Nie było lekcji w części szkół na Warmii i Mazurach. Wszystko przez L4

2018-12-20 20:01:47(ost. akt: 2018-12-20 16:09:24)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tesktu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tesktu

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Po policjantach, pracownikach sądów teraz nauczyciele masowo idą na zwolnienia lekarskie. W środę w wielu szkołach w regionie nie było lekcji, a tylko zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Nauczyciele domagają się podwyżek.
Oficjalnie nikt nie stoi za falą zwolnień lekarskich, które dotknęła nauczycieli. Nikt też nie wie, jaka jest naprawdę skala protestu. Jednak wczoraj w wielu szkołach w regionie nie było lekcji, bo do pracy nie przyszła spora część nauczycieli. Rozchorowali się, tak jak niedawno policjanci, inne służby mundurowe czy ostatnio pracownicy sądów, którzy poszli gremialnie na L-4 , paraliżując pracę swoich instytucji.

Ale metoda L-4 przyniosła efekty, bo dostali podwyżki, których się domagali. Nauczyciele też chcą więcej zarabiać. Od poniedziałku wielu pedagogów przebywa na zwolnieniach lekarskich.

Anna Zalewska, szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej, zapewniała w poniedziałek, że resort monitoruje wzmożoną zachorowalność w szkołach. Jak powiedziała, na zwolnieniach z 702 tys. nauczycieli w Polsce był we wtorek około tysiąc. — Na razie nie jesteśmy w stanie powiedzieć, z jakiego powodu są na zwolnieniu — zaznaczyła.

Trudno zweryfikować te liczby, bo nikt nie prowadzi też takich zbiorczych statystyk. — Nie zbieramy informacji o liczbie nauczycieli na zwolnieniach lekarskich, robi to kuratorium — mówi Teresa Wiśniewska, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Olsztynie. — Jednak nie mam też sygnałów z naszych szkół czy przedszkoli o zwieszeniu zajęć.

Do kuratorium trafiły informacje z dwóch szkół: w Łąkorzu i Lipowcu, gdzie kilkunastu nauczycieli jest na zwolnieniu lekarskim — Zostały tam zorganizowane zajęcia opiekuńcze, taką mamy informację i taką przekazaliśmy do ministerstwa — powiedział nam Wojciech Cybulski, wicekurator oświaty. — Pozostałe szkoły pracują normalnym rytmem, a zajęcia są realizowane zgodnie z planem.

Jednak sytuacja wydaje się być bardzo dynamiczna, bo jak sprawdziliśmy np. w powiecie nowomiejskim nie tylko w Łąkorzu rozchorowali się wczoraj nauczyciele. Podobnie było choćby w szkole w Lipinkach. — Na 15 nie ma ośmiu nauczycieli— powiedziała Jolanta Szymecka, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Lipinkach. — Z powodu absencji nauczycieli wczoraj były odwołane zajęcia od czwartej klasy w górę. Dziś są zajęcia opiekuńcze. Nie ma lekcji. Wiem, że zajęcia opiekuńcze realizowane są w Biskupcu, Łąkorzu i Bielicach.

Działania nauczycieli poparł już Związek Nauczycielstwa Polskiego.


Broniarz zapewnił również, że ZNP zamierza prowadzić rozmowy z Ministerstwem Edukacji Narodowej na temat podwyżek nauczycieli. Rozmowy te zostały zaplanowane na 8 stycznia.

Nauczyciele domagają się podwyżek. Tyle że to, co proponuje MEN, zdaniem związków zawodowych jest nie do zaakceptowania. — Propozycja ministerstwa to 5 proc. podwyżki od stycznia przyszłego roku, czyli od 120 zł brutto dla stażysty do 166 zł dla nauczyciela dyplomowanego — mówi Bożena Kowalska, przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Olsztynie. — Jako związki uważamy, że to jest kpina z naszego zawodu. Nikt się nie zastanawia, z czego nauczyciel ma żyć. Domagamy się co najmniej 15-procentowej podwyżki płac — podkreśla.

— Protest się rozlewa, ale nie wiemy, jaka jest naprawdę jego skala — dodaje przewodnicza Kowalska. — Ufam, że wszystkie te zwolnienia lekarskie są podyktowane koniecznością podreperowania zdrowia.

Andrzej MielnickiKomentarze (53) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ... #2649076 | 178.235.*.* 23 gru 2018 19:38

  Ooo...widzę, że działdowianie bardzo szanują nauczycieli.Ludzie,załóżcie sobie prywatne szkoły albo uczcie swoje kochane dzieciątka sami.Mam tego dość.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. drogomistrz #2648560 | 88.156.*.* 22 gru 2018 17:18

  oby zima była sroga, śnieżno-śmieszna, zamiast korepetycji dorobią przy odśnieżaniach

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Brawo #2648529 | 185.170.*.* 22 gru 2018 16:04

   Świetne działania na rzecz podwyżek. Jesteśmy zadowoleni, że chłopom świnie tanieją dla naszej podwyżki płacowej. Rolnik żywi i bronić musi naszych interesów. Brawo chłopy za życzliwość w naszym kierunku.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Zus #2648308 | 5.173.*.* 22 gru 2018 07:48

   Gdzie jest kontrola ZUS się pytam ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. Uczen #2648301 | 89.229.*.* 22 gru 2018 07:18

    Chciałbym aby nauczyciele zarabiali jeszcze mniej i chorował i jak najdluzej

    Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (53)