Top 5 zawodów na ten rok

2019-01-30 17:58:46 (ost. akt: 2019-01-30 15:17:31)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

Rozpoczynając karierę zawodową lub myśląc o zmianie branży, warto sprawdzić, jakie specjalizacje są pożądane na rynku i dają największą szansę rozwoju. Jakie branże będą cieszyć się największą popularnością w 2019 roku?
Rynek pracy zmienia się dynamicznie. Poziom bezrobocia maleje, a pracodawcy, by zatrudnić specjalistów i utrzymać ich w firmach, oferują szereg benefitów pozapłacowych.

W 2019 roku nadal będzie się umacniał rynek pracownika, a co się z tym wiąże, pracodawcy będą zabiegać o dobrze wykwalifikowaną kadrę. Kandydaci zaś staną przed dużym wyborem ofert. Niewątpliwie wpływ na sytuację na rynku pracy ma nieustanny rozwój nowoczesnych technologii i coraz szersze zastosowanie ich w wielu sektorach, a także kwestie związane z emigracją zarobkową.

Numer 5 — specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa
Coraz więcej firm rozwija swoją działalność w internecie — tworzą kanały sprzedaży, systemy służące do komunikacji i załatwiania formalności z klientami, podwykonawcami czy partnerami firmy. Wszystkie te działania wymagają ochrony danych oraz transakcji.
Niedostateczne zabezpieczenie systemów oraz baz danych może kosztować przedsiębiorstwa utratę zaufania, a w konsekwencji spadek liczby klientów czy w skrajnych przypadkach nawet grozić poważnym kryzysem wizerunkowym. Specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa zajmują się między innymi zabezpieczeniem systemów informatycznych oraz sieci przed nieautoryzowanym dostępem.
Do ich obowiązków należy również ochrona baz danych oraz przydzielanie dostępów. Eksperci w tej dziedzinie poszukiwani są szczególnie w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym oraz w instytucjach finansowych.

Numer 4 — HR Business Partner
Osoba zatrudniona na tym stanowisku posiada wiedzę z zakresu prawa pracy, rekrutacji, szkoleń oraz rozwoju pracowników.
Prawie co druga firma w Polsce ma problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Z tego względu osoby związane z branżą HR mogą liczyć na sporo atrakcyjnych ofert pracy. Dobrzy HR business partnerzy będą na wagę złota, z uwagi na szereg posiadanych przez nich kompetencji są bardzo pomocni w pozyskiwaniu odpowiednich, wykwalifikowanych pracowników.

Numer 3 — specjalista do spraw e-commerce
Według raportu dotyczącego branży e-commerce, ponad 54 procent z 27,8 milionów internautów zrobiło zakupy przez internet w 2018 roku. W sieci swoje produkty sprzedają zarówno ogromne korporacje, jak i małe, niszowe sklepy. Ta sytuacja generuje ogromne zapotrzebowanie na specjalistów obsługujących sklepy internetowe oraz nadzorujących cały proces sprzedaży.

Numer 2 — pracownik fizyczny
Sześćdziesiąt procent pracowników pochodzących z Ukrainy i pracujących w Polsce deklaruje chęć wyjazdu w celach zarobkowych do Niemiec, gdy tylko zostaną otwarte granice. W konsekwencji tego pojawi się ogromna luka i spora liczba wakatów.
Aby zatrzymać pracownika, firmy będą musiały podnieść pensje i zaoferować lepsze warunki. To także szansa dla wszystkich osób zainteresowanych pracą w branży budowlanej, gdzie przede wszystkim poszukuje się pracowników fizycznych.

Numer 1 — programista
Programista to kolejny zawód, którego popularność rośnie wraz z rozwojem nowoczesnych technologii. Sektor IT wykazuje ogromne zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Szacuje się, że programiści mogą liczyć w 2019 roku na wzrost pensji w okolicach 7 procent, a w niektórych firmach nawet o 10 procent.
Twórców oprogramowania poszukują nie tylko firmy związane z nowymi technologiami. Eksperci rynku pracy mówią nawet o ponad 50 tysiącach wolnych stanowisk dla specjalistów w tej branży. Przedsiębiorstwa coraz częściej organizują specjalne kursy, także dla osób bez doświadczenia.

Zapotrzebowanie na dobrych i wykwalifikowanych pracowników rośnie. Eksperci bez względu na branże mogą liczyć na wzrost dochodów w 2019 roku, jednak ten rok będzie zdecydowanie należał do reprezentantów najbardziej pożądanych specjalizacji: programistów, pracowników fizycznych, specjalistów do spraw e-commerce, HR business partnerów czy specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa.

Źródło: Newseria.pl

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Rodzice powinni to wiedzieć #2672666 | 193.243.*.* 31 sty 2019 09:37

  Szanowni Państwo. 25 kwietnia będzie Międzynarodowy Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej. Dal wszystkich zainteresowanych osób polecam materiały: http://petycja.eu/wp-content/uploads/201 6/09/ekspertyza_gardner.pdf

  odpowiedz na ten komentarz

 2. DJSJS #2672637 | 188.146.*.* 31 sty 2019 08:47

  Podaję NR6: 502 Bad Gateway Zatrudnijcie informatyka a nie jakiegoś ciamajdę!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Złomiarz #2672615 | 188.146.*.* 31 sty 2019 08:06

  A co to za zawody ? Ksiądz - to jest dopiero zawód !

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Egon #2672558 | 164.127.*.* 31 sty 2019 00:45

  Bezrobotny bardzo poszukiwany zawód wszędzie ich brak pracodawcy i urzędy wręcz biją się o nich .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. userka #2672463 | 91.48.*.* 30 sty 2019 21:07

  Babka klozetowa

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)