Przemoc w rodzinie według nowego projektu ustawy. Raz to nie grzech?

2019-01-07 22:02:14 (ost. akt: 2019-01-09 13:10:18)

Autor zdjęcia: Przemek Getka

Jaki Nowy Rok, taki cały rok — mówią. Resort Elżbiety Rafalskiej powinien się modlić, żeby wróżba się nie sprawdziła, bo całorocznej fali krytyki politycy mogą nie znieść.
W sylwestra na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W Internecie zawrzało.
Skąd zamieszanie? A stąd, że projekt wygląda tak, jakby osoby, które go przygotowywały, już były myślami przy sylwestrowej imprezie.

Po pierwsze wnioskodawcy najwidoczniej uznali, że słowo „rodzina” nie może wchodzić w agresywne związki wyrazowe. Więc jeśli przemoc, to jednak domowa, a nie w rodzinie, która powinna pewnie pozostać nieskalana złem tego świata. Stąd pewnie zmiana w nazwie ustawy.

Po drugie, i o wiele ważniejsze, zdaniem rządowych ekspertów jednorazowa przemoc grzechem ciężkim nie jest i na Niebieską Kartę nie zasługuje. Uznano, że żeby dostać ten dokumencik, trzeba się bardziej „wysilić”.

Wysilić się musi i ten, kto chce wiedzieć, co wnioskodawca ma na myśli, gdy pisze, że „wszczęcie procedury Niebieskiej Karty może nastąpić bez zgody osoby doznającej przemocy domowej pod warunkiem, że grupa diagnostyczno-pomocowa w trakcie realizacji tej procedury uzyska zgodę tej osoby”. Czyli? Nie bądźmy dociekliwi. I czepliwi.

A jeśli o czepialstwie mowa, to nie trzeba być przesadnie złośliwym, żeby w projekcie dopatrzeć się sposobu na to, jak sprytnie wpłynąć na statystyki dotyczące przemocy w rodzinie. A potem — pozwólmy sobie na gdybanie — jesteśmy o krok od możliwości piania z zachwytu nad polityką, która doprowadziła do tego, że w domach Polaków zapanowały pokój i miłość.

Premier najwyraźniej uznał, że niepotrzebne mu zamieszanie wokół tak drażliwego tematu i projekt trafił tam, skąd przyszedł. Ma wrócić w lepszej wersji.

Daria Bruszewska-Przytuła

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. § #2659183 | 37.201.*.* 9 sty 2019 15:55

    Od jednego razu sie zaczyna , a potem konczy sie nawet raz na trzy dni.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Chase the Sun #2657706 | 83.6.*.* 8 sty 2019 08:14

    W Rosji raz to nie grzech.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD