Dorota Wellman: Nie musimy zrobić 12 potraw i wypastować wszystkich podłóg. Nie popadajmy w paranoję

2018-12-15 11:52:03(ost. akt: 2018-12-15 11:57:11)

Autor zdjęcia: newseria.pl

Dziennikarka jest zwolenniczką ułatwiania sobie życia. Jej zdaniem święta mają być przyjemnością i nie powinny kojarzyć się tylko z generalnymi porządkami, wielkimi zakupami i kilkudniowym pichceniem w kuchni, a w związku z tym – z totalnym zmęczeniem i przejedzeniem.
Dorota Wellman nie ukrywa, że ją samą niezwykle irytuje przedświąteczna gorączka. Dziennikarka odnosi nieodparte wrażenie, że coraz mniej w tym czasie wartości i faktycznej tradycji, a więcej bezsensownej bieganiny po sklepach, konkursów na prezenty, najładniej ozdobiony dom czy najlepszą sałatkę. Przedświąteczny zgiełk, szał zakupów, generalne porządki w domu i przemęczenie związane z przyrządzaniem zbyt wielu wigilijnych potraw zabierają nam całą radość z przeżywania Bożego Narodzenia. Jej zdaniem, nie powinno się wpadać w taki amok.

– Po pierwsze, nie musimy robić dwunastu potraw, więc żebyśmy nie dostawali jakiejś paranoi, że musi być ich właśnie tyle. Po drugie, możemy wesprzeć się przyjaciółmi, rodziną i znajomymi, każdy może zrobić coś i wtedy zbieramy się razem przy jednym stole, każdy przynosi swoją miskę, a w tym jakieś cudowne dobroci robione we własnym domu. To naprawdę ułatwia życie. Jedna osoba nie musi robić całej Wigilii – mówi Dorota Wellman, dziennikarka.

Zdaniem Wellman, wielu paniom domu święta kojarzą się z prawdziwą mordęgą, dyskomfortem i stresem. Ciężar przygotowań zazwyczaj bowiem spoczywa na ich barkach. Dziennikarka radzi więc, żeby w tym czasie zachować umiar nie tylko w gotowaniu, lecz także w sprzątaniu.

– Nie trzeba też koniecznie wypastować wszystkich podłóg i wymyć wszystkich szyb w zimie, bo potem za chwilę będzie padało, to i tak będą brudne i zaflukane. My zajmujemy się jakimiś drobiazgami, patrzymy, że wszyscy tak robią, to my też mamy te okienka mieć pomyte. A tak naprawdę ważne jest to, jak zasiądziemy do tego stołu, z kim siedzimy, czy naprawdę lubimy tę rodzinę, czy mamy ją w głębokim poważaniu, czy się zmuszamy do tego kontaktu – mówi Dorota Wellman.

Dziennikarka podkreśla, że najlepszym wyjściem z sytuacji jest ograniczenie do minimum szału świątecznych przygotowań, bądź rozłożenie ich na całą rodzinę. Tylko w ten sposób można zachować klimat i urok Bożego Narodzenia.

– Zasiadam do stołu z tymi, których kocham, których lubię, z którymi chcę być i myślę sobie, że jeśli rodzina przy stole nie pomaga w zorganizowaniu tych świąt, to do dupy z taką rodziną, po prostu trzeba ją zmienić na lepszą. Naszym obowiązkiem jest, żeby to robili wszyscy. Później można razem pozbierać wszystko to, co zostało ze stołu, usiąść na kanapie, śpiewać kolędy, pić grzane wino i na tym się skupić, na tym, że jest to święto też duchowe. Ta nasza łączność więc jest tym najważniejszym, czego w tym dniu Pan Bóg od nas oczekuje – mówi Dorota Wellman.

Komentarze (40) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. krzroy #2652642 | 81.190.*.* 31 gru 2018 16:17

  Mnie pani Wellman zapamiętała się jak z nieukrywaną nienawiścią w głosie i we wzroku komentowała naszego byłego prezydenta, Małkowskiego, w TVN-nie, zaraz po zatrzymaniu go przez policję, zanim jeszcze cokolwiek ustalono. Ciekawe co dziś pani powie, pani Wellman, po uniewinniającym wyroku sądu? Czy taka pani może być jakimkolwiek autorytetem w kwestii ludzkich zachowań?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. alex #2651403 | 213.76.*.* 29 gru 2018 16:39

  W tym przypadku wystarczy opłatek z mąki i woda do popicia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. trol warmiński #2650887 | 83.31.*.* 28 gru 2018 20:26

  Tak , tak nic nie musimy , możemy być takimi brudasami , jak ta baba.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Janko #2650024 | 212.180.*.* 27 gru 2018 12:48

  Czy Gazeta Olsztynska moze laskawie uspokoić ten wysryw antysemityzmu i nienawisci?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. sedes #2649699 | 178.235.*.* 26 gru 2018 11:05

   https://gazetaolsztynska.pl/555859,Dorota -Wellman-Nie-musimy-zrobic-12-potraw-i-w ypastowac-wszystkich-podlog-Nie-popadajm y-w-paranoje.html

   odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (40)