Radna już wskazała winnego tragedii w Gdańsku

2019-01-17 11:49:02 (ost. akt: 2019-01-17 15:29:18)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Radna powiatu oleckiego udostępniła kontrowersyjny post na Facebooku, w którym Jerzego Owsiaka obarczono winą za wydarzenia w czasie finału WOŚP w Gdańsku. Władze samorządowe powiatu zdecydowanie odcinają się od opinii radnej.
Ludzie proszą, żeby Jerzy Owsiak, który po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, zrezygnował z kierowania Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, zmienił zdanie i ponownie był dyrygentem Orkiestry. Nie wszyscy jednak tak uważają.

„Ponosi winę! Musi odejść! Ubierał się w piórka anioła, a tworzył atmosferę nienawiści, lżył i ubliżał, prowokował do ataków, szczuł i podżegał na innych, demoralizował, walczył z Kościołem, zagrażał bezpieczeństwu ludzi... i stało się”.

Post takiej treści na temat Jerzego Owsiaka udostępniła na swoim profilu na Facebooku Teresa Krajewska, była radna Sejmiku Wojewódzkiego, a obecnie radna powiatu oleckiego, która w radzie reprezentuje Zjednoczoną Prawicę. Kilkanaście minut później zdecydowała się go jednak usunąć. Poproszona przez nas o komentarz radna szczegółowo wyjaśniła, czym się kierowała, publikując post. Niestety, później ograniczyła się do krótkiego oświadczenia, przy czym na swoim profilu podtrzymała opinię na temat szefa WOŚP.

— Na swoim profilu udostępniłam post na temat Pana Owsiaka. Po kilkunastu minutach go usunęłam. Zrozumiałam bowiem, że jest to zła droga do porozumienia i zgody między Polakami. To był mój błąd za który przepraszam. Jeżeli coś dobrego ma z tego wyniknąć, to apel o umiar i rozwagę w słowach. Tak strasznie dużo w sieci jest nienawiści, która nas niszczy. Nie obwiniajmy się nawzajem. Nie jesteśmy od osądzania i sądzenia. Sprawę zabójstwa wyjaśniają odpowiednie organy ścigania — oświadczyła Teresa Krajewska.

O odniesienie się do postępowania radnej poprosiliśmy przewodniczącego Rady Powiatu w Olecku. — Szanuję indywidualne zdanie radnej, ale zupełnie się z nim nie zgadzam — mówi Tomasz Kosobudzki. — Od wielu lat wspieram WOŚP, bo robi mnóstwo dobrej roboty. W obecnej sytuacji debatowanie nad osobą Jerzego Owsiaka jest całkowicie nie na miejscu. Powinniśmy się wyciszyć i myśleć o zamordowanym prezydencie Gdańska. Było mi bardzo przykro czytać post udostępniony przez radną, bo jako osoba publiczna powinna bardziej ważyć słowa.

Swojego oburzenia nie kryje starosta olecki Marian Świerszcz. — To po prostu wstyd, żeby coś takiego opublikować nawet na swoim prywatnym profilu — ocenia starosta. — Śmierć nie powinna być okazją do przedstawiania tego typu opinii. To, co radna zrobiła, jest poniżające i aż brakuje mi słów, bo jestem zszokowany jej zachowaniem. Jak można się jednoznacznie wypowiadać o osobach, których się nie zna i z którymi nie miało się bezpośredniego kontaktu, zwłaszcza w takiej chwili. Radna prywatnie może robić, co jej się podoba, ale jest osobą publiczną i powinna ważyć to, co mówi.

Również Marek Dobrzyń, przewodniczący powiatowych struktur PiS i jednocześnie wicestarosta olecki, nie przebiera w słowach na temat radnej ze Zjednoczonej Prawicy. — Żeby wszystko było jasne: to są prywatne głupoty radnej i jako PiS zdecydowanie się od tego odcinamy, bo nie chcemy być utożsamiani z takimi idiotyzmami — mówi Marek Dobrzyń. — Nie boję się tak dosadnych słów, bo uważam, że jest to poniżej pasa. Po prostu są to opinie ze strony nierozsądnych ludzi. To jest dla mnie szok, bo jest to nakręcanie spirali nienawiści. Potępiam takie zachowanie, bo dzisiaj trzeba milczeć, się modlić i nic więcej. Na szczęście ta pani nie jest członkiem PiS, a jedynie startowała z listy Zjednoczonej Prawicy.

Prokuratura Rejonowa w Olecku nie komentuje sprawy, bo nie miała oficjalnego zgłoszenia. Nie wyklucza, że się nią zajmie.

Zbigniew Malinowski

To dopuszczalna krytyka czy już mowa nienawiści?
To krytyka. Każdy ma prawo do wyrażania własnego zdania
17.52%
To klasyczny przykład mowy nienawiści. Nie wolno rzucać oskarżeń bez pokrycia
82.48%

Komentarze (46) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nagonka #2668596 | 77.111.*.* 24 sty 2019 00:53

  To, co GO zrobiła z Radną nazywa się medialnym Linczem.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Rozsądny #2665512 | 91.233.*.* 18 sty 2019 21:40

  Dzieląc się swoim rozmyślaniem nie kieruję się nienawiścią, ale też nie idę w stronę ślepej miłości. Zapewne kaźdego z nas dąży do miłości unikając nienawiści .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. nienawiść czy miłość? #2665506 | 91.233.*.* 18 sty 2019 21:29

  To wszystko poniżej, to jest mowa miłości czy nienawiści? Odpowiadając na to pytanie, proszę podać, przy okazji, definicje tych określeń. Z poniższych wypowiedzi wynika, że jeśli zdanie "X" wypowie przeciwnik, to jest to mowa nienawiści. Jeśli identyczne zdanie "X" wypowie "nasz" to jest mowa miłości.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. Rozsądny #2665472 | 91.233.*.* 18 sty 2019 20:08

  Proszę chłodno bez emocji przeanalizować fakt zabójstwa Adamowicza. Zginął człowiek zasztyletowany przez opentanego mordercę, po ludzku szkoda człowieka naleźy mu się szacunek taki sam jak dla kaźdego śmiertelnik. Wyrazy współczucia rodzinie zmarłego. Ale też proszę nie wpadamy w nadmierne ubustwienie , traktowanie jak króla, cara czy też nie wiem kogo. Naleźy mu się taki sam szacunek jak kaźdego z nas, po nas na pewno nie będą źab oby narodowe, a te uważam naleźy się naprawdę wybitnym , uczciwym i oddanym polakom i patriotów Polski. Proszę niech kaźdy źaluje zamordowanego Adamowicza tak jak uważa w swoim sumieniu nienarzucając nic nikomu.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. TWU #2665210 | 77.114.*.* 18 sty 2019 10:42

   już JEST SPRAWA POLITYCZNA , OSZOŁOM ZABIŁ CZŁOWIEKA A POLITYCY ZERUJĄ ŁAJZY

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (46)