Czujniki tlenku węgla przekazane giżyckim strażakom

2019-02-19 14:15:26(ost. akt: 2019-02-19 14:20:10)
Od lewej: Ewa Ostrowska, dyrektor CPUiIS, burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz, komendant powiatowy PSP w Giżycku Jacek Baczewski

Od lewej: Ewa Ostrowska, dyrektor CPUiIS, burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz, komendant powiatowy PSP w Giżycku Jacek Baczewski

Autor zdjęcia: Arch. KP PSP w Giżycku

Burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz oraz dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej Ewa Ostrowska przekazali na ręce komendanta powiatowego PSP w Giżycku bryg. Jacka Baczewskiego czujniki tlenku węgla i dymu. Zakup urządzeń to wspólna inicjatywa giżyckich strażaków oraz samorządu która z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców miasta.
Urządzenia zostały zakupione w ramach profilaktyki i ochrony zdrowia mieszkańców Giżycka i zostaną zamontowane przez strażaków w budynkach, gdzie prowadzone będą interwencje związane z obecnością tlenku węgla i pożarami sadzy w kominach w ramach kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”.

Zadaniem czujników tlenku węgla i dymu jest wykrycie tych szkodliwych substancji w budynkach mieszkalnych oraz ostrzeżenie o zagrożeniu ich mieszkańców.

Strażacy przypominają:

Czad ma silne własności toksyczne, jest bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku.

Główną przyczyną zatruć w budynkach mieszkalnych są niesprawne przewody kominowe zarówno wentylacyjne i dymowe. Nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wady konstrukcyjne, nieskuteczna wentylacja sprzyjają możliwości powstania i zalegania tlenku węgla w pomieszczeniach.

W celu uniknięcia zagrożenia:
1. Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.
2. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
3. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
4. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
5. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
6. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Ponadto do obowiązków właściciela lub użytkownika obiektu należy usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych:
cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
co najmniej raz w roku należy wykonać przegląd stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Strażak #2684770 | 81.190.*.* 20 lut 2019 10:43

    Ciężko mieć wpływ na brak odpowiedzialności takich ludzi o zdrowie i życie swojej rodziny. Trzeba jednak próbować coś robić, żeby zwiększać bezpieczeństwo.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. X #2684616 | 37.47.*.* 19 lut 2019 22:45

    Tak... A potem mieszkańcy wykręcają je i za grosze sprzedają...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz