W Mrągowie powtórki wyborów nie będzie

2018-12-21 18:47:14(ost. akt: 2018-12-21 19:31:34)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Jeszcze przed świętami Sąd Okręgowy w Olsztynie oddalił protesty wyborcze przeciwko ważności wyborów do Rady Miejskiej oraz do Rady Powiatu w Mrągowie.
W czwartek 20 grudnia olsztyński sąd zajął się sprawą, w której połączono do wspólnego rozpoznania dwa protesty wyborcze (Zbigniewa K. i Leona Ż.) złożone przeciwko ważności wyborów do Rady Miejskiej w Mrągowie w Okręgu Wyborczym nr 1.

Pierwszy ze skarżących zarzucił, że w Okręgu Wyborczym nr 1 w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 2 doszło do rażących błędów w podanych wynikach wyborów. Po ponownym przeliczeniu głosów Mrągowskiej Wspólnoty Samorządowej nastąpiła zmiana wybranego radnego Leona Ż., który w pierwszym podanym wyniku wyborów uzyskał 86 głosów a po weryfikacji 23 głosy na korzyść Jakuba Doraczyńskiego (jego pierwszy podany wynik to 9 głosów, a po weryfikacji 31 głosów). Skarżący wskazał również, że nastąpiło nieprawidłowe zaliczenie głosu nieważnego jako ważnego na korzyść Wiesława K.

Podobny protest złożył sam Leon Ż., podnosząc, że wyniki głosowania w obwodzie nr 2 zostały ustalone w sposób nieprawidłowy. Głosy były liczone dwukrotnie, zaś wyniki w pierwszym liczeniu znacząco odbiegały od tych ustalonych w drugim liczeniu. Podkreślił, że dotyczyło to nawet kilkudziesięciu głosów na korzyść lub niekorzyść kandydata.

Sąd Okręgowy w Olsztynie oddalił obydwa protesty. — Sąd podając ustne motywy rozstrzygnięcia wskazał, że istotnie w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 2 dokonano nieprawidłowego zliczenia głosów na skutek prawdopodobnie błędu technicznego — uzasadnia postanowienie sądu 
Agnieszka Żegarska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
.

Dużo poważniejsze wątpliwości w tej sprawie wzbudziły decyzje i czynności związane z ponownym przeliczeniem głosów. Sąd Okręgowy podkreślił, że nie było żadnych podstaw prawnych do tego, żeby komisja miejska nakazała komisji obwodowej ponownie przeliczyć głosy. — Kodeks wyborczy nie przewiduje ponownego zliczania głosów i podawania do publicznej wiadomości innego wyniku niż podanego pierwotnie, a tak się stało w tej sprawie. W ocenie Sądu takie działanie stanowiło naruszenie procedury związanej z ustaleniem wyników głosowania. Jednak okazało się, że wynik ponownego przeliczenia głosów jest prawidłowy i odzwierciedla wolę wyborców. Dlatego, choć doszło do naruszenia przepisów Kodeksu wyborczego, to nie miało to wpływu na ostateczny wynik wyborów — dodaje rzecznik Sądu Okręgowego.

W piątek ten sam sąd rozpoznał sprawę z protestu wyborczego Haliny S. przeciwko ważności wyborów samorządowych do Rady Powiatu w Mrągowie w Okręgu Wyborczym nr 4. Zarzuty wnioskodawczyni sprowadzały się do wielu aspektów, ale ilościowo największy z nich skupiał się wokół ważności głosów oddanych na kartach ważnych. Protestująca wskazała, że w okręgu nr 4 było aż 409 głosów nieważnych. Przy proporcjonalnym porównaniu z pozostałymi okręgami wyborczymi budziło to wątpliwości co do prawidłowości zakwalifikowania przez komisję głosów jako nieważne.

— Sąd Okręgowy, odnosząc się do zasadniczego zarzutu protestującej, że to nieprawdopodobne, aby w Okręgu Wyborczym nr 4 było tak wiele głosów nieważnych, zwrócił uwagę, że jest to gmina wiejska i mieszkają tam wyborcy z mniejszą świadomością prawną. Stąd mogła wynikać większa niż w sąsiednich okręgach liczba głosów oddanych w sposób nieważny — uzasadnia oddalenie protestu rzecznik Żegarska.

Na postanowienia we wszystkich trzech sprawach przysługuje zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

źródło: SO


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. to jakis rasim ze strony sądu.. #2649382 | 37.8.*.* 24 gru 2018 15:04

    co to oznacza, że to gmina wiejski i jest mniejsza świadomość prawna? Przecież to Państo/Rząd instruuje jak głosować a nie przepisy prawa.Poza tym czy to jedyna gmina wiejska w Polsce gdzie tak zagłosowano?

    odpowiedz na ten komentarz