Uczestnicy ogólnopolskiej konferencji odwiedzą Frombork

2018-12-18 10:10:22 (ost. akt: 2018-12-18 10:17:22)
21 grudnia uczestnicy ogólnopolskiej konferencji odwiedzą Frombork i pochylą się nad problemami najwspanialszego instrumentu organowego w regionie. Podczas konferencji będzie okazja, żeby posłuchać brzmienia fromborskich organów. O godz. 16:00 zagra na nich dr Arkadiusz Bialic z Akademii Muzycznej w Krakowie.
Wstęp na konferencję i koncert jest bezpłatny.

V. Międzynarodowa Konferencja „Sztuka Budownictwa Organowego”

Cel konferencji:
Celem konferencji jest wszechstronna analiza problematyki związanej z budownictwem organowym zarówno w aspekcie renowacji organów historycznych jak również w świetle nowych perspektyw współczesnego budownictwa organowego. W tym roku w szczególnym zainteresowaniu konferencji znajdą się nowe organy w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie oraz zabytkowe organy fromborskiej Katedry.

Opis V konferencji naukowej "Sztuka Budownictwa Organowego"
W dniach 19 - 21 grudnia 2018 roku planowana jest V. Międzynarodowa Konferencja „Sztuka Budownictwa Organowego”. Wezmą w niej udział wybitni organiści, organolodzy i organmistrzowie reprezentujący różne ośrodki muzyczne w Polsce i Austrii: prof. Julian Gembalski (Akademia Muzyczna w Katowicach), prof. Andrzej Szadejko (Akademia Muzyczna w Gdańsku), mec. Jacek Kogut, dr Krzysztof Michałek (Akademia Muzyczna w Krakowie), Wendelin Eberle (dyrektor firmy organmistrzowskiej Rieger Orgelbau realizującej projekt renowacji i przebudowy organów Bazyliki Mariackiej), dr Arkadiusz Bialic (Akademia Muzyczna w Krakowie), Piotr Matoga (Fundacja Ars Organi im. B. Rutkowskiego), Mateusz Kotwica (organista Archikatedry we Fromborku). Motywem przewodnim V. konferencji będzie problematyka budowy organów w salach koncertowych oraz organów historycznych o licznych nawarstwieniach historycznych. Planowana jest również budowa strony internetowej, na której będą sukcesywnie zamieszczane referaty z kolejnych konferencji „Sztuka Budownictwa Organowego”.

Konferencje SBO w ubiegłych latach

Problematyka konferencji dotyczyła różnych aspektów budownictwa organowego, a w szczególności zagadnień budowy organów oraz problematyki rekonstrukcji i renowacji zabytkowych instrumentów. Już po raz trzeci Międzynarodowa Konferencja „Sztuka Budownictwa Organowego” umożliwiła spotkanie i wymianę doświadczeń w gronie wybitnych organistów, teoretyków i organmistrzów z różnych ośrodków organowych w Europie – w latach 2014 - 2017 byli to przedstawiciele Polski, Francji, Niemiec, Węgier i Włoch.

Plan konferencji – Frombork 2018
21.12.2018, sala SPSPZOZ, ul. Sanatoryjna 1

13.00 — otwarcie trzeciego dnia konferencji – powitanie gości.
13.10 — prof. Andrzej Szadejko (AM Gdańsk) „Stan obecny i perspektywy zmian dla organów we fromborskiej Katedrze.”
13.40 — mec. Jacek Kogut (Kraków) „Problematyka pozyskiwania środków na budowę, konserwację i rekonstrukcję organów.”
14.10 — Mateusz Kotwica (Frombork) „Historia międzynarodowego festiwalu organowego we Fromborku.”
14.40 — dr Arkadiusz Bialic (AM Kraków) „Fenomen Fromborka – miasta Kopernika i muzyki organowej.”
15.10 — dyskusja
15.30 — przerwa na kawę
16. 00 — dr Arkadiusz Bialic – koncert organowy – prezentacja organów w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła

Program koncertu:
Johann Sebastian Bach (1685 – 1750)

Preludium i Fuga Es-dur BWV 552

Fantazja chorałowa n.t. pieśni adwentowej Nun komm der Heyden Heyland á 2
Clav. et Ped. BWV 659

César Franck (1822 – 1890)

Chorał a-moll

Karol Szymanowski (1882 – 1937)

Etiuda b-moll op. 4 nr 3 (transkrypcja na organy Alistair Wightman)


Olivier Massiaen (1908 – 1992)

Dieu Parmi Nous (z La Nativité du Seigneur)


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. maciora #2648176 | 79.186.*.* 21 gru 2018 19:53

    Kiedyś była jedna organistka złośliwi mówili ,ze pełniła inne funkcje ,ale ludzie jak to ludzie w zapIzialej dziurze teraz mówia ,ze nadzorczyni tez ma kilka funcji....

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz