Firmę tworzą ludzie

2019-01-28 18:59:45 (ost. akt: 2019-01-28 19:12:42)

Autor zdjęcia: EGGER Biskupiec

Świeże owoce, darmowe obiady czy transport do pracy to standard w fabrykach Grupy EGGER, także w zakładzie w Biskupcu, który ma ruszyć niebawem. Jednak to niejedyne bonusy, bo do takich trzeba zaliczyć też dbałość o rozwój zawodowy pracownika.
EGGER to rodzinna firma założona przez Fritza Eggera w 1961 roku. Pierwsza fabryka płyt wiórowych została otwarta w St. Johann w Tyrolu, tworząc fundamenty pod przyszłe sukcesy. EGGER wciąż pozostaje firmą rodzinną należącą do braci Michaela oraz Fritza Eggerów. Posiada już, włącznie z zakładem w Biskupcu, 19 fabryk w Europie i na świecie.Zatrudnia ponad 9200 pracowników.

Ta rodzinność ma wiele twarzy.

— Bo to chociażby atmosfera, która panuje w firmie. Śmiało można ją nazwać rodzinną — uważa Waldemar Zawiślak, dyrektor sprzedaży EGGER Biskupiec. — W firmie pracują ludzie, którzy już od wielu, wielu lat związani są z Grupą, a dziś w firmie pracują już ich dzieci, zdarza się, że nawet całe rodziny. I traktujemy się bardziej jak grupę przyjaciół. Tu nie ma typowych zależności służbowych: przełożony — podwładny. Atmosfera jest bardziej koleżeńska, tak jak to jest w rodzinie.

Rodzina atmosfera wyzwala potencjał u pracowników?

— Działa prorozwojowo, prospołecznie. Pomaga ludziom się rozwijać i dzięki temu rozwija się też firma — podkreśla Waldemar Zawiślak, dodając: — Każda firma ma swoją kulturę. Nasza wiąże się z korzeniami firmy, z Tyrolem w Austrii, gdzie powstała pierwsza fabryka. A tam nie mówi się pracownik, tylko współpracownik. Nie dziwi więc widok na stołówce właściciela firmy, który je obiad razem ze swoimi współpracownikami. To buduje tę dobrą atmosferę w firmie, tę rodzinną atmosferę.
To są oczywiście słowa, ale nie ma w tym krzty przesady. Miałem okazję się o tym przekonać zwiedzając fabrykę EGGER w Tyrolu. Co mnie uderzyło, to właśnie ta atmosfera. Tam na widok właściciela pracownicy nie chowali się gdzieś po kątach, nie podrywali się nagle, szukając nerwowo jakiegoś zajęcia. Po prostu robili swoje. Michael Egger, współwłaściciel Grupy EGGER, z którym oglądaliśmy zakład, podchodził do każdego z pracowników, z każdym się witał, z każdym zamienił kilka słów. A kiedy jeden z pracowników powiedział właścicielowi, że nie może tędy z nami przejeść, bo takie są przepisy w zakładzie, to człowiek do którego należał cały ten zakład, tylko skinął głową ze zrozumieniem. Nie zaprotestował.
To nie jest codzienny obrazek w polskich firmach. Tak jak wartości, którymi kierują się w firmie, czyli miłość do drewna i radość z osiągania doskonałości. Inne, to działanie zamiast mówienia czy stabilność, która pozwala na ciągły rozwój. Dlatego rekrutując ludzi do pracy, EGGER szuka nie tylko pracowników, ale też ludzi, którzy podzielają te wartości.

W zakładzie w Biskupcu ma pracować prawie 400 osób. I większość z nich nie miała wcześniej do czynienia z produkcją płyt meblowych. Owszem, doświadczenie zawodowe jest ważne, ale równie ważne jest coś, co w fabryce w Biskupcu nazywają po prostu chęcią do pracy.

— Rekrutując pracowników do działu, nie brałem aż tak pod uwagę doświadczenia zawodowego, ale to, czy kandydat na ochotę do pracy, czy chce mu się po prostu pracować, czy potrafi samodzielnie myśleć, ma smykałkę do maszyn — podkreśla Marek Gajewski, menadżer produkcji płyty laminowanej w EGGER Biskupiec. — Bo ważne jest, czy człowiek chce się uczyć, podnosić swoje umiejętności. Po to też są szkolenia, które prowadzimy, temu służą też wyjazdy do innych fabryk naszej Grupy w Europie.

