Nurkowie z Marynarki Wojennej ćwiczą na jeziorze Czos

2019-02-16 18:39:08(ost. akt: 2019-02-17 09:51:27)

Autor zdjęcia: kmdr ppor. Jacek Barczak

Na jeziorzez Czos w Mrągowie trwa zgrupowanie poligonowe nurków minerów 12. i 13. Dywizjonu Trałowców oraz nurków inżynierii 8. i 43. Batalionu Saperów. Zgrupowanie potrwa do 21 lutego. Bierze w nim udział pięćdziesięciu żołnierzy.
Nurkowie z Marynarki Wojennej doskonalą umiejętności prowadzenia działań bojowych w trudnych warunkach zimowych oraz podwyższają kondycję na obiektach sportowych WOSzK Mrągowo. Dowódcą zgrupowania jest kmdr por. Lucjan Mazur z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

— Zajęcia obejmują nurkowania podlodowe na jeziorze Czos, w czasie których nurkowie doskonalą technikę nurkowania pod lodem — tłumaczy kmdr ppor. Jacek Barczak. Nurkowie o niższych kwalifikacjach nurkują z wykorzystaniem autonomicznego sprzętu nurkowego zasilanego powietrzem. Nurkowie minerzy i starsi nurkowie minerzy w aparatach o obiegu półzamkniętym zasilanych mieszaninami oddechowymi.

Zakres zgrupowania obejmuje m.in. ćwiczenia w poszukiwaniu obiektów za pomocą sonarów oraz podwodnych wykrywaczy min, identyfikację i neutralizację przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Uczestnicy zgrupowania doskonalą też umiejętności w zakresie autoratownictwa i asekuracji w parze, które obejmują symulację wypadku jednego z nurków, holowanie nurka do przerębli, wydobycie na powierzchnię i leczenie w komorze dekompresyjnej. Medyczne i hiperbaryczne zabezpieczenie szkolenia realizuje personel medyczny z Grup Medycyny Podwodnej KPW Świnoujście i KPW Gdynia.

W czasie zgrupowania odbywa się również sesja egzaminacyjna Podkomisji Kwalifikacyjnej ds. Nurkowych Marynarki Wojennej. W czasie sesji egzamin teoretyczny i praktyczny na wyższe kwalifikacje nurkowe przechodzą żołnierze, którzy wcześniej ukończyli kursy nurkowe w OSNiP WP.

źródło: WOSzK

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zbych #2683288 | 89.228.*.* 17 lut 2019 19:00

    Oczywiście nie każdy musi być nurkiemale szanta "Hej me Bałtyckie Morze" powinna być wszystkim znana od szkoły podstawowej po emeryta.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz