Dom czy mieszkanie w Olsztynie? Co lepiej wybrać?

2019-02-01 09:59:25 (ost. akt: 2019-02-01 10:06:09)
Osoby planujące inwestycję mieszkaniową niejednokrotnie stają przed trudnym dylematem – lepiej wybudować dom na obrzeżach miasta czy kupić mieszkanie w centrum? Co się bardziej opłaca w Olsztynie? W poniższym artykule porównujemy wady i zalety obydwu rozwiązań oraz sprawdzamy ich koszty.
Dom czy mieszkanie? Porównanie wad i zalet
Zarówno mieszkanie w bloku, jak i we własnym domu ma swoje plusy i minusy. Decydującym czynnikiem przy wyborze typu nieruchomości powinny być nasze preferencje, styl życia, a także plany na przyszłość. Warto się więc zastanowić, czy wolimy wielkomiejski zgiełk czy raczej ciszę, spokój i większą swobodę oraz co będzie lepsze dla naszej rodziny. Poniżej opisujemy wady i zalety obydwu opcji, które mogą pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.

1. Dom – praca – szkoła – dom
Dla osób mieszkających w blokach dojazd do pracy lub szkoły będzie znacznie łatwiejszy. Mają do dyspozycji autobusy i tramwaje, dzięki którym zazwyczaj bezproblemowo dojadą do centrum Olsztyna i pozostałych dzielnic. Pokonywanie odcinków samochodem będzie jeszcze szybsze. Oprócz tego w okolicy osiedli wielorodzinnych znajdują się sklepy, apteki, lokale usługowe oraz coraz częściej żłobki i przedszkola.

Właściciele domów są w nieco innej sytuacji – mają do pokonania znacznie dłuższe odległości, więc bez samochodu ani rusz. Nawet dojazd do sklepu na większe zakupy potrafi być wycieczką. Podnosi to miesięczne koszty eksploatacyjne, w tym za paliwo.

2. Prywatność i wygoda
Inwestorzy, którzy zdecydowali się na wybudowanie własnego domu cieszą się za to większym spokojem i prywatnością. Nie będą musieli zmagać się z sąsiadami, którym mogą przeszkadzać dzieci, zwierzęta, imprezy czy prace remontowe. Dodatkowo nic nie zastąpi dużej przestrzeni i własnego ogródka, w którym można wypoczywać lub urządzać rodzinne grillowanie.

Mieszkania mają zazwyczaj znacznie mniejszy metraż, więc ich dobra aranżacja często graniczy z cudem. Ponadto minusem w przypadku czteropiętrowych bloków jest również brak windy, co może stanowić niemały problem dla rodzin z dziećmi lub osób starszych.

3. Obowiązki domowników
Osoby mieszkające w domach jednorodzinnych mają znacznie więcej obowiązków. Czeka na nich sprzątanie większej powierzchni, koszenie trawnika, pielęgnacja ogrodu, obowiązkowe odśnieżanie zimą, obsługa pieca grzewczego, prace naprawcze. Tak naprawdę zawsze będzie coś do zrobienia. Mieszkańcy bloków nie muszę się martwić o sprzątanie otoczenia czy ogrzewanie.

4. Koszty utrzymania domu i mieszkania
W mieszkaniach głównym kosztem będzie czynsz, którego wysokość zależy m.in. od lokalizacji, metrażu i liczby domowników. W Olsztynie wynosi od 300 do nawet 700 zł i uwzględnia m.in. opłaty za ogrzewanie, ciepłą i zimną wodę użytkową, odprowadzenie ścieków, wywóz odpadów, sprzątanie i utrzymanie części wspólnych, a także fundusz remontowy. Do czynszu należy doliczyć jeszcze rachunki za gaz, prąd i wynajem garażu.

Z kolei w domu jednorodzinnym najistotniejszym wydatkiem, który poniesiemy, jest ogrzewanie. W zależności od rodzaju kotła (gaz, olej, paliwo stałe) roczny koszt ogrzania dobrze zaizolowanego domu o powierzchni 100 m² wyniesie od 2000 do 4500 zł. Minusem jest to, że koszty nie rozkładają się równomiernie na cały rok, lecz jedynie na miesiące, w których ogrzewamy dom. Do tego dochodzą opłaty za ciepłą wodę użytkową, prąd, wywóz śmieci, podatek od nieruchomości i koszty utrzymania posesji.

Koszty utrzymania domu są wyższe, ale nie aż tak znacząco, jak mogłoby się wydawać. Warto pamiętać o tym, że duży wpływ na ekonomiczność domu będą miały odpowiedniej jakości materiały budowlane, w szczególności izolacyjne, a także kształt bryły i rodzaj dachu. Najtańsze w budowie i utrzymaniu będą domy, mające nieskomplikowaną bryłę oraz prosty lub dwuspadowy dach. W kolekcji projektów domów do 100 m² znajdziemy wiele propozycji, spełniających te kryteria.

Dom czy mieszkanie w Olsztynie – co się bardziej opłaca?
Jak wynika z danych uzyskanych przez serwis Bankier ceny mieszkań z roku na rok drożeją. Średnia cena za 1 m² zależy od powierzchni mieszkania. W III kwartale 2018 r. ceny mieszkań w Olsztynie wyglądały następująco:
mieszkania 40-50 m² – ok. 4581 zł
mieszkania 50-60 m² – ok. 4567 zł
mieszkania 60-70 m² – ok. 4434 zł
mieszkania 70-80 m² – ok. 4375 zł
mieszkania 90-100 m² – ok. 4105 zł

Niewątpliwie koszty budowy domu i materiałów budowlanych również idą w górę. Do kalkulacji szacunkowych kosztów budowy (2018 r.), które zostały sporządzone dla serwisu Bankier, cena za 1 m² do stanu wykończeniowego domu parterowego o pow. 100 m² i domu piętrowego o pow. 150 m² wraz z robocizną wynosi ok. 2760 zł netto. Jak szacują eksperci, koszt budowy domu w 2019 r. będzie wyższy o ok. 9%. Do kosztów należy również doliczyć cenę działki (dla domu o pow. 100 m² powinna wynosić ok. 600 m²). Wg raportu serwisu Bankier ze stycznia 2019 r. cena działek dla województwa warmińskiego-mazurskiego wynosi 66 zł/m², a dla miasta Olsztyn 146 zł/m². W skali kraju jest to bardzo dobry wynik – Olsztyn ma prawie najniższe ceny działek ze wszystkich miast wojewódzkich (tańsze działki są tylko w Gorzowie Wielkopolskim).

Podsumowując powyższe koszty, można stwierdzić, że budowa domu w Olsztynie dla wielu osób będzie korzystniejszą opcją niż zakup mieszkania. Co więcej, decydując się budowę systemem gospodarczym można zaoszczędzić nawet 20% całkowitych wydatków.

Artykuł powstał we współpracy z Tooba.pl – internetową bazą gotowych projektów domów.