zdrowia fizycznego i emocjonalnego na jakość i efektywność pracy oraz relacje w zespole. Promuje holistyczne podejście do życia. Za najważniejsze uważa utrzymanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, nie zapominając przy tym o rozwoju osobistym. Jest wierna regule: „lepiej zapobiegać niż leczyć”, ceniąc przede wszystkim naturalne rozwiązania profilaktyki zdrowotnej.

Najbogatsze źródła (zawartość jodu w µg w 100 g produktu):
dorsz świeży – 110
mintaj – 103
halibut – 52
ser gouda – 35
łosoś wędzony – 30
sardynka w oleju – 25
pieczywo chrupkie – 14
kefir – 7,5
maślanka – 5,9
ryż brązowy – 4,5
chleb żytni razowy – 2,7

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB