Brak porozumienia w sprawie Brexitu

2019-01-16 08:47:33(ost. akt: 2019-01-16 10:14:40)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

W wtorek (15 stycznia) brytyjska Izba Gmin odrzuciła negocjowane przez dwa lata porozumienie z Unią Europejską. Za porozumieniem głosowało 202 parlamentarzystów, przeciwko było 432. Po głosowaniu Jeremy Corbyn, lider Partii Pracy, złożył wniosek o wotum nieufności dla rządu premier Theresy May.
Wynegocjowana przez premier Theresę May umowa była krytykowana zarówno przez opozycję, jak i koalicjantów rządu z Demokratycznej Partii Unionistycznej oraz część polityków Partii Konserwatywnej.

Zaraz po ogłoszeniu wyników lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn złożył wniosek o wotum nieufności dla rządu premier Theresy May. Głosowanie odbędzie się w środę (16 stycznia).

Theresa May będzie musiała przedstawić plany dotyczące następnych kroków w ciągu trzech dni od obrad Izby Gmin, czyli najpóźniej w poniedziałek (21 stycznia).

W obliczu porażki zwolenników porozumienia w Izbie Gmin, Wielką Brytanię może czekać tzw. twardy brexit - czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy. Gdyby do tego doszło 29 marca 2019 roku Wielka Brytania opuściłaby UE zrywając ze Wspólnotą praktycznie wszystkie dotychczas łączące Londyn i Brukselę relacje.

Donald Tusk w swoim wpisie na Twitterze skomentował trudną sytuację Wielkiej Brytanii.

"Jeśli umowa jest niemożliwa i nikt nie chce wyjścia bez umowy, to kto będzie miał odwagę powiedzieć, jakie jest jedyne pozytywne rozwiązanie?"


W reakcji na wynik głosowania May przyznała w krótkim wystąpieniu, że pierwszym zadaniem przed dalszym procedowaniem ws. opuszczenia Wspólnoty będzie potwierdzenie tego, czy jej rząd cieszy się zaufaniem parlamentu. Jednocześnie zapowiedziała - jeszcze przed wystąpieniem Corbyna - że jeśli odpowiedni wniosek zostanie złożony, to będzie rozpatrzony w środę.

Gdyby wotum nieufności zostało przyjęte, wówczas (jeśli w ciągu 14 dni żaden rząd nie uzyskałby wotum zaufania) już po 25 dniach roboczych w Wielkiej Brytanii mogłoby dojść do przyspieszonych wyborów.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Wielka Brytania mogłaby jednostronnie wycofać się z brexitu, jednak musiałaby to uczynić przed 29 marca. W tym celu konieczne byłoby jednak przeprowadzenie drugiego referendum w tej sprawie.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. narodowy #2663848 | 87.205.*.* 16 sty 2019 11:06

    unia i tak się rozpadnie, kwestia czasu. Ta organizacja jest diametralnie inna od tej z czasów kiedy do niej wstępowaliśmy. Widoczne są dążenia do utworzenia jednego państwa pod przywództwem niemiec i francji, najlepiej z jedną armią, która byłaby wykorzystywana do tłumienia niepokornych. Faktem jest jednak, że lewacy nie zniszczą w prawdziwych patriotach poczucia dumy narodowej i przynależności do swojej ojczyzny.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. haaaaa #2663810 | 37.47.*.* 16 sty 2019 10:21

    Huraaaaaa Polaczki do Polski

    odpowiedz na ten komentarz