Warsztat Terapii Zajęciowej w Iławie ma 25 lat! [ZDJĘCIA, WIDEO]

2018-12-06 14:44:53 (ost. akt: 2018-12-06 14:58:00)
Najważniejszymi gośćmi na urodzinach WTZ-u Iława byli oczywiście jego podopieczni

Najważniejszymi gośćmi na urodzinach WTZ-u Iława byli oczywiście jego podopieczni

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Pracownicy byli i aktualni, samorządowcy a przede wszystkim jego podopieczni — wszyscy związani z iławskim WTZ-em mają dziś (czwartek 6 grudnia) swoje dwa święta. Bo oprócz tradycyjnych Mikołajek do listy ważnych wydarzeń dołączyć trzeba 25. urodziny placówki.
Przez lata Warsztat Terapii Zajęciowej mieścił się w budynku byłego przedszkola przy ul. 1-go Maja 5a. Pierwszym kierownikiem WTZ-u była Grażyna Mądra, następnie stanowisko to piastował Lech Żendarski, a obecnie za działania WTZ-u odpowiada (oczywiście korzystając z pomocy wszystkich pracowników) kierownik Marian Wilkowski.

Kierownicy obecni byli na dzisiejszej uroczystości, podobnie jak władze samorządowe oraz przedstawiciele szkół, przedszkoli i innych instytucji. Urodziny odbyły się jednak już w nowej siedzibie przy ul. Wiejskiej 2d, gdzie od kilku tygodni działa Centrum Aktywności Lokalnej. Więcej o tym miejscu pisaliśmy TUTAJ.

Po części oficjalnej nastąpiło wystąpienie self-adwokatów. A kim właście jest taki self-adwokat? Odpowiedź na nagraniu.

Nie mogło też zabraknąć podziękowań, wystąpień zaproszonych gości (obecni byli także przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowej z innych, sąsiednich miejscowości m.in. z Susza), swoje wnioski z superwizji ośrodków pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną przedstawił Leszek Trzaska, a następnie kto chciał, ten mógł zwiedzać nowy budynek.

— Jesteśmy otwarci na ludzi. Zapraszamy do naszej nowej siedziby przy ul. Wiejskiej — przekazuje czytelnikom Gazety Iławskiej kierownik Marian Wilkowski.Czym się zajmuje WTZ Iława? Historia i czasy dzisiejsze.
"W 1992 roku powstało w Iławie Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Społecznej, którego przewodniczącym był Adam Margalski. Z inicjatywy ówczesnego dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Iławie Ireny Kuleszy oraz burmistrza miasta Adama Żylińskiego Stowarzyszenie to zwróciło się do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z projektem utworzenia w Iławie Warsztatu Terapii Zajęciowej. Przygotowany i złożony wniosek spotkał się z pozytywną oceną PFRON-u i w 1993 r. powstał Warsztat Terapii Zajęciowej w Iławie. Prowadzony był przez założycielskie Stowarzyszenie do 1996 r. Kierownikiem WTZ została wówczas Grażyna Mądra.
W 1996 r. nadzór merytoryczny nad Warsztatem Terapii Zajęciowej w Iławie objęło iławskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, którego przewodniczącym był Krzysztof Czupryński (i do chwili obecnej pełni tę funkcję). W 2001 roku kierownikiem Warsztatu został Lech Żendarski i sprawował swoją funkcję do 2007 roku - podobnie jak jego poprzedniczka przeszedł na zasłużoną emeryturę. Obecnie warsztatem kieruje Marian Wilkowski.

Na zajęcia terapeutyczne do WTZ uczęszcza 58 uczestników, wśród których są osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.
Celem warsztatu jest profesjonalne wspomaganie osób niepełnosprawnych w zakresie rozwoju poznawczego, społecznego, ruchowego, w procesie kompleksowej rehabilitacji sprzyjającej przystosowaniu do maksymalnie samodzielnego życia."
źródło: www.psouu.ilawa.pl

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Turysta #2638800 | 37.201.*.* 7 gru 2018 12:07

    Dlaczego w Iławie w mroźne dni wieczoramy strasznie u was śmierdzi dymem a z kominów wychodzi słup czarni jak smoła. Polecam wam czujniki do pomiaru.Jak kto nie wieży ze dym na zdrowie nie szkodzi to niech komini zamuruje w domach mieszkaniach i w samochodach rury wydechowe podłączy do srotka samochodu to na wiosne pogadamy ci nie szkodzi.Napewno przestaniecie wypisywać brednie ze to nie my a oni.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz