Prognoza pogody na najbliższy tydzień: Benjamin nadciąga nad Polskę

2019-01-09 10:11:09 (ost. akt: 2019-01-09 10:20:52)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W najbliższych dniach Polska znajdzie się pod wpływem niżu Benjamin. Pojawi się śnieg, deszcz ze śniegiem i sam deszcz. Będzie też wiało. Lokalnie – nawet do ponad 100 kilometrów na godzinę. Taki będzie cały tydzień.
Niż Benjamin nadciąga znad Morza Północnego. Związany z niżem front atmosferyczny przemierzy Polskę z zachodu na wschód. Za nim popłynie bardzo wilgotne powietrze polarno-morskie, wypychające na wschód mroźne masy powietrza arktycznego.

IMiGW wydał już ostrzeżenie pierwszego stopnia dla trzech województw. Zapowiadane są silne mrozy, opady śniegu i gołoledź.

Największe opady wystąpią na północy, wschodzie i południu — 5 cm śniegu. W górach — 20 cm. Kierowców ostrzega się przed utrudnieniami w ruchu. Niż Benjamin, to także nagły spadek ciśnienia - nawet o 40 hPa.

Środa, podobnie jak wtorek, zapowiada się pochmurno. Na zachodzie kraju wystąpią opady śniegu z deszczem, do 5 l na metr kw. Będzie ślisko. Maksymalnie od -2 stopni na północnym wschodzie, przez 1 stopień w centrum, do trzech na Pomorzu Zachodnim. Wiatr zmienny, przybierający na sile. Na zachodzie w porywach do 50-70 km/h, w górach do 100 km/h.

W czwartek możemy się spodziewać przejaśnień. Lokalnie pojawią się słabe opady śniegu, maksymalnie do 1-2 cm. Ale nadal będzie ślisko. Z północnego wschodu powieje słaby i umiarkowany wiatr.

W piątek zachmurzenie. Na zachodzie spodziewamy się deszczu i deszczu ze śniegiem. Opady nie przekroczą 5-10 litrów na metr kwadratowy. Śnieg maksymalnie do 2-5 cm. Silniej też zawieje.

Sobota to pochmurne niebo i opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Śnieg pojawi się jedynie na północnym wschodzie, a opady nie przekroczą 3 cm. Temperatura maksymalna w końcu na plusie.

— Pojawiają się już marznące opady. Będzie coraz bardziej ślisko. Przewidujemy duże opady śniegu i w dzień i w nocy — zapowiada Tomasz Zubilewicz, prezenter pogody. — Samochody ubijają śnieg tworząc śliską nawierzchnię. Istnieje nawet anegdota: jak śnieg pada, to nie ma mocnych na to, żeby asfalt był czarny. Nie wiem czy pługo-piaskarki będą mogły to zebrać. Bardzo mocno spada też ciśnienie, więc możemy mieć problemy z koncentracją. Na dodatek wiatr tworzy zawieje śnieżne, niekiedy widoczność jest ograniczona do 300 metrów.
Niebezpieczne są przejścia przez zero. Wyjeżdżamy do pracy w innych warunkach niż wracamy. Rano kałuża była wodą, wieczorem jest lodem. Końca nieprzyjemnej zimy nie widać. Zwłaszcza w górach czy na Warmii i Mazurach. Monitorujmy aplikacje pogodowe i prognozy. Warto planować podróż z wyprzedzeniem — podpowiada.

Jeśli jedziemy samochodem, pamiętajmy, żeby nie wykonywać gwałtownych ruchów – skrętów, hamowania i przyspieszania. Musimy też obserwować otoczenie, a zwłaszcza poprzedzający nas pojazd. Najprostszy przepis to zachowanie większego dystansu.

Jeśli jeździmy samochodem bez ABS, najlepiej hamować pulsacyjnie i w miarę możliwości nie na zakrętach. Jeśli samochód wyposażono w system ABS, hamujemy do oporu.

Nie jeździjmy na oponach letnich! Jeżeli tylne koła tracą przyczepność, wykonujemy kontrę kierownicą (skręcamy kierownicą w kierunku, w którym ucieka tył). Jeśli do nadsterowności dojdzie w zakręcie, to kontrę zakładamy skręcając w przeciwną stronę niż zakręt. Nie naciskamy hamulca!!!

W przypadku utraty przyczepności przez koła przednie, należy zdjąć nogę z gazu i wykonać korektę kąta skrętu. Zrobimy to poprzez wspomniane zdjęcie nogi z gazu (co zmniejszy prędkość) oraz zmniejszenie skrętu kierownicą i delikatne ponowienie tego skrętu. Dzięki temu odzyskamy przyczepność i wykonamy korektę toru jazdy.

Paweł Jaszczanin

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Benjamin? #2659585 | 37.248.*.* 9 sty 2019 23:54

  Piszcie po polsku- Benek.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Rodzice proszą o podpisy #2659146 | 193.243.*.* 9 sty 2019 15:25

  http://petycja.eu/protest-przeciwko-refo rmie-prawa-rodzinnego-ud392/

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. .. #2659081 | 81.190.*.* 9 sty 2019 14:25

  w koncu jest jako tako zima :D jakby bylo -20 to juz w ogole a drogowcy niech sie biora za sypanie kur*

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. zderzak #2658993 | 5.172.*.* 9 sty 2019 13:06

  Najlepsze to : obserwować poprzedzający nas pojazd , a co ja mam zrobić z sytuacją jak pojazd jedzie mi z tyłu na zderzaku????????????????

  odpowiedz na ten komentarz

 5. ali #2658980 | 83.6.*.* 9 sty 2019 12:51

  zima zaskocyla drogowcow pieniadze juz roztwronione

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)