Nielegalna fabryka papierosów rozbita. Zatrzymano pięciu obywateli Polski

2018-12-17 15:23:08 (ost. akt: 2018-12-17 21:16:59)

Autor zdjęcia: Warmińsko-Mazurski Urząd Celno-Skarbowy

Służbom udało się rozbić zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przygotowywaniem i sprzedażą wyrobów akcyzowych. Członkowie grupy zajmowali się przetwarzaniem i dystrybucją krajanki tytoniowej, suszu oraz papierosów, które trafiały na polski rynek.
Mundurowi ustalili, że na terenie powiatu wałeckiego działa nielegalna krajalnia tytoniu. Na gorącym uczynku zatrzymano 5 mężczyzn, w tym organizatora nielegalnego procederu.

W pomieszczeniach gospodarczych, gdzie działała nielegalna krajalnia, ujawniono 1 613 kg liści tytoniu oraz 868 kg krajanki tytoniowej o łącznej wartości 1,7 mln zł. Zabezpieczono również maszyny do przetwarzania tytoniu w postaci bębna, krajalnicy oraz wagi.

Dokonano również przeszukania samochodu ciężarowego służącego członkom grupy do przechowywania nielegalnego towaru. Znaleziono w nim około 4 920 kg tytoniu o szacunkowej wartości ponad 3,4 mln złotych, do posiadania którego przyznał się organizator procederu.

Funkcjonariusze przeszukali również drugą posesję, gdzie zabezpieczyli nielegalne papierosy w ilości prawie 470 tys. sztuk o wartości ponad 320 tys. zł.

Łącznie na dwóch posesjach ujawniono wyroby akcyzowe o szacunkowej wartości prawie 5,5 mln. zł oraz gotówkę w kwocie ponad 14 tys. EURO, 526 USD i prawie 2,3 mln zł.


Czterech mężczyzn w wieku 33, 34 i 43, 44 lat usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, posiadania i nabywania nielegalnych wyrobów akcyzowych oraz nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych.

Natomiast piąty z mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, 42-letni mężczyzna usłyszał zarzut posiadania i nabywania nielegalnych wyrobów akcyzowych i grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

Wobec organizatora nielegalnego procederu na wniosek Prokuratury Rejonowej w Wałczu sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Liderowi grupy może grozić nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Natomiast wobec pozostałych czterech mężczyzn prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Na poczet grożących podejrzanym kar Prokuratura Rejonowa w Wałczu zastosowała zabezpieczenia majątkowe na kwotę łączną ok. 2, 3 mln zł.

Źródło: Warmińsko-Mazurski Urząd Celno-Skarbowy


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. stara baba #2646055 | 82.139.*.* 18 gru 2018 12:11

    GO o Wałczu? Już miałam nadzieję,że u nas straż graniczna dobrała się do chamów udających biznesmenów.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz