Gołe kostki zimą. Moda czy głupota? [SONDA]

2019-01-08 20:03:34 (ost. akt: 2019-01-08 18:37:54)
Wyraz niezależności czy moda prowadząca do poważnych chorób? Gołe kostki budzą emocje w każdą zimę. Zdania lekarzy są podzielone. Mnie w za krótkich skarpetkach było zimno. Moi młodzi znajomi uważają, że gołe kostki są cool.
Krzysiek ma 23 lata i z gołymi kostkami chodzi od matury. — Co prawda jest teraz taka moda, ale mnie jest tak po prostu wygodniej — tłumaczy. — Nie zauważyłem, żebym częściej się przeziębiał, nie bolą mnie też, czym straszą lekarze, stawy.

Krzysiek zastrzega jednak, że gdy mróz spadnie poniżej 5 stopni, to założy dłuższe skarpetki. — Ale gdy pogoda jest taka jak teraz (w poniedziałek w południe były minus 4 stopnie), nie są mi potrzebne.

Natalia uważa, że goła kostka bardzo ładnie wygląda i dlatego nie nosi dłuższych skarpetek. — Czasem słucham głosu rozsądku i je zakładam — opowiada. — Ale kiedy popatrzę w lustro, stwierdzam, że wyglądam beznadziejnie!

W ubiegłym roku internet obiegł wywiad, jakiego „Gazecie Wrocławskiej” udzieliła dr Urszula Grata-Borkowska z Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Lekarka powiedziała w nim, że chodzenie z odsłoniętymi kostkami prowadzi do szybszego wychładzania organizmu i obniżenia odporności. To z kolei prowadzi do infekcji dróg oddechowych, układu moczowego oraz zapalenia jajników. Ta ostatnia choroba może stać się przyczyną niepłodności. Z Grata-Borkowską polemizowali inni lekarze, uznając jej katastroficzne wizje za naciągane.

Ale dr Maria Ołdziejewska z Olsztyna uważa, że rzeczywiście chodzenie zimą z odsłoniętymi kostkami może prowadzić do przeziębienia, zapalenia stawów i infekcji całego organizmu.

— Latem można, ale zimą?! — mówi. — Trzeba się ubierać odpowiednio do pory roku. Dzisiaj unikamy przegrzewania, ale nie powinniśmy przesadzać i marznąć. Jest zresztą tzw. odzież funkcjonalna, lekka i chroniąca przed zimnem.

Marznięcia stara się unikać nawet Piotr Romanowski, ekolog, społecznik i aktywista Greenpeace, jeden z podolsztyńskich chłopów bosych, który bez butów chodzi już piątą zimę. Przyznaje jednak, że gdy przy 25-stopniowym mrozie nie nakremował stóp i był zbyt długo na dworze, lekko je odmroził.
— W takich warunkach po godzinie zakładam buty. Podobnie jak na długie spacery po lesie — mówi.

Romanowski uważa, że wszystko, a więc i takie ekstremalne doświadczenia, są dla wszystkich. — Ale jak do wszystkiego trzeba podchodzić z umiarem — podkreśla.

Ewie Cichockiej, wokalistce Czerwonego Tulipana, aktorce i kobiecie znanej z oryginalnych stylizacji, moda na gołe kostki bardzo się podoba.
— Choć w naszym klimacie te kostki są czasem fioletowe od mrozu — dodaje. — Ale młodość ma to to siebie, że często mówi: „Żegnaj, rozumku!”. My też takie byłyśmy. Młodzi zawsze chcą fajnie wyglądać i jednocześnie chcą być w kontrze do autorytetów. Dla mnie gołe kostki są taką manifestacją pod hasłem: Jesteśmy inni!

Przypomnijmy, że moda na gołe kostki pojawiła się kilka lat temu oczywiście nie tylko w Polsce. Próbowano to zjawisko wyjaśnić. Na pewno stoi za tym moda — z jednej strony na spodnie nie zakrywające kostki, z drugiej na sportowe obuwie, którego nie zakrywa się nogawkami. Powstało nawet określenie dla jego „wyznawców” — sneakerheads.

Ma też zapewne rację Michał Zaczyński, dziennikarz, redaktor „Esquire Polska” i bloger, który uważa (w rozmowie z natemat.pl), że mężczyźni mają niewiele pola do eksperymentu, jeżeli chodzi o odzież. Kolorowe skarpety już się opatrzyły, więc przyszedł czas na gołe kostki, które zdaniem Zaczyńskiego mają w sobie coś młodzieżowego — działają wręcz odmładzająco.

Ewa Mazgal

Hmm... Niedawno przez przypadek założyłam zbyt krótkie skarpetki, a spodnie też okazały się krótkie i przeżyłam doświadczenie gołych kostek na własnej skórze. Nie było dużego mrozu, ale czułam, że całe ciepło wycieka ze mnie właśnie przez te odsłonięte miejsca. No, ale ja bunt mam już dawno za sobą.

Od autorki:

Twoim zdaniem noszenie krótkich skarpet zimą jest...
Modne. Ja też tak chodzę!
15.39%
Głupie. Nigdy nie założę krótkich skarpet zimą!
84.61%

Komentarze (68) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ttt #2848017 | 31.0.*.* 12 sty 2020 15:14

  a mnie się wydaje ,że realizowana jest stara zasada " na złość babci odmrożę sobie uszy" współczesna młodzież niestety nie ma móżgu ,który mógłby logicznie rozumować. jest kilka zawodów ,których przedstawiciele łykają wszystko co z zachodu jak indyk przed świętami. trochę to smutne ,ale jakie piękne , jesteśmy w unii .

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Esculap #2665765 | 164.126.*.* 19 sty 2019 15:20

  Skin jest całkiem łysy, włosków on nie nosi i dalej: Skin był odważny, czapki nie założył, całą zimę biegał łysy - wiosny już nie dożył! I wszystko na ten temat. Życie to ustawiczny wybór między: modnym idiotą, zazwyczaj krótko żyjącym a idiotą żyjącym wg własnych zasad, ale zwykle długo żyjącym.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Dec #2661767 | 89.228.*.* 13 sty 2019 10:55

  W czasach mojej młodości kupiłem spodnie jeansowe w peweksie ,gdy zrobiła mi się na nogawce od kropli elektrolitu mała dziurka ,miałem nie lada problem . W okrąglaku była pani która cerowała artystycznie i defekt usuneła ,gdyż inaczej już bym spodni nie nosił . Teraz jak wspominam i to co widzę to śmieję się sam do siebie i czekam kiedy zaczniemy chodzić w garniturach na wzór obecnych spodni jeansowych .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. X #2661419 | 178.235.*.* 12 sty 2019 16:09

  Mogliby zacząć produkować spodnie z długimi nogawkami dla normalnych ludzi a nie 7/8 czy jak to tam zwał... Ja nie chcę a muszę chodzić w za krótkich, przy czym oblrzymem nie jestem...

  odpowiedz na ten komentarz

 5. trst #2659488 | 176.10.*.* 9 sty 2019 21:11

  Rozpropagowały to thebille z cieplejszych krajów zachodu a polska gimbaza łykneła .Polska nie Londyn czy Kalifornia ale tego nie łapią .Jak bedzie moda na jeansy z ogromną dziurą na tyłku to też tak po ulicy będą łazić...

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (68)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Unia Europejska

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.