EGGER bardzo mocno stawia na rozwój zawodowy swoich pracowników. Temu służy cały system szkoleń, które są w Grupie.

— Firma dba o rozwój pracowników, atmosferę w pracy, zarządzanie talentami oraz szeroko rozumiany rozwój benefitów pozapłacowych — podkreśla Magdalena Mokot, kierownik działu HR w EGGER Biskupiec.

— Proces rekrutacyjny został zaplanowany na dwa lata i jest ściśle skorelowany z rozwojem inwestycji i potrzebami zakładu — dodaje Magdalena Mokot. — Staramy się dbać o naszych pracowników. Firma już wdrożyła dla pracowników bezpłatny pakiet medyczny, skupiamy się nad rozwojem pracowników, stworzeniem im bardzo dobrych, przyjaznych warunków pracy. Myślimy już o kursach językowych. Słowem chcemy być konkurencyjni i stać się zakładem pierwszego wyboru dla pracownika.

Dlatego firma EGGER we współpracy z uczelniami wyższymi i szkołami w czasie wakacji organizuje praktyki, dając młodym ludziom szansę w zdobywaniu doświadczenia zawodowego. Takie wartościowe doświadczenie może być pierwszym krokiem w kierunku kariery w firmie EGGER. W trakcie odbywanych praktyk, firma zapewnia wsparcie mentorów, program wdrażania i zapoznania się z miejscem pracy, wynagrodzenie i dofinansowanie do posiłków w trakcie odbywanych praktyk czy darmowy transport z pracy do domu.

Ludzie słysząc, że w fabrykach EGGER pracownicy dostają codziennie świeże owoce, mają darmowe obiady, są zaskoczeni. Taka postawa pracodawcy nie jest czymś codziennym w Polsce, jak też szczególna dbałość o rozwój osobisty i zawodowy pracowników, przy czym standardy szkolenia w Grupie EGGER są bardzo dobrze zdefiniowane. Pracownicy z pomocą kierownika lub bezpośredniego przełożonego wybierają kursy odpowiadające ich obowiązkom. Dzięki temu firma oferuje pracownikom zróżnicowane spectrum możliwości specjalizacji w zakresie pracy z pakietem Microsoft Office, kursy w zakresie zarządzania sobą, kursy wprowadzające w biznes czy lekcje odnośnie technik prezentacji. Katalog szkoleń koncentruje się na interpersonalnym oraz metodycznym rozwoju kompetencji. Każdy dostępny kurs jest akceptowany za obopólną zgodą dla każdego pracownika z osobna.

EGGER to międzynarodowa Grupa, która zdobytą wiedzę przenosi do swoich nowych oddziałów. To wymaga oczywiście znajomości języków, dlatego firma organizuje kursy języków obcych oraz międzynarodowe warsztaty treningowe.

Oprócz szkoleń firma oferuje także specjalne programy w zakresie rozwoju osobistego. Ma kilka takich projektów, które są przeznaczone dla wykwalifikowanych pracowników. To m.in. program „Start-up Sales”, który przygotowuje pracowników do wykonywania w przyszłości obowiązków specjalisty ds. sprzedaży produktów EGGER. Oprócz kształcenia pod względem handlowym, zdolności interpersonalne rozwijane są po to, by zapewnić uczestnikom solidne umiejętności z zakresu technik negocjacyjnych niezbędnych do tworzenia długoterminowych relacji z klientami. Inne programy to „IT.step & LOG.step ”, które rozwijają zdolności techniczne pracowników w zakresie IT oraz logistyki, przygotowując ich do przyszłych zadań.

EGGER wykorzystuje w produkcji płyt drewno, ma więc program szkoleniowy dla pracowników odpowiedzialnych za jego zamówienia. Stanowisko ds. zakupów drewna to podstawowa funkcja w spółce.

Firma ma też trzy programy kształcenia dla kierowników. Bo trzeba zauważyć, że około 80 proc. kadry kierowniczej, która pracuje w Grupie, to osoby, które zaczynały pracę w firmie na stanowiskach niższego szczebla. Tu po prostu ścieżka awansu zawodowego jest otwarta dla każdego.
Andrzej Mielnicki