Ceny nowych mieszkań w Olsztynie rosną. Dlaczego tak się dzieje?

2019-01-28 10:13:51 (ost. akt: 2019-01-31 09:12:46)
Przez ostatnie półtora roku zauważalny jest wyraźny wzrost cen mieszkań. Związane jest to m.in. z większymi kosztami, jakie ponoszą deweloperzy na materiały czy robociznę. Popyt na mieszkania wciąż jest duży i kupujący te podwyżki akceptują. Z tego względu ceny na wielu inwestycjach w Olsztynie przekraczają już 6 tys. zł/m2. My też odczuwamy te podwyżki, ale mimo to, udało nam się zachować ceny, które w większości mają z przodu cyfrę 5 – mówi Piotr Kaczmarczyk, Kierownik Biura Sprzedaży mieszkań na osiedlu City Park przy ul. Krasickiego.
- Więcej o sytuacji na olsztyńskim rynku deweloperskim, a także o nowych mieszkaniach powstających między Nagórkami a Jarotami przeczytacie w naszym wywiadzie.

W Olsztynie buduje się wiele mieszkań i jest w czym wybierać. Klienci dokonując wyboru w pierwszej kolejności zwracają uwagę na cenę, a ta w ostatnim czasie poszybowała w górę. Jak ocenilibyście sytuację na olsztyńskim rynku deweloperskim?

Piotr Kaczmarczyk, Kierownik Biura Sprzedaży City Park: Przez ostatnie półtora roku zauważalny jest wyraźny wzrost cen mieszkań nie tylko w Olsztynie, ale także w całym kraju. Związane jest to m.in. z większymi kosztami, jakie deweloperzy ponoszą na zakup materiałów budowlanych oraz usług firm wykonujących prace budowlane. Z tego względu ceny na wielu inwestycjach w Olsztynie przekraczają już 6 tys. zł za metr kwadratowy. My też odczuwamy te podwyżki, ale mimo to udało nam się zachować ceny metra kwadratowego, które w większości mieszkań wciąż mają z przodu cyfrę 5. Pozwala na to stabilna sytuacja finansowa i doświadczenie dewelopera, który jest zdeterminowany, by zrealizować osiedle City Park.

Jakie lokalizacje są najchętniej wybierane przez olsztyniaków? Gdzie sprzedaje się najwięcej mieszkań?

Piotr Kaczmarczyk: Poza oczywistym centrum, drugą najchętniej wybieraną częścią miasta są centralne punkty Nagórek i Jarot, nazywane sypialnią Olsztyna. Mieszka tu już 1/5 olsztyniaków. I nie ma się co dziwić, bo jest to dzielnica dobrze skomunikowana, do której można dojechać tramwajem lub dwupasmowymi arteriami. Są tu szkoły, przedszkola i markety. Mieszkania na rynku wtórnym na Nagórkach sprzedają się świetnie. Nie dziwi więc fakt, że tak wielu deweloperów prowadzi lub planuje rozpocząć tu swoje inwestycje. Także my sprzedając mieszkania na osiedlu City Park, odczuwamy spore, nieustające zainteresowanie klientów tą lokalizacją. Zwłaszcza teraz, gdy nasza inwestycja zbliża się ku końcowi.
No właśnie, jak wyglądają postępy na inwestycji City Park?

Piotr Kaczmarczyk: W budynku A, stojącym wzdłuż ul. Krasickiego, w październiku zaczęliśmy przekazywać klucze do mieszkań i z końcem roku mieszkańcy mogli już zaczynać prace wykończeniowe. W najmniejszym budynku C znajdującym się w głębi działki, klucze przekażemy w marcu. Natomiast w budynku B, zlokalizowanym wzdłuż Lidla, mieszkańcy będą musieli jeszcze poczekać na klucze. W imieniu inwestora pragnę w tym miejscu potwierdzić, że staramy się zrobić wszystko, aby przyszli mieszkańcy otrzymali lokale nie później niż w czerwcu, tak aby mogli wykorzystać sprzyjający letni czas, na wykończenie mieszkania i przeprowadzkę.

