„Mały ZUS” – kto może z niego skorzystać?

2018-12-28 16:28:30 (ost. akt: 2018-12-28 16:57:14)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Od 1 stycznia 2019 r. wchodzi możliwość obniżenia składek przez niektórych przedsiębiorców, czyli tak zwany „mały ZUS”. Wiemy, kto może skorzystać z tego uprawnienia, kogo dotyczą wyłączenia i jakie są konsekwencje opłacania niższych składek.
Osoby, które prowadzą działalność na niewielką skalę, będą mogły opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w niższej wysokości, uzależnione od przychodów.

Aby skorzystać z tego uprawnienia, działalność gospodarcza musi być prowadzona na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych. Przychód z tytułu działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym (jeśli była prowadzona przez cały rok), nie może przekroczyć trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku (63 000 zł).

Kogo dotyczą wyłączenia
Z „małego ZUS-u” nie mogą skorzystać osoby, które:
1. w poprzednim roku prowadziły działalność gospodarczą krócej niż 60 dni, tj. podlegały ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzenia tej działalności krócej niż 60 dni;
2. rozliczały się w formie karty podatkowej i korzystały ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT;
3. podlegały ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności (np. jako wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej);
4. spełniają warunki do opłacania preferencyjnych składek, tj. składek od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia;
5. wykonują dla byłego bądź obecnego pracodawcy to, co robiły dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Jak długo można korzystać z ulgi?
Niższe składki na ubezpieczenia społeczne można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Jako miesiąc kalendarzowy przyjmujemy każdy miesiąc, w którym przedsiębiorca podlegał ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu, przez co najmniej jeden dzień.

Przedsiębiorca, który dopiero rozpoczął działalność, nie będzie mógł od razu skorzystać z „małego ZUS", ponieważ warunkiem płacenia niższych składek jest prowadzenie działalności gospodarczej przynajmniej przez 60 dni w poprzednim roku.

Po rozpoczęciu działalności może jednak skorzystać z innych ulg – ulgi na start i/lub preferencyjnych składek ZUS. Korzystanie z nich wiąże się z mniejszą liczbą formalności.

Konsekwencje opłacania niższych składek
Przedsiębiorca decydujący się na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne czyli „małego ZUS” lub innych ulg, powinien pamiętać, że ma to wpływ na wysokość świadczeń takich jak zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński czy zasiłek opiekuńczy.

Źródło: ZUS

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. JOJO #2651281 | 5.173.*.* 29 gru 2018 13:19

  Cóż za perfidia.Następni goście wybrani w wyborach powszechnych zauważają przeciętnego przedsiębiorcę prowadzącego DG jako owcę-frajera do strzyżenia bandyckiej wysokości składką ZUS na bandyckich warunkach-a zaćma na ich oczach pojawia się w momencie,gdy chodzi o kwotę wolną od podatku,dobrowolność składki.....I teraz do wybranych w wyborach powszechnych-JEŚLI WYDAJE SIĘ WAM,ŻE LUDZIE SĄ GŁUPI I ŚLEPI I ŻE ZAWSZE WYGRACIE WYBORY DZIEKI 500plus,TO BARDZO SIĘ MYLICIE....BARDZO...Wszystkim małym i średnim Przedsiębiorcom prowadzącym DG składam jednocześnie najlepsze noworoczne życzenia z okazji podwyższenia składki ZUS do 1300 ..../a na marginesie-połowa składki to ma być ulga gdy jednocześnie zabiera się połowę uprawnień składkowych?Dam klientowi pół chleba za pół ceny całego bochenka i poproszę go,żeby się cieszył bo WYDAŁ POŁOWĘ CENY CAŁEGO.....ludzie!!!heloooo!!!/

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Nadal mają ludzi za głupków #2651136 | 91.240.*.* 29 gru 2018 09:46

   Na tym nikt nie skorzysta a wręcz straci jak się ujawni bo tylko takich to dotyczy.Warunki postawione nie do spełnienia dla przeciętnej działalności jednoosobowej.To nie ulga to propaganda .

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. olo #2651088 | 195.136.*.* 29 gru 2018 08:29

   na tej uldze skorzystaja tylko ci co obecnie byli w szarej strefie uslug i unikali podatkow ,jak zwykle pis zapomnial o uczciwych podatnikach , cale te ich dzialania podatkowe i socjalne postrzegam ---- dac nieroba lub ulatwic zycie duzym firma , ta ich zmiana nie poprawi sytuacji firm malych nap sprzedajacych art rozne uzywane gdzie 50 % z tych 6300 tys to zakup towaru i oplaty zwiazane z ich sprzedaza( na aledrogo ) ,zostaje 26500 do tego okolo 6000 zus ( podatku nie wliczam ) zostaje 20000 tys podzielic na 12 miesicecy , co daje 1660 lz miesiecznie , propaganda te ich ulatwienie dla malych firm , sami niech zapredalaja i prowadza firme za 1660 zl miesciecznie

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. Bmen #2651017 | 89.228.*.* 28 gru 2018 22:58

   Jeszcze baaaardzo ogólnie czym różni się przychód od dochodu. Kupuję w warzywniaku marchewkę za 4 zł, a później sprzedaję tę marchewkę za 10 zł. Te 10 zł to mój przychód, natomiast 6 zł (10 zł - 4 zł) to mój dochód. I taka jest różnica.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  4. Janusz #2650906 | 31.0.*.* 28 gru 2018 20:50

   Próg 63000 jest nawet ok dla biznesów niskokosztowych, gdzie upraszczając przychód jest dochodem. Jednak spójrzmy realnie przy 50000 to będzie nadal prawie cały ZUS do zaplaty. Połowę niższy ZUS zapłacimy dopiero przy przychodzie 30000 rocznie. To działa progresywnie.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (8)