KAS walczy z podrobionymi środkami do ochrony roślin. Będziemy jeść zdrowiej?

2019-02-04 21:08:22(ost. akt: 2019-02-04 20:44:19)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Krajowa Administracja Skarbowa, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin rozpoczęły akcję edukacyjną przeciwko nielegalnym i podrobionym środkom ochrony roślin. Tylko w 2018 roku udało się wyeliminować 21 ton takich środków.
Przełom roku to dla rolników czas planowania prac w gospodarstwie i wyboru odpowiednich środków ochrony roślin. Dlatego też w tym okresie zwiększa się aktywność przestępców oferujących środki ochrony roślin spoza legalnego źródła.

Nielegalne środki ochrony roślin to zagrożenie dla rolnika, konsumenta, upraw i środowiska naturalnego, ale także straty dla budżetu państwa z tytułu niezapłaconych należności celno-skarbowych. Walka KAS z tym niebezpiecznym procederem to nie tylko działania operacyjne, ale także edukacja. Dlatego kolejny raz angażujemy się we wspólną kampanię informacyjną. W wybranych urzędach celno-skarbowych i oddziałach celnych dostępne są materiały poświęcone tej tematyce. Chcemy aby nasze działania skutecznie wpłynęły na podejmowanie właściwych decyzji przez rolników" – powiedziała dyrektor Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów Magda Rzeczkowska.

Kuszące oferty na aukcjach internetowych, od sąsiadów czy obwoźnych sprzedawców powinny obudzić czujność rolnika, zwłaszcza jeśli pochodzą one zza granicy i wyróżnia je atrakcyjna cena.

Podrobione środki ochrony roślin są łudząco podobne do oryginalnych produktów. Faktycznie jednak nie mają one nic wspólnego z oryginalnymi środkami. Skład takich produktów jest zawsze inny, a trzeba pamiętać, że w przypadku środków ochrony roślin każda, nawet najdrobniejsza zmiana, czyni poważną różnicę.

Badania wykazują, że w podrobionych opakowaniach znajdują się zazwyczaj zupełnie inne substancie, którzym towarzyszą różnego rodzaju zanieczyszczenia. Zdarzają się również substancje o zupełnie innej klasie toksyczności.

Każdy oryginalny środek ochrony roślin zanim trafi na rynek jest bardzo skrupulatnie badany. Badania trwają średnio 10 lat i wymagają inwestycji rzędu ponad 250 mln euro!

Stosując podrobione środki ochrony roślin można:
- stracić dotacje unijne,
- stracić plony,
- stracić zdrowe i skazić środowisko,
- utracić odbiorców.

Ponadto rolnikom może grozić odpowiedzialność karna!

Więcej informacji o bezpiecznej uprawie tutaj.

Obrazek w tresci

Źródło: KAS Olsztyn

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. az #2676564 | 213.76.*.* 6 lut 2019 09:04

    Jak nisko trzeba upaść by oferować do jedzenia, w imię prawa, takie g.....I dotyczy to warzyw, owoców, mięsa, wędlin.

    odpowiedz na ten komentarz