Czy macie jeszcze wolne mieszkania?

Mateusz Purcha, Specjalista ds. nieruchomości i kredytów w City Park: Tak. W budynku C w sprzedaży zostało jeszcze 6 mieszkań, a w budynku B – 20 lokali. Ich metraże zaczynają się od 42, a kończą na 69 m2. Mieszkania na parterze można nabyć już nawet za 4990 zł/m2, natomiast na piętrach już od 5300 zł/m2. Układy mieszkań są funkcjonalne, a ceny konkurencyjne na tle innych olsztyńskich inwestycji, o podobnej lokalizacji.
Czy można zobaczyć, jak wygląda gotowy budynek od środka oraz jak wykończone są mieszkania?

Mateusz Purcha: Oczywiście jak najbardziej. Jeżeli chodzi o budynek A jest już on gotowy z zewnątrz. Wykończone są klatki i korytarze, ale dokładne sprzątanie tych części wspólnych budynku odbędzie się już wiosną, kiedy większość lokatorów zakończy prace wykończeniowe. W przypadku mieszkań, w budynku A są wolne 3 ostatnie lokale, które są wykonane w stanie deweloperskim. Są to przestronne, komfortowe mieszkania o wielkości 66, 69 i 71 m2, nic tylko wykończyć i się wprowadzić. I tu przy okazji mamy gorącą informację. Do sprzedaży wróciły właśnie dwa, najbardziej rozchwytywane, kompaktowe lokale o wielkości 36 m2.

Wiem, że wielu klientów interesuje również to, jaki jest standard wykończenia przekazywanych mieszkań?

Mateusz Purcha: Mieszkania na osiedlu City Park oddawane są w stanie deweloperskim. W lokalach położone są tynki, posadzki, wszystkie instalacje, a także włączniki, gniazdka elektryczne i grzejniki. Wystarczy udać się do marketu budowlanego po farby, płytki i wykończyć lokal według własnego uznania. W budynku natomiast znajdują się hale garażowe i komórki lokatorskie, do których zjeżdża się windami. Na zewnątrz, na terenie osiedla dostępne są miejsca postojowe oraz plac zabaw.
W parterze budynków widać przeszklone witryny. Oferujecie też lokale usługowe?

Piotr Kaczmarczyk: Zgadza się. Oprócz okolicznych terenów zielonych i planowanego przez miasto węzła przesiadkowego, bezpośredni dostęp do usług jest dużym atutem naszego osiedla. W trakcie wykańczania są między innymi lokale gastronomiczne, gabinety kosmetologiczne i stomatologiczne. Lokale te cieszą się dużym zainteresowaniem i dobrze się sprzedają, ze względu na bliskość skupisk budynków mieszkalnych, sąsiedztwo tzw. ''generatorów ruchu'', czyli marketów i dobrze skomunikowaną lokalizację. W najbliższych latach w tej okolicy przybędzie ponad tysiąc mieszkań, zachęcam więc właścicieli firm do kontaktu z biurem sprzedaży. W ofercie zostały już tylko 4 lokale w budynku od Krasickiego i 2 w budynku od ulicy Barcza.

Gdzie wobec tego mają udać się zainteresowani zakupem mieszkań i lokali usługowych na City Parku?

Mateusz Purcha: Zapraszamy wszystkich do naszego biura sprzedaży, które mieści się na terenie inwestycji. Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 18 (we wtorki do 14). Na miejscu pomożemy również w pozyskaniu kredytu mieszkaniowego. Do dyspozycji klientów jestem pod numerem 782 411 611, a także adresem mailowym mateusz.purcha@broker-nmid.pl Zachęcamy również do odwiedzin strony naszej inwestycji. Pod adresem www.cityparkolsztyn.pl znaleźć można m.in. tabelę dostępnych mieszkań wraz z ich cenami.