Wzburzeni sędziowie z okręgu olsztyńskiego podjęli szereg uchwał

2019-02-22 10:08:18(ost. akt: 2019-02-22 12:31:02)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

W czwartek (21 lutego) w siedzibie Sądu Okręgowego w Olsztynie odbyło się Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Olsztyńskiego. Wzięło w nim udział 64 sędziów, spośród 126 uprawnionych.
Podczas zgromadzenia przyjęto 5 uchwał wyrażających sprzeciw sędziów m.in. wobec działań Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych oraz jego niektórych Zastępców.

W pierwszej uchwale sędziowie wyrazili dezaprobatę dla działań Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, sędziego Michała Lasoty, w związku z wezwaniem sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie Doroty Lutostańskiej do złożenia oświadczenia w ramach czynności wyjaśniających.

Wezwanie to wiąże się z wydanym w dniu 23 listopada 2018 r. przez SSO Dorotę Lutostańską postanowieniem utrzymującym w mocy orzeczenie sądu I instancji o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie dwóch osób obwinionych o ubranie kopii Bab Pruskich w koszulki z napisem „KonsTYtucJA, Jędrek”.

Zdaniem sędziów, kwestia wydania przez SSO Dorotę Lutostańską wyżej wymienionego postanowienia należy do sfery orzekania, w której sędziowie są niezawiśli, a fakt założenia koszulki z napisem KonsTYtucJA stanowi jedynie symboliczny wyraz przywiązania do wartości konstytucyjnych.

Za podjęciem uchwały głosowało 57 osób, przeciw 1 osoba, wstrzymały się 3 osoby, a pozostałe osoby nie brały udziału w głosowaniu.

W drugiej uchwale sędziowie wyrazili swój stanowczy sprzeciw wobec działań podejmowanych przez Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Piotra Schaba oraz jego Zastępców Michała Lasotę i Przemysława Radzika, polegających na wybiórczym wszczynaniu postępowań dyscyplinarnych i prowadzeniu postępowań wyjaśniających wobec sędziów, którzy otwarcie sprzeciwiają się zmianom mającym na celu ograniczenie niezależności sądów i niezawisłości sędziów, jak też chronią prawa i wolności obywatelskie, w tym w szczególności wolność słowa.

Ich zdaniem, takie działania są bezpośrednim zagrożeniem dla praw i wolności każdego obywatela, stanowią bowiem szykany wobec sędziego, który opowiedział się za szeroko rozumianą wolnością słowa w debacie publicznej i nie chciał oceniać słów wypowiadanych w jej trakcie bezrefleksyjnie.

Za podjęciem uchwały głosowało 59 osób, przeciw 0 osób, wstrzymały się 4 osoby, a 1 osoba nie brała udziału w głosowaniu.

W trzeciej uchwale sędziowie wyrazili swoje zdumienie wynikami konkursów na stanowiska Sędziów Sądu Okręgowego w Olsztynie przeprowadzonych przez Krajową Radę Sądownictwa w styczniu i lutym 2019 roku.

Zdaniem sędziów, wyniki tych konkursów jednoznacznie wskazują na to, że wyłonienie osób mających otrzymać nominacje na stanowiska Sędziów Sądu Okręgowego w Olsztynie nie odbyło się na podstawie kryteriów merytorycznych, ale w oparciu o pozamerytoryczne ustalenia.

Przedstawiane referaty dotyczące kandydatów były niepełne, pomijały istotne informacje pozytywne o kandydatach niepreferowanych, a negatywne o kandydatach mających uzyskać rekomendację (np. brak informacji o negatywnej opinii sędziego wizytatora oraz nieprawdziwe informacje o wynikach statystycznych).

Za podjęciem uchwały głosowało 57 osób, przeciw 0 osób, wstrzymało się 6 osób, a 1 osoba nie brała udziału w głosowaniu.

