Quantcast

Poniedziałek, 25 stycznia 2021. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

500 plus dla pierwszego dziecka? Jarosław Kaczyński zapowiedział zmiany w programie

2019-02-26 09:49:00 (ost. akt: 2019-02-26 12:24:19)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

W czasie konwencji Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński poinformował, że będzie kolejna odsłona programu 500 plus.

Z zapowiedzi PiS wynika, że 500 zł mogłoby być wypłacane na pierwsze dziecko już od początku lipca.

Podczas sobotniej konwencji PiS padło wiele obietnic. Poza zapowiedzią zmiany w programie 500 plus, pojawił się także pomysł, by osoby do 26. roku życia nie płaciły 18 proc. podatku PIT dla pracowników. Obniżony ma być też PIT pracowniczy, a rząd wprowadzi "trzynastki" dla emerytów w wysokości 1100 zł na osobę, przywrócone zostaną połączenia PKS.

Z kolei niedzielę rano przewodniczący partii PO, PSL, SLD, Nowoczesnej i Zielonych podpisali deklarację o powołaniu Koalicji Europejskiej.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego będą startować będą z jednej, szerokiej listy.


Sprawdziliśmy, co o pomysłach Prawa i Sprawiedliwości myślą politycy z Warmii i Mazur


Bogusława Orzechowska, senator Prawo i Sprawiedliwość
— Zanim zostały złożone deklaracje, zostały podparte analizami. Ponieważ mamy obecnie w Polsce wzrost gospodarczy, rośnie też PKB, jest więc szansa, że te obietnice uda się spełnić. Będzie to m.in. pomoc dla emerytów. O niej mówiliśmy już dużo wcześniej, ale nie było takich możliwości, by zebrać taką kwotę pieniędzy, która będzie znacząca. W tej chwili udało się to osiągnąć. W wielu też naszych rozmowach pojawiał się również temat rozszerzenia programu 500 plus na pierwsze dziecko. Teraz 500 plus na pierwsze dziecko będą mogły otrzymać na przykład samotne matki. Wcześniej nie miały takiej możliwości, bo mimo niewielkich dochodów przekraczały kryterium dochodowe. Bardzo ważną sprawą jest to, że młodzi ludzie do 26. roku życia nie będą płacić 18 proc. podatku PIT dla pracowników. Dzięki temu będą mieli szansę, by gromadzić oszczędności na przyszłość, na rozwój. Co do Koalicji Europejskiej. Partie, które weszły w jej skład liczą na to, że będąc razem mają większą szansę na zdobycie elektoratu, niż w przypadku, kiedy są rozdrobnione. Jestem w stanie zrozumieć, że podejmują wszelkiej działania, żeby dostać się do Parlamentu Europejskiego, gdzie decyduje się o Europie, także o Polsce. Ważne, żeby mieć swoje zdanie. Pięknie powiedział premier Mateusz Morawiecki, że kiedy jedni tworzą Koalicję Europejską, my mamy koalicję polską, bo polskie sprawy zawsze muszą być najważniejsze, polskie sprawy muszą być pierwsze. W Europie już jesteśmy, będziemy, podobnie jak pozostaniemy w Unii Europejskiej.


Mirosław Pampuch, poseł na Sejm RP, Nowoczesna
— Wyraźnie widać, ze PiS nie ma pomysłu, jak wzmocnić rolę Polski w Unii Europejskiej, stąd ten festiwal obietnic. Ich koszt to ponad 42 mld zł, a by je wydać, trzeba je mieć. PiS tych pieniędzy nie ma. To pieniądze wszystkich ciężko pracujących obywateli, przedsiębiorców, którzy płacą horrendalne podatki i składki. Zamiast udawać, że PiS coś daje, powinien tych pieniędzy po prostu nie zabierać. Podnieść kwotę wolną od podatku i obniżyć same podatki.
Z kolei powstanie Koalicji Europejskiej to min. odpowiedź Nowoczesnej na oczekiwania wielu osób i środowisk, które słusznie uważają, że tylko zjednoczone siły prodemokratyczne i proeuropejskie mogą skutecznie zapobiec dalszemu obniżaniu pozycji Polski w Unii Europejskiej, jak też przeciwdziałać demontażowi Unii Europejskiej przez eurosceptyków z PiS i Kukiz 15.

