Segregacja pacjentów. Czy to usprawni pracę SOR-ów?

2019-02-08 08:51:09(ost. akt: 2019-02-08 15:58:52)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

W tym tygodniu Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez ministra zdrowia projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.
Głównymi celami wprowadzonej nowelizacji są gruntowna reforma funkcjonowania służb kontrolnych Narodowego Funduszu Zdrowia, poprawa dostępności oraz jakości świadczeń nocnej i świątecznej opieki lekarskiej, a także sprawniejsze działanie szpitalnych oddziałów ratunkowych.

Po zmianach szpitale ogólnopolskie (np. szpitale kliniczne) będą mogły udzielać świadczeń NiŚOZ, jeśli mają szpitalną izbę przyjęć lub szpitalny oddział ratunkowy.

Wprowadzono również jednolite zasady tzw. segregacji medycznej pacjentów w SOR-ach.

Określanie stanu zagrożenia życia i zdrowia odbywać się będzie w oparciu o jednakowe, jasno sprecyzowane kryteria. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów oraz poprawę komfortu pracy personelu medycznego.

Dodatkowo utworzony zostanie system informatyczny usprawniający pracę Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (TOPSOR), który zapewni łatwy dostęp do informacji o przewidywanym czasie oczekiwania dla pacjenta, a także pozwoli na zapewnienie wyższej jakości danych dotyczących funkcjonowania SOR-ów, bez obciążania personelu dodatkowymi obowiązkami sprawozdawczymi.

Kolejnym rozwiązaniem, które ma usprawnić działanie SOR-ów, będą tzw. ostre i tępe dyżury.

W praktyce obsada lekarska i pielęgniarska zostanie dostosowana do charakteru dyżuru w szpitalu. Szpital pełniący dyżur ostry będzie miał zwiększoną liczbę personelu, natomiast podczas tzw. tępego dyżuru będzie dysponował tylko wymaganą przez przepisy obsadą.

Dyspozytornie ratownictwa medycznego, posiadające informacje o obsadach, będą kierowały karetki do szpitali, w których funkcjonować będą dyżury ostre.

Wprowadzenie zmian w zakresie dyżurowania będzie odbywać się na wniosek samych szpitali, a za koordynację i ustalanie harmonogramów będzie odpowiadać wojewoda w porozumieniu z dyrektorem Oddziału Wojewódzkiego NFZ, a informacje to zostaną podane do informacji pacjentów w Biuletynie Informacji Publicznej.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kasia #2679065 | 88.156.*.* 10 lut 2019 11:41

  W wojewódzkim czekać od 19stej do 1wszej w nocy na przeswietlenie ręki?! W poliklinice straszy Pan ze zlamanym biodrem i rozbit@ głową czekał 10 godzin na przyjecie na oddzial i jeszcze leżał na korytarzu. Żenada! Jeszcze chamstwo w poliklinice do kwadratu!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! #2678482 | 83.6.*.* 9 lut 2019 10:25

  Rządzi tam (tfu!) system segregacji pacjentów „TRIAGE” - selekcja/segregacja rannych - stosowana gdzieś – tam na świecie wyłącznie w przypadkach MA-SO-WYCH (sic!) rannych i zabitych (jakieś kataklizmy, wojny, itp.). Selekcja polega wówczas na pozostawianiu bez pomocy osoby z małą szansą przeżycia, lub takie co przeżyją bez niej a ratownik zajmuje się tylko resztą, ale tak postępuje się wyłącznie w przypadku tysięcy rannych podczas np. trzęsienia ziemi (wszystkim nie pomożemy…) a nie pojedyńczego przypadku i na Pogotowiu!!! Minister zdrowia to morderca bez śladu etyki lekarskiej!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

 3. Kto to wymyslil? #2678392 | 5.184.*.* 9 lut 2019 08:45

  Współczuję tym co benda na tepym. Leheeeeeee

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. pacjent #2678326 | 83.31.*.* 9 lut 2019 06:42

  Oby tylko na tym TEPYM dyzurze nie pracowal TEPY PERSONEL

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. zen #2678283 | 88.156.*.* 8 lut 2019 23:14

   to może pacjentów segregować na ostrych i tępych

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (9)