Nawet 3 lata pozbawienia wolności dla stalkera z Kętrzyna

2018-12-04 12:34:19(ost. akt: 2018-12-04 16:37:06)

Autor zdjęcia: materiały prasowe

59-letni mężczyzna nękał kobietę telefonami i smsami oraz nachodził ją w miejscu pracy. Swoim zachowaniem wzbudził u kobiety poczucie zagrożenia, niepokój i istotnie naruszył jej prywatność. Teraz usłyszał zarzuty.
Stalker to osoba, która obiera sobie na cel jedną osobę, z którą próbuje się kontaktować mimo jej sprzeciwu, śledzi i wzbudza poczucie zagrożenia. To osoba, która przesyła smsy, e-maile, nachodzi w mieszkaniu, czy w miejscu pracy. W myśl prawa takie działanie jest przestępstwem.

Kętrzyńscy policjanci otrzymali informację, z której wynikało, że jeden z mieszkańców miasta o różnych porach ciągle dzwoni i pisze do młodej mieszkanki Kętrzyna. Jak się okazało, 59-letni mężczyzna od kwietnia br. nękał kobietę telefonami i smsami oraz nachodził ją w miejscu pracy. W związku z tym prokurator podjął decyzję o zastosowaniu wobec mężczyzny środka zapobiegawczego w postaci policyjnego dozoru oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną.

Tym samym 59-latek zobligowany został do stawiennictwa w Komendzie Powiatowej Policji w Kętrzynie 2 razy w tygodniu, a za popełnione przestępstwo grozi mu kara nawet 3 lata więzienia.

Przypominamy!
Zgodnie z art. 190 a Kodeksu Karnego:
§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

źródło: KWP Olsztyn