Szkoła miejska w Landsbergu

2019-02-13 08:07:56(ost. akt: 2019-02-13 08:08:32)

Autor zdjęcia: Wojciech Wolański

13 lutego mija 135. rocznica śmierci jednego z najbardziej znanych mieszkańców Górowa Iławeckiego - Karola Ludwika Holldacka.
Rektor Holldack w latach 1843-1870 kierował szkołą miejską, był też kronikarzem miejskim. Mieszkał on w znanym wszystkim budynku tzw. starej szkoły. Historię budynku i szkoły opisuje Albert Fischer w swojej książce poświęconej historii miasta. Oto cytat:

„Ponieważ pod koniec 50-tych lat XIX wieku nastąpiły ogromne spustoszenia lasu miejskiego wskutek procesu próchnienia, więc musiano sprzedać duże ilości drewna. Przez to kasa miejska napełniła się i teraz postanowiono o budowie szkoły o sześciu klasach i pięciu mieszkaniach dla nauczycieli. Budowy podjął się mistrz murarski Jeromin przy ulicy Zintenerstrasse. Budowa kosztowała 10.000 talarów. Nową szkołę otwarto w 1861 roku.

Spośród nauczycieli, którzy wówczas pracowali, albo zostali zatrudnieni nieco później, wymienimy tylko kilku, którzy dłuższy czas pracowali z młodzieżą: Rektor Holldack, nauczyciel Braun, Hollaender, Marquardt, Nieckelburg, Lehmann i rektor Strehl.

W roku 1872 i później raz jeszcze w 1875 podniesiono uposażenie nauczycieli, pozostawiono bezpłatne mieszkania służbowe. Oprócz tego każdy nauczyciel otrzymał cztery ósemki miękkiego drewna w polanach ( od razu do ogrzewania klas) i około 3 pruskie morgi gruntu.

Rektor Strehl w 1878 roku odszedł na pastora do Guttenfeld (Dobrzynka) Od tego czasu stanowisko rektora było nie obsadzone. W 1883 na rektora został wybrany nauczyciel Koppenhagen, który pracował w tutejszej szkole od 1871 roku. Przewodził on szkole do 1911 roku z rzadko spotykaną wiernością i gorliwością. Cudowny przyjaciel dla kolegów, wzorowy wychowawca młodzieży. Jego obraz zdobi ściany pokoju nauczycielskiego w nowej szkole.

Również nazwiska nauczycieli: Kirstein, Sturmer, Klein pozostały we wdzięcznej pamięci starszych mieszkańców Landsbergu.

W roku 1895 powołano do Landsbergu nauczyciela i później konrektora Papke. Często np. w latach 1922, 1924 sprawował on nadzór nad szkołą, gdy rektory Pollasch iWohlgemuth po krótkim urzędowaniu znów opuszczali Landsberg.

Jak już informowałem powstały w Landsbergu 2 szkoły: ludowa (Volkschule) i miejska (Stadtschule). Do pierwszej uczęszczały dzieci biedniejszych obywateli, gdyż nie musieli oni płacić pieniędzy na szkołę. Dlatego nazywano ją „szkołą biedaków”. Temu niesocjalnemu położeniu wstępnie położono kres w roku 1884 przez zwyżkę pieniędzy na szkołę, ale dopiero w 1898 nastąpiło ostateczne połączenie obu szkół w jedną.

Liczba uczniów ciągle rosła i na przełomie XIX i XX wieku wynosiła 432. Ale istniało tylko 7 klas i żadnego dodatkowego pomieszczenia. Jeżeli jak to często miało miejsce w rodzinie nauczyciela zamieszkałej w tym samym budynku wybuchła jakaś choroba, to lekcje w klasach na tym samym korytarzy lub też w całej szkole były urzędowo odwołane.

Już w roku 1906 zaplanowano powiększenie budynku szkolnego. Jeden projekt powstawał po drugim i znów był zmieniany, potem nadeszła wojna i stał się rok 1926, kiedy nareszcie rozpoczęto budowę nowego budynku szkolnego.

Wojciech Wolański

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: PisarzMiejski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Tutejszy #2682623 | 141.0.*.* 16 lut 2019 18:27

    Panie Wojciechu, jak organizujesz Pan na fejsie jakieś konkursy-zagadki to pasowałoby napisać kto wygrał, kto przegrał, kto rozwiązał "zagadkę". A nie tak, jak dotychczas, rozpisujesz Pan kolejne "konkursy" bez zakończenia poprzednich. Przyjechałeś Pan ze świata a my tu ludzie prości. My czekamy na informację czy trafiliśmy, czy nie. p.s. Korzystam z tej samej niemieckiej strony internetowej z opisami zdjęć starego Górowa. Proszę się trochę wysilić przy następnej zagadce, bo miejsc ze starego Landsberga sam Pan nie zna jako nietutejszy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)