Sztuczny rejestr, realna zapłata. Jest nowy sposób na wyłudzenie pieniędzy od przedsiębiorców

2019-02-11 20:48:27(ost. akt: 2019-02-11 21:05:16)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

Założenie firmy to nie tylko praca na swoim. To także podatki, niepewność i wiele nieprzyjemności. Nierzadko również próby wyłudzenia pieniędzy. Tak było w przypadku pana Dariusza, który dostał ciekawe pismo. Okazuje się, że nie tylko on.
Dokument przyszedł z „Centralnej Ewidencji Firm i Działalności Gospodarczych” w Warszawie. W rzeczonym piśmie czytamy, że w związku ze złożeniem wniosku dokonano wpisu firmy pana Dariusza do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz, że „na podstawie art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. (Dz. U. Nr 47, poz. 278, z późn. zm. 1) została utworzona Centralna Ewidencja Firm i Działalności Gospodarczej”.

Brzmi podobnie? Ale nie jest tym samym...

Adresat wiadomości pan Dariusz faktycznie założył działalność gospodarczą, więc został zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Z dalszej części listu dowiadujemy się, że ktoś założył sobie firmę oferującą usługę „Centralnej Ewidencji Firm i Działalności Gospodarczych”.

Wszystko zgodnie z prawem, bo zrobił to na podstawie ustawy o świadczeniu usług na terytorium RP.

„Celem Centralnej Ewidencji Firm i Działalności Gospodarczych, jako centralnej bazy danych jest przechowywanie informacji o firmach i działalnościach gospodarczych, założonych na terytorium Rzeczpospolitej Polski. Dane gromadzone są w systemie informatycznym w postaci centralnej bazy danych i są dostępne do wglądu dla podmiotów gospodarczych, osób prawnych oraz organizacji państwowych ubiegających się o przedłożenie informacji o kolejno wpisywanych przedsiębiorstwach”.

Tutaj mamy potwierdzenie, że chodzi o specjalną bazę danych. Ale następny akapit wzbudził u pana Dariusza najwięcej emocji.

„Aby firma została dopisana do CEFiDG należy uiścić opłatę wpisową w wysokości 148 zł do dnia 11 lutego 2019. Opłata jest jednorazowa i obowiązkowa, aby dane państwa firmy zostały umieszczone w CEFiDG”.

Kluczowe jest stwierdzenie, że opłata jest obowiązkowa, aby dane firmy trafiły do rejestru CEFiDG. Pod adresem firmy, który widnieje w piśmie do pana Dariusza znajduje się... Teatr Capitol.

Należy podkreślić, że CEIDG, to rejestr, w którym znajdziecie każdego przedsiębiorcę (nawet tego, który założył CEFiDG). Rejestr prowadzi minister gospodarki i wpis do niego jest... darmowy.

Jak czytamy na stronie CEIDG:

„Do wszystkich przypadków oferowania wpisu do rejestru przedsiębiorców za opłatą należy podchodzić ze szczególną ostrożnością, gdyż są to oferty komercyjne”.

Z kolei Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wydało specjalny komunikat:
„Publikowane przez takie firmy dane nie korzystają z domniemania wiarygodności, a fakt figurowania podmiotu w takim rejestrze w żaden sposób nie świadczy o formalnoprawnym zarejestrowaniu firmy. Tworzone przez tego typu firmy ewidencje stanowią próbę powielenia ogólnodostępnych bezpłatnych informacji o przedsiębiorcach, zawartych w publicznych rejestrach CEIDG czy też REGON”.
— Na liście był priorytet. Tylko że nadrukowany, a nie nadany pocztą — mówi nam pan Dariusz. — Jest też dopisek o obowiązkowej opłacie, a to już było podejrzane. W dodatku adres zwrotny, to skrytka pocztowa, a pieczątki są... z Lublina. Jest też dopisek o ustawie, ale nie wiadomo jakiej. Jak ktoś nie doczyta, to zapłaci.
Pan Dariusz rozpoczął więc własne śledztwo.

— Sprawdziłem ustawę, potem adres i okazało się, że ul. Marszałkowska 115 w Warszawie to Teatr Capitol. Nie dziwię się jednak, że są tacy, którzy płacą takim naciągaczom, bo przy zakładaniu firmy jest mnóstwo spraw do załatwienia — relacjonuje pan Dariusz.
— Pismo dostałem we wtorek, a termin zapłaty był za sześć dni. Jak ktoś ma dużo na głowie, to zapłaci, żeby po prostu mieć sprawę z głowy — nie ukrywa. — Zaniosłem to jednak do księgowej i od razu powiedziała mi, że mam nie płacić. To denerwujące, bo ciężko pracujemy na nasze pieniądze. Gdybym zapłacił, to straciłbym je przez własną głupotę.

