Zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane jedynie elektronicznie. Część lekarzy robi to niezgodnie z prawem

2018-12-09 14:29:30(ost. akt: 2018-12-09 14:31:52)
Zwolnienia papierowe nie powinny być wystawiane

Zwolnienia papierowe nie powinny być wystawiane

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Liczba e-zwolnień wystawionych od 1 grudnia przekroczyła już pół miliona. Zwolnienia papierowe, które już nie powinny być wystawiane nie sięgnęły progu 1 proc. Pamiętajmy, że od grudnia tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie są podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego. ZUS zapewnia jednak, że pacjenci w żadnym przypadku nie będą poszkodowani.
Do poranka 7 grudnia lekarze w całym kraju wystawili ponad 450 tys. zwolnień elektronicznych. Tylko 6 grudnia do Zakładu wpłynęło blisko 83 tys. e-ZLA.

Największą liczbę wystawionych e-zwolnień ZUS odnotował w poniedziałek i było ich blisko 151 tys. Obecnie jedynie 1,5 proc. medyków wystawiających zwolnienia nie dysponuje własnym profilem na PUE ZUS. Dotychczas do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło jedynie 2,7 tys. zaświadczeń papierowych, które od 1 grudnia nie powinny być honorowane, jako nie mające umocowania w przepisach prawa. Tylko 3 grudnia lekarze z terenu Olsztyna wystawili 3218, natomiast 4 grudnia było 2025, a 5 grudnia 1757 e-ZLA. W ciągu tych 3 dni, wystawionych niezgodnie z przepisami zwolnień było 15.

Trzeba podkreślić, że podstawą do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego od 1 grudnia jest zwolnienie w formie elektronicznej. Pamiętajmy przy tym, że czasową niezdolność do pracy, potwierdza również wydruk z systemu elektronicznego. Zakład uspokaja jednak wszystkich tych klientów, którzy otrzymają od lekarza zaświadczenie papierowe niezgodne z obowiązującymi przepisami. Pacjent nie może bowiem ponosić konsekwencji decyzji lekarza o wystawieniu druku nieprzewidzianego w prawie.

Dlatego jeśli tylko na blankiecie papierowym znajdą się wymagane do wypłaty świadczenia dane oraz pieczęć i podpis lekarza, może być on wyjątkowo dokumentem, na podstawie którego ZUS oraz pracodawca wypłacą wynagrodzenie chorobowe bądź zasiłek chorobowy. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. Pacjent nie musi się też martwić, jeśli papierowe zwolnienie dostarczy do pracodawcy bądź ZUS później, niż 7 dni od jego otrzymania. W takiej sytuacji świadczenie chorobowe nie będzie obniżone. Chory otrzyma je w pełnej wysokości.

ZUS może też w niektórych przypadkach uznać papierowe zwolnienie, nawet jeśli nie znajdą się na nim wszystkie konieczne dane. Ważne by znalazły się na nim: imię, nazwisko, numer PESEL, okres niezdolności do pracy, dane lekarza i placówki medycznej, a także ewentualnie dane osoby, którą będziemy się opiekować. Jeśli tego typu danych zabraknie, lekarz będzie musiał je uzupełnić. Jeśli to ZUS będzie wypłacał zasiłek chorobowy należy pamiętać o NIP-ie płatnika składek i adresie pobytu chorego w trakcie niezdolności do pracy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.zus.pl/ezla.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. czy #2640579 | 88.156.*.* 10 gru 2018 14:13

  czy takie strajkujące L4 jest poza systemem??????????????

  odpowiedz na ten komentarz

 2. ciekawe!!!!!!!!!!! #2640578 | 88.156.*.* 10 gru 2018 14:12

  ciekawe w jaki sposób L4 otrzymywali stróże prawa, a teraz i egzekwujący prawo w sądach, Jak ZUS traktuje takie zwolnieni czy jej kontroluje i na jakie choróbska?????????????????

  odpowiedz na ten komentarz

 3. slayer #2640079 | 176.221.*.* 9 gru 2018 16:43

  System nawala to i papierki przyjmują zeby zatuszować klęskę. Niby warunkowo. Porazka i tyle tak jak kazde zmiany wprowadzane drogą elektroniczną. Łaski nie robicie nikomu więc nie mydlic nam oczu proszę ze jakies wyjątki zrobicie.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)