Pasławska
Urszula Pasławska, PSL
— Uważam, że te wszystkie obietnice są wynikiem ogromnego strachu, który towarzyszy PiS w związku z powstaniem Koalicji Europejskiej, że zjednoczyła się przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. PiS boi się przegranej w wyborach. Propozycje, które zostały złożone są podobne do tych, które wcześniej proponowało PSL, chociażby emerytury bez podatku. W przypadku 500 plus na pierwsze dziecko poprzemy ten pomysł. My sami proponowaliśmy rozwiązanie „Złotówka za złotówkę” (mechanizm „złotówka za złotówkę” polegał na tym, że po przekroczeniu progu dochodowego określone świadczenia nie są odbierane, ale odpowiednio pomniejszane — red.). PSL zawsze będzie popierał rozwiązania prorodzinne. W przypadku przywrócenia połączeń PKS to jest to zagadnienie, którym już się zajmujemy. Jeśli biorą z nas przykład to pozostaje tylko cieszyć się, że nasze propozycje zyskały uznanie. Co do Koalicji Europejskiej. Wszyscy mają świadomość, że bez Polskiego Stronnictwa Ludowego niemożliwe jest pokonanie PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Natomiast wybory do Parlamentu Europejskiego na pewno nie zmienią sytuacji politycznej w Polsce, ale pokażą pewien trend. My idziemy tam jednak w konkretnym celu, m.in. chcemy intensywnie zabiegać m.in. o zwiększenie budżetu na wspólną politykę rolną.

Wasilewska
Anna Wasilewska, poseł na Sejm, Platforma Obywatelska
— Jeśli chodzi o rozszerzenie programu 500 plus na pierwsze dziecko, myślę, że to nierealne. Dlaczego? Dokładnie 11 lutego 2016 roku taki wniosek zgłosiła Platforma Obywatelska, ale wtedy PiS był przeciwko. Dlaczego teraz ten temat powraca? W co wierzyć? Zwolnienie z podatku młodych osób do 26. roku życia? Te zapewnienia padały już wcześniej, jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku. Już wtedy PiS mówił, że podadzą pomocną dłoń młodym przedsiębiorcom. Minęły cztery lata, a – niestety – opłaty rosną, a sytuacja młodych przedsiębiorców jest trudna. Trzynastki dla emerytów również były pomysłem PO. Z programem Polska Seniora odbyliśmy spotkania z osobami starszymi. Wszyscy oni mówili nam, jak bardzo jest im ciężko, że brakuje pieniędzy na leki, że nie ma podwyżek emerytur, a koszty życia rosną. Mówienie o tym, że przywrócone będą połączenia PKS to też czysty populizm. Połączenia są likwidowane, bo są nierentowne. Rozumiem, że w ten sposób PiS chce trafić do mieszkańców małych miejscowości i są to obietnice przed wyborami parlamentarnymi. W przypadku Koalicji Europejskiej. Powstała po to, by była to koalicja złożona z ugrupowań proeuropejskich, żeby Polska została w Europie i by PiS z niej nas nie wyprowadził. By Polska wróciła na pozycję lidera. Ostatnie trzy lata zaprzepaściły to, co udało się wypracować poprzednim rządom.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. to ja #2689962 | 83.9.*.* 28 lut 2019 16:43

  To dobra sprawa jak to już będzie zaraz przepiszę firmę na syna dobre i trzy lata bez podatku !, to jest to !. Kłopoty się skończą a nawet będą zyski !.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Mazur #2689081 | 79.124.*.* 27 lut 2019 11:38

  z tymi PLUSAMI to jak z lukrowanymi pączkami , których jedzenie w nadmiarze szkodzi ...czasami dobrze jest też sięgnąć po szpinak - nie tylko pączkami objadać się

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. tak dalej #2688972 | 37.47.*.* 27 lut 2019 09:09

  Niebawem droga Grecja

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. skeptik #2688957 | 82.145.*.* 27 lut 2019 08:50

  Przeginają

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Czy to trochę nie patologia #2688918 | 79.184.*.* 27 lut 2019 08:02

  żeby zamiast tworzyć ludziom godne warunki dobrze płatnej pracy to coraz więcej dopłacać do biedy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (25)