Czy escape roomy w regionie są bezpieczne? Ministerstwo: "taka tragedia nie może się powtórzyć" [AKTUALIZACJA]

2019-01-07 12:28:17(ost. akt: 2019-01-07 13:14:19)
Strażacy w czasie kontroli olsztyńskiego escape roomu

Strażacy w czasie kontroli olsztyńskiego escape roomu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Poza olsztyńskimi obiektami, skontrolowane zostały także escape roomy w Iławie i Elblągu.

Po tragedii w Koszalinie, straż pożarna dostała dyspozycję, by przeprowadzić kontrole escape roomów, czyli popularnych ostatnio obiektów, w których wesoło spędzają czas miłośnicy zagadek.


— Wstępne ustalenia nie dają podstaw do wydania decyzji zakazującej prowadzenia działalności gospodarczej podmiotów kontrolowanych w tym zakresie — powiedział Gazecie Olsztyńskiej Sławomir Filipowicz z KM PSP w Olsztynie.

Kontroli poddano także dwa tego typu obiekty w Elblągu. Do trzeciego strażacy mają zamiar udać się w poniedziałek. Pierwsze ustalenia strażaków wydają się optymistyczne: nie stwierdzono nieprawidłowości, które stanowiłyby zagrożenie dla życia czy zdrowia osób, które chcą wziąć udział w proponowanych przez nie rozrywkach.

Iławski escape room także okazał się bezpieczny dla jego użytkowników, choć strażacy przypomnieli właścicielom o pewnych uchybieniach.

W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej Jerzy Kwieciński zapowiadał:
- Analizujemy przepisy prawa budowlanego dotyczące funkcjonowania escape roomów, jeśli będą potrzebne zmiany to wprowadzimy.

Jak powiedział minister inwestycji i rozwoju, przeprowadzenie kontroli pozwoli na rekomendacje dotyczące bezpieczeństwa. - Taka tragedia nie może się powtórzyć - dodał Kwieciński.

Wyniki kontroli escape roomów, które odbywają się na terenie całej Polski, mają być przesłane do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego do 11 stycznia.Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. h #2657306 | 89.228.*.* 7 sty 2019 15:50

  Ja się tak zastanawiam kiedy bezmyślne szastanie ludzkim życiem i zdrowiem w tym kraju zwykle podszyte chciwością i głupotą się po postu przestanie opłacać ? W dniu w którym tak się stanie nie będą już potrzebne żadne kontrole , bo najwyższy czas żeby te sądy mieniące się ostoją "praworządności" zaczęły rozliczać surowo z odpowiedzialności. A tak wszyscy tłumaczą się dziecinnie że się wypadek przydarzył i po sprawie. h

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. hmm #2657295 | 89.228.*.* 7 sty 2019 15:33

  Te kontrole to chyba mają wzbudzić fałszywe poczucie bezpieczeństwa nic więcej. Co niby skontrolują ? Czy są gaśnice oraz droga ewakuacji ? Przecież w tym lokalu w Koszalinie też gaśnice były nikt ich nie użył , droga ewakuacji formalnie była przez drzwi ale nikt ich nie otworzył do ewakuacji a z zasady tego rodzaju obiektu drzwi są zamknięte . Problemem jest że w takich lokalach i nie tylko takich powierzacie swoje zdrowie i życie i bezpieczeństwo ludziom właścicielom tych lokali którym na co dzień nie powierzylibyście nawet opieki nad starym płaszczem a przed NIEODPOWIEDZIALNOŚCIĄ ludzką żaden przepis i kontrola nie uchroni. Jeśli zysk przysłania cały świat to tragedia tylko kwestią czasu albo przypadku to znaczy przypadkowo się przez jakiś czas nie zdarzyła . Czy w Koszalinie zawiodły jakieś przepisy ? Czy mogły być jakieś obostrzenia , pewnie tak tylko że nic nie zastąpi odpowiedzialności. Zawiódł przede wszystkim organizator dla którego kasa była ponad wszystko a reszta miała mniejsze znaczenie. Dlatego nie przejmował się stanem technicznym piecyków oraz ich umiejscowieniem , nie przejmował się alarmową ewakuacją ludzi w przypadku zagrożenia nie przejmował się niczym bo czemu miałby się przejmować. Przecież to nie on był zamknięty w pomieszczeniu wokół którego rozpętał się pożar w wyniku prowizorycznego ogrzewania z butli, tylko dziewczyny które krzyczały waliły do końca w ściany wzywały pomocy , dzwoniły do straży i rodziców ... BEZSKUTECZNIE próbując wydostać się z pomieszczenia z którego awaryjnie powinny być ewakuowane NATYCHMIAST ale nawet straż przy pomocy specjalistycznego sprzętu nie była w stanie przez 15 minut się tam dostać. Poczekamy do wyroku ile dostanie w naszych sądach i jak go rozliczą z tej odpowiedzialności za śmierć 5 dziewczyn .. dostanie wyrok w zawiasach może grzywnę ... to ma czego nauczyć. To jest sedno problemu ... rozliczanie z odpowiedzialności . Jakby dostał 25 lat za kratami i miliony odszkodowania dla rodziny każdej z dziewczyn pewnie miałoby to lepszy skutek dla bezpieczeństwa niż tysiące kontroli i przepisów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. slayer #2657246 | 176.221.*.* 7 sty 2019 14:37

   Nalezałoby się równiez przyjrzec salom zabaw dla dzieci bo tam to dopiero jest kosmos jesli chodzi o ewakuacje w razie zagrozenia.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. blu #2657242 | 79.190.*.* 7 sty 2019 14:34

    Jeśli są przepisy na podstawie których Escape Roomy można zamykać i wlepiać mandaty za niezgodność z nimi, to znaczy że ustawodastwo jest wystarczające. Bardziej szokujący jest fakt że w praktyce nie było jakichkolwiek kontroli. Nagle okazuje się że dość dokładnie wiadomo ile Escape Roomów jest i wiadomo co jest w nich nie tak.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

   2. Zjs #2657220 | 213.216.*.* 7 sty 2019 14:00

    "Taka tragedia nie może się powtórzyć" . Do takiej tragedii nie miało prawa dojść, gdyby w momencie powstawania tego dziwacznego interesu, zezwolenia na działalność obwarowane były przepisami przeciwpożarowymi i prawa budowlanego, a potwierdzone przez urząd wydający zezwolenie na podstawie wizji lokalnej. Polak mądry po szkodzie, a podwieszanie się władzy reklamującej się, że straż przyjechała po 4 minutach, co ma świadczyć o sprawności państwa, jest żenujące. " ..uj, d..a i kamieni kupa" zdefiniował państwo polskie za rządów PO-PSL ich polityk Sienkiewicz. PiS brnie w tą kupę dalej.

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)