Obrońcy życia niewinni

2019-01-16 14:20:01 (ost. akt: 2019-01-16 15:32:38)

Autor zdjęcia: FB/Dziewuchy Dziewuchom Węgorzewo

Olsztyński sąd okręgowy uniewinnił dwóch wolontariuszy węgorzewskiego oddziału Fundacji Pro – Prawo do Życia. Doniesienie do prokuratury złożyły na nich aktywistki z grupy "Dziewuchy Węgorzewo".
W marcu ubiegłego roku dwóch mężczyzn rozwiesiło na terenie parafii Św. Piotra i Pawła w Węgorzewie banery ze zdjęciami rozszarpanych i zakrwawionych płodów. W ten sposób protestowali przeciwko aborcji.

Oburzyło to kobiety z grupy "Dziewuchy Węgorzewo".

— Eksponowanie takich drastycznych, wstrząsających obrazów w przestrzeni publicznej jest niedopuszczalne, karygodne — mówiły nam wtedy członkinie grupy. — Skazuje przechodniów, w tym dzieci, na szok. Rażąco narusza powszechnie przyjęte standardy etyczne i estetyczne. Po drugie, zdjęcia zakrwawionych martwych płodów, szczątków ludzkich opatrzone hasłami “przemoc wobec bezbronnych”, “mord nienarodzonych” to manipulacja, która w bezpośredni sposób uderza w zagwarantowane w Polsce prawo do przerwania ciąży w określonych przepisami sytuacjach.

— Autorem wystawy jest węgorzewska komórka Fundacji Pro – Prawdo do Życia, której jestem członkiem, więc oczywiście wspieram i popieram stawianie takich banerów — usłyszeliśmy z kolei od zwolennika wystawy. — Pojawialiśmy się w przestrzeni publicznej i będziemy pojawiać się dalej, przyczyna jest niezmienna, jest nią ponad tysiąc abortowanych w majestacie prawa dzieci każdego roku. Jesteśmy głosem tych, o których zapomnieli wszyscy, w tym polskie państwo. I jesteśmy wszędzie. Mogę natomiast obiecać, kiedy pikiety i wystawy znikną z ulic. Stanie się to wtedy, kiedy prawo zacznie chronić wszystkie nienarodzone dzieci, bez względu na ich stan zdrowia czy to w jaki sposób zostały poczęte.

Sprawa trafiła do sądu w Bartoszycach. W ocenie sądu obaj mężczyźni swoim postępowaniem doprowadzili do zgorszenia w miejscu publicznym. Zdaniem sądu obaj obrońcy życia wspólnie rozwiesili "nieprzyzwoite obrazy w postaci billboardów przedstawiających rozszarpane i zakrwawione płody ludzkie".

Zostali za to skazani na karę grzywny po 800 złotych każdy. Teraz olsztyński sąd uznał, że mężczyźni są niewinni.

Obu wolontariusz przed olsztyńskim sądem reprezentowali prawnicy prawnicy Ordo Iuris. To katolicka organizacja pozarządowa działająca w formie fundacji, która za cel stawia sobie „badania nad kulturą prawną i duchowym dziedzictwem, w którym jest zakorzeniona kultura polska oraz propagowanie ich w życiu publicznym i systemie prawnym”.

- Sąd podzielił naszą argumentację i uznał, że zachowanie obwinionych nie było wykroczeniem. Wolontariusze mieli prawo do wyrażania swojego stanowiska i nie przekroczyli przy tym dopuszczalnych granic wolności słowa. Treści przez nich prezentowane są wyraziste, ale na pewno nie mogą być uznane za nieprzyzwoite. Debata publiczna dopuszcza wyrażanie poglądów w sposób dosadny i zdecydowany – skomentował wyrok olsztyńskiego sądu adwokat Filip Wołoszczak z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.


oprac. Igor HrywnaKomentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. swojak #2664652 | 213.25.*.* 17 sty 2019 13:18

  znowu się położą na schodach Kościoła czy będą tańczyły na rondzie?....brawo Sąd...wszak zabijanie to zbrodnia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. co za obłuda #2664226 | 46.79.*.* 16 sty 2019 19:49

  Zatem Dziewuchy z Węgorzewa głoszą, ze mozna zabijać i rozszarpywać ludzi, byleby to było cichaczem, nie pokazywać i nie mówić......

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. wredna anka #2664214 | 185.220.*.* 16 sty 2019 19:34

   A tak dobrze szło i pękło, i co teraz/ Wyrok nie po myśli to trzeba znowu iść pod sąd z gromnicami

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Wolne sądy #2664033 | 104.244.*.* 16 sty 2019 15:11

    "Oburzyło to kobiety z grupy "Dziewuchy Węgorzewo" - śmiechu warte, one zostały oburzone hahahaha.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)