Mendelsohn może wrócić?

2019-01-27 21:20:00(ost. akt: 2019-01-27 21:21:28)
Niedzielne obchody 74. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau zdominowały mocne i jakże prawdziwe słowa premiera Mateusza Morawieckiego.
- Zagłady, która szła wtedy, nie zrobili żadni naziści, ale zrobiły hitlerowskie Niemcy. Niemcy hitlerowskie karmiły się ideologią faszystowską, którą do dziś tak historycy określają. Całe zło wzięło się z tego państwa i nie wolno o tym zapominać, bo następuje relatywizacja zła - powiedział premier w czasie uroczystości.

W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, ale także Polaków, Romów i jeńców sowieckich. Wśród zamordowanych byli też zapewne i Żydzi, którzy zamieszkiwali wtedy nasz region. Dzisiaj nie zostało już po nich wiele. Jedne cmentarze zniszczono jeszcze za hitlerowskich Niemiec, inne za PRL. Kilka cmentarzy jakimś cudem dotrwało do nas w właściwie nienaruszonym stanie (Szczytno, Pasłęk czy Mikołajki).

Bodaj najsławniejszym Żydem stąd był pochodzący z Olsztyna architekt Erich Mendelsohn (1887-1953). Przypomina o tym tablica, którą w 1997 roku zawieszono na ścianie domu przy ulicy Staromiejskiej 10. Początkowo wisiała w zasięgu ręki, ale ktoś ciągle ją czymś paskudził. Więc umieszczono ją wyżej. Wierzę, że dzisiaj mogłaby już wrócić bezpiecznie na swoje miejsce.

Igor Hrywna
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jakub #2671247 | 176.221.*.* 29 sty 2019 10:24

    Sam budynek jest tak zapuszczony, że jest jednym wielkim powodem do wstydu. Budynek przy 11 listopada 11 jeszcze bardziej. Trudno tam zrobić zdjęcie ratusza by by nie uwiecznić "troski" o stan budynków nawet w ścisłym centrum.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz