Prokuratura: został zatrzymany szef ochrony imprezy WOŚP w Gdańsku

2019-01-21 07:06:08(ost. akt: 2019-01-21 14:26:12)
Zdjęcie jest jedynie ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest jedynie ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

Prokuratura Krajowa na swoim profilu na Twitterze poinformowała, że zatrzymany został szef ochrony imprezy WOŚP z 13 stycznia w Gdańsku. Zarzuca mu się, że wprowadził on policję w błąd, kiedy przekazał, że Stefan W. posługiwał się plakietką "media".


Przypomnijmy, że 13 stycznia, w czasie 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Stefan W. wtargnął na scenę w Gdańsku i ranił kilkakrotnie Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska zmarł dzień później.

Zajście zostało utrwalone na zapisach z kamer. Widać na nich, ile czasu potrzebowali ochroniarze, by obezwładnić agresora. Dość szybko pojawiły się też komentarze dotyczące możliwych uchybień, których miały się dopuścić osoby ochraniające imprezę.Komunikat MSWiA ws. Agencji Ochrony „Tajfun”

Dziś (21 stycznia br.) minister Joachim Brudziński podjął decyzję o rozpoczęciu procedury cofnięcia koncesji Agencji Ochrony „Tajfun”. W toku ubiegłotygodniowej kontroli MSWiA w agencji stwierdzono szereg nieprawidłowości. Przedsiębiorca w rażący sposób naruszył warunki wykonywania działalności gospodarczej.

Przypominamy, że MSWiA wszczęło kontrolę agencji po zabójstwie prezydenta Gdańska. To właśnie Agencja Ochrony „Tajfun” zabezpieczała koncert Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, podczas którego doszło do ataku.

Kontrolerzy z Departamentu Zezwoleń i Koncesji MSWiA sprawdzali warunki wykonywania koncesjonowanej działalności gospodarczej w zakresie ochrony osób i mienia. Podczas kontroli stwierdzono szereg nieprawidłowości.

Przedsiębiorca w rażący sposób naruszył warunki wykonywania działalności gospodarczej. Między innymi nie weryfikował karalności pracowników ochrony oraz nie sprawował nadzoru nad wykonywaniem zadań ochrony przez pracowników. Ponadto przedsiębiorca dopuścił do wykonywania zadań kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej osobę niewpisaną na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej.

W agencji miały miejsce sytuacje zatrudniania w charakterze pracownika ochrony osoby, które w dacie podpisania umowy nie miały ukończonego 18 roku życia. Kontrolerzy stwierdzili też dopuszczanie do wykorzystywania przez pracowników ochrony prywatnych urządzeń - środków przymusu bezpośredniego.

Agencja Ochrony „Tajfun” nie prowadziła dokumentacji wymaganej przepisami ustawy o ochronie osób i mienia m.in. w zakresie wykazu pracowników ochrony, rejestru zawartych umów oraz ksiąg realizacji umów. Nie wystawiano też i nie wydawano legitymacji zatrudnionym pracownikom ochrony.

W świetle tych ustaleń i po zapoznaniu się z wynikami kontroli, szef MSWiA rozpoczął procedurę cofnięcia koncesji Agencji Ochrony „Tajfun”.

Cały raport pokontrolny MSWiA zostanie przekazany prokuraturze. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi dwa postępowania dotyczące śmierci prezydenta Pawła Adamowicza – jedno dotyczy okoliczności zabójstwa, a drugie prawidłowości zabezpieczenia imprezy.

W 2018 r. MSWiA przeprowadziło 111 kontroli agencji ochrony w całym kraju. W przypadku 27 agencji, po kontroli ministerstwa, wszczęto postępowania o cofnięciu koncesji.

MSWiA nadal będzie prowadziło – zgodnie z przyjętym harmonogramem - kontrole wykonywania koncesjonowanej działalności gospodarczej w zakresie ochrony osób i mienia. W tym roku przewidziano blisko 120 takich kontroli.


Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. uha #2667117 | 83.31.*.* 21 sty 2019 22:55

  za czasów rządów partii oszustów agencja ochrony nie zapłaciła pracownikom ochraniającym urzędy państwowe w tym sądy za ich prace ani złotówki i wówczas mswia ani prokuratura ani policja ani sądy nie widziały w tym nic złego czyżby teraz się obudzili?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. lolo #2666917 | 178.157.*.* 21 sty 2019 16:50

  kowal zawinił powiesili cygana

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. Tomasz #2666753 | 31.0.*.* 21 sty 2019 11:47

  Zamilknąć proponuję zamiast bzdury pisać.Pozdrawiam wszystkich

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Definicje #2666687 | 188.146.*.* 21 sty 2019 09:16

  Wolność wypowiedzi gdy ja komentuje twoje poglądy. Hejt gdy ty krytykujesz moje poglądy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 5. ekonomia #2666683 | 188.146.*.* 21 sty 2019 09:12

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. zebrano jakąś kwotę , odjać koszty policji, ochroniazy, scen, przewozuw itp to ile zostało, ile miasta gminy dołoźył ??

  Pokaż wszystkie komentarze (9)