Jutro obudzą się już w mieście

2018-12-31 11:47:52(ost. akt: 2018-12-31 11:50:32)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Mieszkańcy Wielbarka cieszą się, że ich miejscowość po 72 latach odzyska prawa miejskie. – Czekaliśmy długo na ten moment. To dla nas duży prestiż – mówi Elżbieta Łapińska, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Wielbarskiej.
Wielbark będzie trzecim po Szczytnie i Pasymiu miastem w powiecie szczycieńskim. W gminie są 32 wsie. Większość z ponad 3300 mieszkańców Wielbarka utrzymuje się z pracy poza rolnictwem. Są też firmy, największa to Ikea Industry, która zatrudnia ponad 1800 osób. Nie ma tu jezior, ale są za to rzeki, gospodarstwa agroturystyczne, a na rowerzystów czekają leśne szlaki.


— Formalne starania, aby Wielbark stał się miastem, rozpoczęły się we wrześniu 2016 roku, kiedy Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Wielbarskiej złożyło petycję podpisaną przez 166 osób — przypomina Grzegorz Zapadka, wójt gminy Wielbark, który od wtorku będzie burmistrzem. — Nasza miejscowość przez ponad 220 lat była miastem. W naszej gminie są jeszcze mieszkańcy, którzy pamiętają Wielbark z prawami miejskimi — dodaje.
Na odzyskaniu statusu miasta, jak mówi Grzegorz Zapadka, nikt nie straci. — To nie średniowiecze, kiedy prawa miejskie łączyły się z pobieraniem opłat za wjazd i prawem sprzedawania towarów — mówi.

Historia Wielbarka jest nierozerwalnie związana z dziejami Zakonu Krzyżackiego i Prus. Około 1350 roku Krzyżacy przystąpili do budowy zamku, z którego jednak do dziś nie zostało nic, poza piwnicami. Wielbark (Willenbg) to miejscowość nad rzeką Omulew, której 21 lipca 1723 roku na mocy restryktu królewskiego nadano prawa miejskie.
Mieścił się tu zamek, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z 1361 roku. Miał on służyć jako zapora na szlakach wojennych — nazywano go zamkiem Wildenberg i najprawdopodobniej stąd wywodzi się późniejsza nazwa miejscowości. Miasto od wieków posiadało wybitnie polski charakter, od pierwszej wojny światowej język polski był w powszechnym użyciu.
Trzecia Rzesza to postęp germanizacji. Natomiast po drugiej wojnie światowej, w 1946 roku, Wielbark utracił prawa miejskie, ponieważ podczas działań wojennych został bardzo zniszczony. Obecnie w pozostałościach zamku znajduje się ratusz.

Elżbieta Łapińska mieszka w Wielbarku od 26 lat. Od jedenastu jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Wielbarskiej.
— Mój ojciec był pierwszym sekretarzem w Wielbarku po wojnie. Zawsze wspominał, że w 1968 roku rozważano, czy przyznać prawa miejskie Wielbarkowi, czy Chorzelom. Prawa miejskie otrzymały Chorzele. Moja mama mówiła, jak piękny był Wielbark i nie mogła się pogodzić, że przez ponad 220 lat był miastem, a po wojnie te prawa mu zabrano — opowiada Elżbieta Łapińska.
I dodaje: — Cieszymy się ogromnie, że nasze starania i pana wójta nie poszły na marne i odzyskaliśmy status miasta. Mieszkańcy się cieszą.
Z tej okazji zaplanowany jest huczny sylwester w centrum Wielbarka. — Będzie to dla nas, mieszkańców, historyczny moment, w którym po ponad 70 latach odzyskamy prawa miejskie — mówi pani prezes. — Śmiejemy się, że Stary Rok odpłynie rzeką, a Nowy Rok przyjedzie limuzyną. Czekaliśmy długo na ten moment. 31 grudnia 2018 jesteśmy jeszcze mieszkańcami wsi, a już 1 stycznia 2019 mieszkańcami miasta. To dla nas duży prestiż. Jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi — stwierdza.

Mieszkańcy Wielbarka cieszą się z odzyskania praw miejskich. Część z nich przyznaje, że początkowo obawiano się podwyżek podatku, jednak po spotkaniach i konsultacjach wiedzą, że do zmiany stawek nie dojdzie. Podatki obowiązują bowiem na terenie całej gminy, a więc nie mogą być inne w Wielbarku, a inne na okolicznych miejscowościach.

Zdaniem pana Eugeniusza, mieszkańca Wielbarka, już teraz żyje się tam jak w mieście. — Bardzo wiele zmieniło się na korzyść od 1983 roku, kiedy tu zamieszkałem — tłumaczy. — Poprawił się stan ulic, chodników i budynków. Są hotele i dobre restauracje, oczyszczalnia ścieków i kanalizacja, mamy też place zabaw i fajny stadion.
 — Dzięki zapotrzebowaniu na ręce do pracy w przyszłym mieście powstają bloki z mieszkaniami na wynajem dla rodzin z dziećmi i ludzi samotnych.

Pani Krystyna od urodzenia mieszka w Wielbarku. — Kiedyś to była wioska, ale teraz to naprawdę piękna miejscowość. We wtorek obudzimy się jako mieszkańcy miasta. Tak naprawdę to nic się nie zmieni, ale miło, że będzie można już powiedzieć: „Idę do miasta”.

Z dniem 1 stycznia 2019 status miasta otrzymają także: Koszyce (województwo małopolskie), Lubowidz (mazowieckie), Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów, Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec i Pacanów (wszystkie z województwa świętokrzyskiego). Od początku nowego roku w Polsce będzie 940 miast.

Joanna Karzyńska

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Standept - z Chorzel #2872507 | 31.11.*.* 20 lut 2020 14:20

  Chorzele zawsze miały prawa miejskie. Informacja dotycząca 1968 roku jest nieprawdziwa.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. buhaha #2653561 | 89.228.*.* 2 sty 2019 12:29

  502 Bad Gateway ...... oto najbardziej popularny artykuł w GO powtarza się niezłomnie .. krótki ale. mój ulubiony :))) GO zaczyna być już sławna ze swojego flagowego artykułu o tytule 502 Bad Gateway

  odpowiedz na ten komentarz

 3. mandzuro #2653211 | 83.6.*.* 1 sty 2019 16:58

  jak podatki i czynsze do zapłaty im listonosz przyniesie to przestaną się cieszyć. wtedy wspomną dobrą starą wieś.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Kra #2653067 | 83.9.*.* 1 sty 2019 13:03

  Gratuluję!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. j. #2652961 | 83.6.*.* 1 sty 2019 09:57

  Radocha się skończy jak przyjdą miejskie podatki i opłaty! Będą chcieli wrócić na wieś...

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (6)