Uchwałą numer cztery sędziowie wyrazili poparcie dla żądań płacowych pracowników sądów powszechnych, których wynagrodzenia wciąż pozostają na poziomie żenująco niskim, nie pozwalającym na zapewnienie rodzinom pracowników i im samym godnego poziomu życia.

Ich zdaniem, bez pracowników sekretariatów, obsługi i asystentów sędziów nie ma sądownictwa. Nie odbędzie się żadna rozprawa, jeśli strony nie zostaną zawiadomione o jej terminie, żaden wyrok nie zostanie wykonany bez jego doręczenia odpowiednim organom. Sądownictwo nie będzie prawidłowo funkcjonować, jeśli płace pracowników sądów, od których wymaga się wysokiej wiedzy i kompetencji, będą pozostawały na poziomie niewiele odbiegającym od „najniższej krajowej”.

Za podjęciem uchwały głosowało 61 osób, przeciw 0 osób, wstrzymało się 0 osób, a pozostałe osoby nie brały udziału w głosowaniu.

W piątej uchwale sędziowie wyrazili stanowczy sprzeciw wobec wypowiedzi Premiera Polskiego Rządu Mateusza Morawieckiego udzielonej francuskiemu dziennikowi „Le Figaro” i zawartych w tej wypowiedzi nieprawdziwych stwierdzeń, mających na celu usprawiedliwienie przeprowadzanych obecnie reform polegających na znacznym ograniczeniu niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Zdaniem sędziów, nieprawdziwe jest stwierdzenie, że system sądownictwa w Polsce jest najmniej wydolny w krajach Unii Europejskiej, ani że trawi go korupcja. Biorąc pod uwagę liczbę spraw przypadających na jednego sędziego, czas ich rozpoznania nie odbiega od średniej europejskiej.

Sprawy dotyczące korupcji sędziów, pomimo powołania w Prokuraturze Krajowej specjalnego wydziału wewnętrznego do ich ścigania, mają charakter incydentalny i zdarzają się raz na kilka lat.

Za podjęciem uchwały głosowało 59 osób, przeciw 0 osób, wstrzymały się 2 osoby, a pozostałe osoby nie brały udziału w głosowaniu.

Źródło: Sąd Okręgowy w Olsztynie

Komentarze (41) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do psychiatryka ich wszystkich #2687148 | 77.111.*.* 24 lut 2019 06:01

  jak sie burzą

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. cit #2687050 | 195.206.*.* 23 lut 2019 18:52

  ale tu pisie szambo w komentarzach wylało... spadam, bo smród nawet światłowody niosą

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz

 3. Zatorzak #2686963 | 80.2.*.* 23 lut 2019 14:20

  Myślałem że od uchwalania jest władza ustawodawcza a nie sądownicza? Powinno się poddać kastę pod ocenę i kontrolę społeczną w jakiejś formie bo towarzystwo żyje w równoległej rzeczywistości od czego się im kompletnie w tyłku poprzewracało.

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. O ile pamiętam .... #2686956 | 95.90.*.* 23 lut 2019 14:11

   Przed reformą (zresztą nie dokończoną) sędziowie podejmowali mnóstwo niezwykłych decyzji, nie mieszczących się w kanonie logiki. Np. kilka lat dla niepełnosprawnego za kradzież kilku cukierków w sklepie. Dzisiaj podejmują uchwały, które nie mają nic wspólnego z praworządnością. Decyzje mają na celu utrzymanie dotychczasowego stanu posiadania. Nie ufam Wam, nie wierzę w Waszą uczciwość. Zachowujecie się jak dzieci w klasie, które boją się pod presją grupy wyrazić własne, odważne zdanie wbrew wszystkim. Nie wzbudza to mojego szacunku. Czy jest wśród Was choć jeden kowboj z własnym zdaniem? Żałosny konformizm.

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Wszystkich won - patrz: #2686931 | 82.145.*.* 23 lut 2019 13:23

    youtu.be/Pb0noWdOGF8

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (41)