Od kwietnia przyszłego roku znowu będziemy mogli latać z Szyman do Krakowa

2018-12-11 16:31:52(ost. akt: 2018-12-11 16:33:18)
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Od kwietnia przyszłego roku znowu będziemy mogli latać z Szyman do Krakowa. Będą dwa loty w tygodniu. A linię będzie obsługiwał PLL LOT. Na razie to jedyne zmiany w przyszłorocznej siatce połączeń mazurskiego portu lotniczego.
Rośnie siatka połączeń z Portu Lotniczego Olsztyn — Mazury. Od przyszłego roku w ofercie znajdą się także rejsy do Krakowa. To reaktywacja zlikwidowanego wcześniej połączenia. Teraz trasę Szymany — krakowskie Balice będą obsługiwać Polskie Linie Lotnicze LOT — poinformowali wczoraj na wspólnej konferencji marszałek województwa, przedstawiciele mazurskiego portu, a także narodowego przewoźnika. W sezonie letnim będzie także realizowane połączenie do Lwowa.

— Z końcem roku mamy dobre wiadomości — stwierdził marszałek Gustaw Marek Brzezin. — Dziś możemy też potwierdzić wykonanie planu odpraw pasażerów na rok 2018. Rok zamknie się nawet lekką nadwyżką, co dowodzi, że umacnia się pozycja portu Olsztyn — Mazury jako lotniska regionalnego — dodał marszałek.

Inauguracyjny lot do Krakowa zaplanowany został na 25 kwietnia przyszłego roku. Samoloty będą latać do 30 września 2019. Realizowane będą dwa rejsy w tygodniu: w czwartki i niedziele. Samolot będzie startował z Krakowa o godz. 20.20, żeby następnie wylądować w Szymanach o godz. 21.30. Start z Szyman przewidziany jest na godz. 22, a lądowanie w Krakowie na godz. 23.10. Na trasie do Krakowa ma latać Bombardier Q400, który na pokład może zabrać 78 pasażerów.
— Postanowiliśmy połączyć ze sobą dwa regiony o dużym potencjale turystycznym i pasażerskim, czyli z jednej strony Warmię i Mazury, a z drugiej Małopolskę — tłumaczył powody uruchomienia nowego połączenia Konrad Majszyk z Biura Komunikacji Korporacyjnej PLL LOT. — Z naszych założeń i wyliczeń wynika, że linia powinna cieszyć się dużym zainteresowaniem pasażerów. Mamy nadzieję, że połączenie okaże się sukcesem.

Atutem połączenia jest bezsprzecznie czas. Lot z Szyman do Krakowa potrwa około godziny. Biorąc nawet pod uwagę czas poświęcony na dojazd do lotniska i odprawę, to przy około siedmiu godzinach, które dziś zajmuje podroż samochodem do Krakowa, czy około sześciu godzin pociągiem, czyni ofertę lotniczą bardzo atrakcyjną. A tym bardziej że ceny biletów zaczynają się od 199 zł w obie strony.

Ponadto w rozkładzie letnim naszego lotniska pojawi się ponownie połączenie do Lwowa, które cieszy się dużą popularnością. Rejsy będą odbywały się od 27 kwietnia do 1 października 2019 roku. Będą dwa loty w tygodniu: we wtorki oraz w soboty.

I tak pasażerowie wylecą ze Lwowa o godz. 1.40 i przylecą do Szyman o godz. 2.15. W drogę powrotną samolot wystartuje o 3.10, a we Lwowie wyląduje o godz. 5.35. Podobnie jak połączenie z Krakowem, loty do Lwowa realizowane będą samolotem Bombardier Q400 mogącym zabrać na pokład 78 pasażerów.
Obecnie z Szyman realizowane są loty do Londynu (tu linie obsługują dwaj przewoźnicy Ryanair i Wizz Air), a także do Dortmundu, gdzie lata Wizz Air.

Czy są szanse na nowe połączenia zagraniczne w rozkładzie letnim?
— Pracujemy nad tym — stwierdził Tomasz Kądziołka, prezes spółki Warmia i Mazury, zarządzającej Portem Lotniczym Olsztyn — Mazury w Szymanach. — Sądzę, że w styczniu ogłosimy następne połączenie. Ze względu na tajemnicę handlową nie możemy dziś o tym jeszcze mówić.

Od uruchomienia Portu Lotniczego Olsztyn — Mazury, czyli od stycznia 2016 roku, zostało odprawionych już prawie 265 tysięcy pasażerów, z tego w tym roku 114 tysięcy.
— Plan, który sobie założyliśmy na ten rok, czyli 114 tysięcy, został więc już zrealizowany. Myślę, że ten rok zakończymy liczbą około 120 tysięcy odprawionych pasażerów — dodaje prezes Kądziołka. — Plan na przyszły rok to 140 tysięcy pasażerów.

Jednak wciąż mazurski port nie zarabia na siebie. W ubiegłym roku samorząd województwa dopłacił do działalności operacyjnej spółki lotniczej prawie 11 milionów złotych. Ile to będzie w tym roku, tego jeszcze nie wiadomo.
Jednak w 2024 roku port ma wyjść już na zero, przychody i wydatki mają się równoważyć. By tak się stało, w Szymanach musi być odprawionych około 450 tysięcy pasażerów. Ponadto muszą rosnąć wpływy z usług świadczonych wokół lotniska.

Andrzej Mielnicki

Komentarze (32) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. M. #2644171 | 77.252.*.* 15 gru 2018 12:50

  Zestawcie dopłaty do lotniska, dopłaty do lotów (Ryan, Wizz i LOT inkasują spore sumki za wykonywanie lotów) i dofinansowanie śmiesznego szynobusu. Wyjdzie ładnych parę milionów, które z naszych podatków są zaprzepaszczane na loty dla kilkunastu osób... Jaka jest kwota dofinansowania przewozów kolejowych w województwie, które powinny służyć wszystkim mieszkańcom?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. marcin #2642880 | 213.76.*.* 13 gru 2018 13:48

   ile bilet ?

   odpowiedz na ten komentarz

  2. Nazwać t0 #2642423 | 37.47.*.* 12 gru 2018 20:03

   -- LOTNISKO KRZAKI SZYMANY --

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

  3. Lepiej ładować kasę #2642346 | 81.190.*.* 12 gru 2018 18:58

   W to lotnisko które jest dla wszystkich niż dokładać w studnię bez dna jaką jest stomil dla przypomnienia oświetlenie za które zapłaciliśmy wszyscy to koszt blisko 4 mln zł, murawa 6,5 mln zł i wiecznie im mało ciągle tylko daj i daj i daj, co roku wyżebrają średnio 1 mln zł z kasy miasta a to wszystko dla garstki piłkarzyków ich nie nasyconych kierowników i stada pseudo kibiców których ciągle musi pilnować policja a tych kosztów już nikt nie liczy, o dewastacjach nie wspomnę

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  4. Szok #2642008 | 109.199.*.* 12 gru 2018 13:26

   SUPER! Małopolska i Śląsk będą miały możliwość zobaczyć Nasze piękne tereny. Hotele powinny pomyśleć o ofertach do biur podróży : przelot i pobyt ( kupić busa okleić logo i odbierać turystów Z i na lotnisko). To 11mln potencjalnych nowych turystów....

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (32)