Kolejna podwyżka pensji nauczycieli – projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

2019-01-02 07:30:00(ost. akt: 2019-01-01 21:17:25)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Od stycznia 2019 r. nauczyciele otrzymają zapowiadaną podwyżkę wynagrodzenia. Ministerstwo edukacji opublikowało projekt rozporządzenia ze stawkami, z którego wynika, że wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wzrośnie od 121 do 166 zł.
Minister Anna Zalewska przekazała w piątek do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Określone są w nim kwoty dla nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego z uwzględnieniem poziomu wykształcenia.

W przypadku nauczycieli, którzy mają najwyższy wymagany poziom wykształcenia czyli tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym (ta grupa stanowi prawie 96 proc. wszystkich nauczycieli) wynagrodzenie zasadnicze będzie wynosiło po zmianach: dla nauczyciela stażysty – 2538 zł, nauczyciela kontraktowego – 2611 zł, nauczyciela mianowanego – 2965 zł, nauczyciela dyplomowanego – 3483 zł. To odpowiednio o 121, 124, 141 i 166 zł więcej niż obecnie.


W projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. na sfinansowanie podwyżek zaplanowano dodatkowo ok. 2,8 mld zł.

Od stycznia 2020 r. nauczyciele mają otrzymać kolejną transzę podwyżki pensji. Z wyliczeń MEN wynika, że wtedy wynagrodzenie zasadnicze wzrośnie dla nauczyciela stażysty o 371 zł, dla nauczyciela kontraktowego o 381 zł, dla nauczyciela mianowanego o 432 zł, dla nauczyciela dyplomowanego o 508 zł - w porównaniu z 2018 r.

Wynagrodzenie zasadnicze jest jednym ze składników wynagrodzenia nauczycieli. Zgodnie z Kartą nauczyciela otrzymują oni również m.in. dodatek funkcyjny czy dodatek motywacyjny. Samorządy określają w regulaminach płac wysokość dodatków do wynagrodzenia, uzależniając je w znacznej mierze od wynagrodzenia zasadniczego.


Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej

Komentarze (38) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kleo #2701872 | 83.4.*.* 22 mar 2019 13:06

  Podwyżka dla nauczycieli... stanowcze NIE!!!! Zarówno ja, jak i zapewne miliony innych osób, ukończyliśmy studia wyższe, później studia podyplomowe oraz różnego rodzaju kursy podnoszące kwalifikacje. Być może uczyliśmy się więcej niż nie jeden nauczyciel krzyczący o pieniążki... Zaczynałam pracę od najniższej krajowej. Wtedy było to ok. 800 zł. Później w ramach zdobywanego doświadczenia, po 10 latach pracy zarabiam 2500 zł netto. W wakacje mam urlop trwający max. 1 tydzień, w ferie wcale. W dniach między świętami pracuję. Przerwa w pracy: 1 x 15 minut. A Wam nauczycielom jak zawsze źle.... Masa dni wolnych od pracy, możliwość dorabiania udzielając korepetycji, przygotowywanie się do pracy ograniczone do minimum ponieważ program pracy narzucony jest z góry... Doceniajcie co macie, a jak nie chcecie uczyć dzieci, to spróbujcie swoich sił w pracy na pełnym etacie - nikt Wam nie broni.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. julka #2676834 | 31.183.*.* 6 lut 2019 15:35

  ja jeszcze nie widziałam na koncie podwyżki a jest 6 lutego 2019r. a burza w internecie na ten temat trw już od miesięcy, pozdrawiam

  odpowiedz na ten komentarz

 3. ja #2654824 | 37.47.*.* 3 sty 2019 20:41

  Uważam z całą stanowczością,to potwierdza się również w badaniach, że negatywnie komentują nauczycieli tylko ludzie, którym nauka szła baaaardzo pod górkę - czyli tzw. tł.......k

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. PKP #2654797 | 89.228.*.* 3 sty 2019 20:09

  Bardzo proszę przeczytać komentarze Kętrzyniaka. Co za błysk. Najważniejsza jednak informacja: nie wiedziałem, że to taki mroczny przedmiot pożądania zniżka na PKP. Gdybym wiedział, że mają ją nauczyciele, na pewno bym nim został. Tyle straconych lat bez zniżki na PKP. Kętrzyniaku, wywołałeś we mnie nostalgię, melancholię..jest mi smutno i źle, bo nie mam ulgi na PKP. Kętrzyniaku, będę śledził Twoją aktywność. Może otworzysz mi oczy na inne, nieznane mi utracone raje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 5. On #2654650 | 89.228.*.* 3 sty 2019 16:37

  Flagowy temat - podwyżka dla nauczycieli. I wychodzą od razu całe stada, tabuny psów ogrodnika. Podkreślają wątpliwe profity (wycieczka szkolna), zauważają zniżki PKP (po prostu szok, co za ulga!). I zawsze te same anachroniczne hasła o liczbie godzin. No i oczywiście wysyłanie za kasę do biedry lub na budowę. Jakby życie polegało tylko na wykonywaniu tych dwóch zawodów. Czy nauczyciele wypowiadają się negatywnie na temat robotników budowlanych czy sprzedawczyń? Nie zauważyłem. Czy w ogóle osoby komentujące nie powinny od razu dodać, jaki to trudny zawód wykonują, ile rzeczywiście pracują (z okna mojej sali widzę parkingi pod hipermarketami - zajęte od rana- nie przez nauczycieli), no i wreszcie - ile zarabiają. Może skomentujemy, czy nie za dużo przypadkiem. Na koniec - kompletnie nie rozumiem, jak można źle życzyć komuś, kto zajmuje się dziećmi - często dużo lepiej od nieudolnego rodzica, najchętniej oddającego swojego następcę tronu na cały dzień do szkoły czy przedszkola.. Oby się go pozbyć z domu. Bo w domu z nim trudno wytrzymać, prawda? Bo się nie umie rozmawiać. Prawda? Bo się woli po sklepach jeździć. Skończmy z mitem zapracowanego społeczeństwa i jedynych "nierobów" nauczycieli. Tak na koniec refleksja - czy komuś jeszcze ten temat się nie znudził? Nie mieć po tylu latach pracy nawet trzech tysięcy na rękę (mimo dodatku motywacyjnego, wychowawstwa i staż) - to po prostu skandal. Mądre społeczeństwa nagradzają nauczycieli. Głupie atakują.

  Ocena komentarza: warty uwagi (47) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (38)