Prąd drożeje, minister uspokaja. Co z rekompensatami?

2018-12-10 07:13:00 (ost. akt: 2018-12-09 17:08:59)

Autor zdjęcia: archiwum GO

Minister energii chce walczyć z podwyżkami. Przygotowywana jest ustawa, która ma złagodzić skutki podwyżek prądu dla gospodarstw domowych, ale także dla małych i średnich przedsiębiorstw. Co z rekompensatami?
Na podwyżki cen energii mogą narzekać zwłaszcza samorządy. Minister Krzysztof Tchórzewski zapowiedział już, że zwróci się do przewodniczących rad nadzorczych koncernów energetycznych o przygotowanie audytu kosztów oraz wprowadzenia procedur oszczędnościowych, które miałyby zminimalizować podwyżki cen energii dla samorządów i firm. Tchórzewski chce wykorzystać prawo większościowego akcjonariusza.

W tej sprawie warto prześledzić ostatnie miesiące. W listopadzie spółki obrotu należące do największych polskich grup energetycznych (PGE, Enea, Energa i Tauron) złożyły do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o wzrosty cen energii w taryfach dla gospodarstw domowych. Pod koniec listopada URE poinformował, że chodzi o średnio ponad 30-procentowe podwyżki w 2019 roku. O tym ile ostatecznie zapłacimy za prąd dowiemy się po zakończeniu procesu taryfowego przez URE. A ten musi się zakończyć do połowy grudnia.

Jeszcze w październiku minister energii twierdził, że ceny dla gospodarstw domowych mogą wzrosnąć w przyszłym roku co najwyżej o 5 procent.
Z kolei 20 listopada minister zadeklarował, że rekompensaty za wzrost cen energii elektrycznej w 2019 roku wyniosą 100 procent i obejmą wszystkie gospodarstwa domowe oraz małe i średnie przedsiębiorstwa.

Początek grudnia (wypowiedź na COP24 w Katowicach), to już zapowiedź, że rekompensaty dla gospodarstw domowych będą kosztować około 1,8-2,1 mld zł i podobną kwotę pochłoną rekompensaty dla małych i średnich firm.
Jeszcze w tym tygodniu projekt ustawy, która umożliwi zastosowanie rekompensat ma trafić do Sejmu.

O podwyżkach energii Tchórzewski mówił w Sejmie w czwartek, 6 grudnia. Podkreślił, że nadal nie jest jeszcze przesądzone, ile będziemy płacili za energię. A to dlatego, że...

— Urząd Regulacji Energetyki dopiero 15-go odniesie się do wniosków składanych przez spółki, jeśli chodzi o propozycje związane ze stawkami za energię elektryczną dla gospodarstw domowych, ale także tych wszystkich, którzy są podłączeni na niskim napięciu — wyjaśnił minister.

Minister finansów Teresa Czerwińska, nie chciała się wypowiadać na temat projektu rekompensat. Stwierdziła jedynie, że zrobi to dopiero, gdy go pozna.
Podczas czwartkowego spotkania w Sejmie Mirosław Pampuch z Nowoczesnej zapytał Tchórzewskiego o 60-70 procentowy wzrost cen energii w 2019 roku dla jednostek samorządu terytorialnego oraz wpływ tych podwyżek na koszty życia obywateli.

Minister odpowiedział, że: „Jeśli chodzi o jednostki i większe przedsiębiorstwa, tutaj ceny prezes URE nie wyznacza i jest to cena na styku sprzedawcy i samorządów. Chciałbym tylko podać, że rzeczywiście zauważamy, że te ceny są wysokie. I nie tylko w stosunku do samorządów, ale i do części dużych przedsiębiorstw”.

Dlatego właśnie Tchórzewski chce skorzystać z prawa większościowego akcjonariusza i zwrócić się do rad nadzorczych z prośbą o dokonanie audytu.

Minister podkreślił, że chciałby wprowadzenia rekompensat nie później niż do połowy stycznia i przypomniał, że obecny wzrost hurtowych cen energii wynika m.in. ze wzrostu cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Zgodnie z mechanizmem stworzonym przez Unię Europejską trzeba płacić za większość wpuszczanego do atmosfery dwutlenku węgla, który powstaje w wyniku spalania węgla, na przykład w elektrowniach.

Przypomnijmy, że tylko w tym roku za oświetlenie uliczne oraz zasilenie budynków gmina Olsztyn łącznie zapłaci 10,1 mln zł, w przyszłym roku będzie to prawie 6 mln zł więcej.

Paweł Jaszczanin


Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zofia 87 lat #2642009 | 5.173.*.* 12 gru 2018 13:34

  Dziś w swoim wystąpieniu Morawiecki zapewniał że żadnych podwyżek prądu nie będzie?.komu tu wierzyć?

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Do zwolenniczka PO chyba PIS #2640818 | 188.147.*.* 10 gru 2018 20:03

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Chyba pomyliłaś przekaz dnia z Nowogrodzkiej :) prąd drożeje wszystko będzie taniej :) tak masz pisać !

 3. PIS da #2640814 | 188.147.*.* 10 gru 2018 20:00

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. mówili :) Jeszcze nam te rządy wyjdą bokiem i zostaniemy z pustym portfelem

 4. Zofia 87 lat #2640519 | 94.254.*.* 10 gru 2018 12:33

  Co minister może obiecywać i jak uspokajać " ciemny lud" skoro w budżecie na 2019 nikt i nic nie wspomina o rekompensatach.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz

 5. emerytka #2640517 | 176.97.*.* 10 gru 2018 12:29

  Czy prawdą jest, że Energa przekazuje kolosalne kwoty dla telewizji publicznej ?, czy prawdą jest, ze wszystkie lSpóki Skarbu państwa decyzją rządzących trwonią pieniądze na poprzez nieuzasadnione rozdawnictwo dla "swoich" ? wysokie odprawy , finansowanie festiwalu Opole , finansowanie pisowskich sylwestrów itp. itp.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  Pokaż wszystkie komentarze (22)