Okazuje się, że inni przedsiębiorcy też są uczuleni na tego typu sprawy. Na forach, gdzie wymieniają się doświadczeniami, możemy przeczytać o wielu podobnych przypadkach. Są nazwy firm, ewentualne zmiany ich adresów, przykłady treści listów.

Jedna z porad brzmi:
„Zaraz po otwarciu działalności dostaniecie listy z rzekomą opłatą. Od razu możecie je podrzeć, nie sprawdzając zawartości. Nigdy niczego nie opłacajcie, nie podpisujcie listów za pobraniem na firmę w przeciągu od 1 dnia rozpoczęcia działalności do około 60 dnia. W tym czasie następuje zmasowany atak oszustów”.
Niektórzy ubolewają, że dali się oszukać. Inni polecają pozwy zbiorowe. Ale przedsiębiorcy nie zostali pozostawieni bez pomocy. Sprawą zajęło się Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii:
„Na bieżąco informujemy nowych i aktualnych przedsiębiorców o tym, że jedynym oficjalnym, rządowym rejestrem działalności gospodarczej jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej i przestrzegamy przed płaceniem. Informujemy również, że wszelkie czynności związane z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej są bezpłatne.
Wykorzystujemy do tego różne kanały komunikacji: kontakt telefoniczny, mailingi, korespondencję tradycyjną, informacje w urzędach najbliższych przedsiębiorcom (urzędy gmin i skarbowe), stronę internetową CEIDG. Należy też zaznaczyć, że każda osoba zakładająca konto w systemie CEIDG otrzymuje komunikat o tym, że wpis do CEIDG jest całkowicie bezpłatny. Komunikat ten znajduje się również na formularzu CEIDG-1 oraz w instrukcji jego wypełniania”.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku od 2017 roku prowadzi już jedno duże śledztwo o zasięgu ogólnopolskim. Zapadły również pierwsze wyroki skazujące. W 2017 roku Sąd Apelacyjny w Białymstoku skazał właściciela prywatnego rejestru podszywającego się pod CEIDG na karę dwóch lat bezwzględnego pozbawienia wolności. Do tego doszedł nakaz zwrotu wszystkich wyłudzonych środków oraz zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu rejestrów podmiotów gospodarczych. W uzasadnieniu sąd stwierdził, że sposób sformułowania pisma wprowadzał adresata w błąd, sugerując, że wezwanie do zapłaty pochodzi od ministra gospodarki.
Paweł Jaszczanin

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Joe #2863619 | 77.111.*.* 6 lut 2020 21:53

  Dzień po założeniu działalności został mi nadany list od CEFIDG - nadawca skrytka pocztowa. 3 lata temu mój kolega dostał takie same pismo. Jak to jest że przez tyle lat nie mogą na bieżąco kontrolować tego i tych oszustów złapać i wsadzić. Podają konto jak ciężko ich namierzyć?! Ile osób musieli okraść i ile z tego zarobili Ci złodzieje?! Podali nr konta: 04 1050 1461 1000 0092 7122 8232. Przelew wymagany 147pln od CEFIDG

  odpowiedz na ten komentarz

 2. norma #2708678 | 185.139.*.* 3 kwi 2019 13:58

  Co nie znaczy ze jest to oszustwo i powinno być ścigane a nawet zapadł wyrok skazujący .Ludzie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. byt #2682507 | 83.9.*.* 16 lut 2019 13:43

  Po ilu latach się obudziliście? Takie rejestry już z 10 lat funkcjonują?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Matka rzuciła noworodkiem #2680112 | 193.243.*.* 12 lut 2019 10:15

  https://pomorska.pl/wroclaw-matka-rzucil a-noworodkiem-o-chodnik-chlopiec-jest-ra nny/ar/13879733?fbclid=IwAR1-YSwyjJ4W_cu aqS32yat8DNfUsKcAkuYNYhGn66u2JuB-UKja54V 53Pg#utm_source=facebook&utm_medium=gaze ta-pomorska&utm_campaign=noworodek-wrocl aw

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. ohohohohoho #2679942 | 185.220.*.* 11 lut 2019 23:18

  kolejny "czytelnik" o ilorazie inteligencji równym rozmiarowi buta

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)