Quantcast

Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Dzieło czterech dekad: „Północne miniatury krytyczne” profesora Zbigniewa Chojnowskiego

2019-01-10 09:47:29 (ost. akt: 2019-01-10 09:59:15)
Zbigniew Chojnowski

Zbigniew Chojnowski

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Nakładem Wydawnictwa UWM w Olsztynie ukazują się właśnie dwa tomy tekstów prof. Zbigniewa Chojnowskiego. Literaturoznawca pracował nad nimi cztery dekady.

Takie publikacje nie ukazują się często. — „Północne miniatury krytyczne” to zbiór moich tekstów z prawie 40 lat — zapowiadał niedawno swoją nową publikację w rozmowie z Gazetą profesor Zbigniew Chojnowski. — To rodzaj autobiografii intelektualnej, ale i kroniki dokumentującej kulturę literacką regionu oraz przemiany duchowości.

Poza szkicami będącymi wyrazem, jak pisze sam profesor, między innymi „pasji czytania”, w antologii dedykowanej Erwinowi Krukowi znalazły się m.in. rozmowy z twórcami z regionu.

Pierwsze egzemplarze dwutomowego dzieła olsztyńskiego profesora zeszły właśnie z maszyn drukarskich. Pierwsza część antologii nosi podtytuł „Odcienie kultury literackiej Warmii i Mazur”, druga — „Koloryty ziem pruskich i varia”.

Opasłe tomy (każdy z nich liczy około 700 stron!) wydają się realizować misję prof. Chojnowskiego, który od początku swojej pracy badawczej łączy refleksję nad literaturą regionu z badaniami twórczości ogólnopolskiej. Olsztyński literaturoznawca mówił nam zresztą wprost: — Badacz literatury powinien przynajmniej część swojej pracy poświęcać dziedzictwu regionu. Pokazywać, że mamy swoją literaturę, swoje osobowości twórcze, swoich bohaterów literackich, swój koloryt...

Prof. Zbigniew Chojnowski na co dzień pracuje w Instytucie Polonistyki i Logopedii UWM w Olsztynie, gdzie kieruje Zakładem Literatury Współczesnej i Teorii Literatury. Poza badaniem literatury, profesor zajmuje się jej tworzeniem. Wydał kilkanaście tomów poezji. W minionym roku ukazał się zbiór „Zawsze gdzieś jest noc”.

dbp

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.png

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB