Motywacja okiem pracownika

2018-12-06 13:33:54(ost. akt: 2019-01-03 14:37:35)
Jakub B. Bączek: Trzeba odróżniać motywację od determinacji

Jakub B. Bączek: Trzeba odróżniać motywację od determinacji

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

Motywowanie pracowników, by było skuteczne — powinno zawsze odbywać się w porozumieniu z pracownikami i z punktu widzenia ich potrzeb. Dotyczy to szczególnie pracowników najniższych szczebli. Szefowie czasem zapominają bowiem, że to, co ich mobilizuje do jeszcze cięższej pracy — z punktu widzenia pracownika może nie być skutecznie, nie mieć sensu, a nawet kompletnie demobilizować.
Firmy, w których występuje duża różnorodność stanowisk i wiele szczebli kariery — muszą motywować swoich pracowników w tak samo różnorodny sposób. Te zabiegi, które motywują kadrę zarządzającą lub kierowników i specjalistów — nie zawsze sprawdzą się w przypadku pracowników niższego szczebla. Powodem są różnorakie oczekiwania i odmienne potrzeby.

Tymczasem szefowie, podejmując działania motywacyjne wobec swoich pracowników — często kierują się… własnymi potrzebami! Są to najczęściej szkolenia motywacyjne, na które idą wszyscy w czambuł. I dyrektora oddziału czy kierownika jakiejś komórki takie szkolenie może nawet zmotywować. Natomiast pracownik niższego szczebla zmotywowany nie poczuje się wcale, a wielu z nich może odebrać je jako zagrożenie. Oho! Nowe szkolenie, nowe obowiązki, zadania, oczekiwania — a pensja ciągle w miejscu…!

Jeśli zatem pracownik niższego szczebla uważa, że mimo swojej — przynajmniej w jego mniemaniu ciężkiej — pracy, jest wciąż za słabo wynagradzany lub brak mu poczucia stabilnego zatrudnienia — trudno zmobilizować go do większej efektywności, zaangażowania i kreatywności środkami innymi, niż finansowe lub materialne.

Ale czasem, wbrew pozorom, najprostszym środkiem jest zwyczajna, szczera rozmowa kierownictwa z pracownikami. Co się podoba w naszej firmie — a co przeszkadza w pracy? Czego pragniesz — co uważasz, że mógłbyś dać jeszcze od siebie? Czy ktoś lub coś blokuje twój rozwój zawodowy? Co poprawiłoby twoje poczucie więzi z naszą firmą i stabilności zatrudnienia? A jak pensja pozwoliłaby ci czuć satysfakcję z pracy z nami?

Te i podobne pytania są kluczem do sukcesu. Bo już sam fakt, że szef je zada — z punktu widzenia pracownika oznacza zainteresowanie. Dbałość. Wiarę we mnie. Ludzkie podejście.

Inna sprawa, że, jak uważa Jakub B. Bączek, jeden z najlepszych trenerów mentalnych — motywacja jest przereklamowana. — Bo najczęściej wynika z kija lub marchewki — mówi. — Co z tego, że zmotywuję sportowca lub pracownika, dając mu premię 200 zł (marchewka) lub ochrzanię (kij) — jeśli prędzej czy później wszystko wróci do stanu początkowego — Dlatego ja szukam u ludzi raczej determinacji. Czy mówiąc inaczej— motywacji wewnętrznej, która sprawi, że człowiek przez dłuższy czas konsekwentnie powalczy o swój wymarzony cel. Motywację można zrobić w 5 minut. Determinację mają tylko najlepsi!
mmb


Obrazek w tresci

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. editt #2676417 | 37.7.*.* 5 lut 2019 19:40

  Jednak zdanie ludu ma znaczenie. Pewnie dlatego w medicover co chwile robia jakies audyty i badaja stopien satysfakcji z pracy. Ale jak widac to daje efekty bo jednak widac czarno na bialym ze ludzie potrzebvowali wiecej szkolen i wyjazdow konferencyjnych a od czasu do wspolnej imprezy poza firma. Chcielismy - to mamy. wystarczy gadac otwarcie z przełożonymi

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Bartoszyczanin #2641049 | 5.173.*.* 11 gru 2018 09:31

  200 PLN premii (i to pewnie brutto) No to żeś pan zmotywował pracownika, że ho ho... Jaka płaca - taka praca

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. kałczing #2640916 | 81.108.*.* 10 gru 2018 23:01

  ostatnio modny w go. szambo do szamba lgnie.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Auchan #2640569 | 37.8.*.* 10 gru 2018 13:50

  Tu jest motywacja. Najniższa krajowa plus 180 premia jak wyrobisz zakładany obrót. Jak pójdziesz chociaż na jeden dzień zwolnienia to zapomnij o premii. Czyli wtedy warto dłużej horowac

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. jiks #2640515 | 188.147.*.* 10 gru 2018 12:28

  Co za bzdety......

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)