Stara-nowa koalicja

2018-12-04 10:56:33(ost. akt: 2018-12-04 17:01:20)
Podpisanie umowy koalicyjnej

Podpisanie umowy koalicyjnej

Autor zdjęcia: Karol Kiłyk

To już kolejna odsłona współpracy PSL i Koalicji Obywatelskiej. We wtorek w Urzędzie Marszałkowskim zawarto umowę koalicyjną. Poznaliśmy też marszałka, wicemarszałków i członków zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.
Podpis pod umową koalicyjną złożyli Jacek Protas — przewodniczący regionu warmińsko-mazurskiego Platformy Obywatelskiej, Mirosław Pampuch — przewodniczący regionu warmińsko-mazurskiego Nowoczesnej oraz Gustaw Marek Brzezin, prezes zarządu wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego.

— Kontynuujemy współpracę. Nasza koalicja trwa, przypomnę, od 2006 roku. To już zatem 12 lat naprawdę dobrej współpracy — mówił podczas podpisywania umowy Jacek Protas. — Jestem przekonany że koalicja będzie się wiązała z korzyścią dla naszego regionu. To porozumienie jest możliwe dzięki bardzo dobrej współpracy dotychczasowych koalicjantów, jak również dzięki bardzo dobremu wynikowi wyborczemu. Ta umowa umożliwi dalszy rozwój naszego województwa — dodał.

Już podczas podpisywania umowy koalicyjnej poznaliśmy nazwiska kandydatów KO i PSL do prezydium sejmiku. Co ciekawe, nie znalazło się tam miejsce dla przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości. Dlaczego? — PiS wprowadził taką metodę, że tam, gdzie wygrał wybory, nie zostawił w sejmikach miejsca dla opozycji. Nie widzimy więc potrzeby łamania tej zasady — stwierdził Jacek Protas.

Przypomnijmy, że przewodniczącą sejmiku jest Bernadeta Hordejuk z PO (została wybrana w listopadzie). Na wtorkowej sesji uzupełniono prezydium.

Na stanowisko wiceprzewodniczącego zgłoszono czterech kandydatów. Klub PSL zaproponował Edwarda Adamczyka, długoletniego radnego, który przez trzy kadencje był wiceprzewodniczącym sejmiku.

Z ramienia Koalicji Obywatelskiej zgłoszono Grażynę Kluge i Zbigniewa Homzę. Grażyna Kluge z wykształcenia jest nauczycielką. Była zastępcą prezydenta Elbląga oraz wicewojewodą warmińsko-mazurskim. Zbigniew Homza jest lekarzem. Pochodzi z Kętrzyna. Dotychczas był radnym powiatowym i wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Kętrzyńskiego. Z ramienia PiS kandydatem na wiceprzewodniczącego został Dariusz Rudnik, przewodniczący PiS w Olsztynie i były radny Rady Miasta Olsztyna.

Głosowanie było tajne. Edward Adamczyk, Zbigniew Homza i Grażyna Kluge uzyskali po 19 głosów i to oni zostali wiceprzewodniczącymi. Dariusz Rudnik uzyskał 11 głosów.

Na stanowisku marszałka województwa pozostał z kolei Gustaw Marek Brzezin. Jego kontrkandydatem był Dariusz Rudnik. Edward Adamczyk, zgłaszający kandydaturę Gustawa Marka Brzezina, argumentował jego wybór m.in. rzetelną pracą od 2014 roku. Nowy-stary marszałek jest doświadczonym samorządowcem, przez 4 kadencje był wójtem gminy Ostróda, a także radnym w powiecie ostródzkim. Od 2016 roku zasiada w Komitecie Regionów Unii Europejskiej.

— Przed nami dużo pracy dla rozwoju regionu. Wszystkim nam zależy na działaniach na rzecz jego rozwoju — mówił Gustaw Marek Brzezin, dziękując przy okazji za zaufanie. — Ważne jest to, żeby opozycyjność miała charakter konstruktywny i merytoryczny. Wiemy, że mamy 4 mld zł na rozwój regionu i chcemy je dobrze wykorzystać. Jesteśmy też w trakcie aktualizacji strategii rozwoju województwa.

Marszałek przedstawił również kandydatów do objęcia funkcji wicemarszałków: Mirona Sycza i Marcina Kuchcińskiego (obaj z PO). Sycz pełnił m.in. funkcję przewodniczącego sejmiku (1999-2007). Z kolei Marcin Kuchciński był dotychczas członkiem zarządu województwa.

Na stanowisko członka zarządu Gustaw Marek Brzezin zaproponował Jolantę Piotrowską (PO) i Sylwię Jaskulską (PSL). Jolanta Piotrowska była burmistrzem Giżycka w latach 2002-2014. Z wykształcenia jest ekonomistką i dziennikarką. Sylwia Jaskulska od 2010 roku była radną powiatu szczycieńskiego i wicestarostą. Była też członkiem zarządu województwa.
Miron Sycz i Marcin Kuchciński otrzymali po 19 głosów za i 11 przeciw. W skład zarządu województwa z takim samym wynikiem weszły Sylwia Jaskulska i Jolanta Piotrowska.

O wyniki wyborów zapytaliśmy Dariusza Rudnika z PiS. Nie ukrywa, że wolałby, żeby to ktoś z PiS został wybrany na marszałka. Zapytany o możliwości współpracy odpowiedział: — Koalicja określiła możliwości współpracy, eliminując klub PiS z prezydium sejmiku, czyli odcinając od możliwości otrzymywania informacji i uczestniczenia w organizacji pracy sejmiku.

Paweł Jaszczanin


Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. :0 #2638095 | 81.190.*.* 6 gru 2018 12:09

  PSL największy pasożyty polityczny wszech czasów , ogon kręcący POlitycznym psem oto żałosny obraz tego skansenu ... ja się zapytam na jakich idiotów wyszli wyborcy PO po takim rozdaniu :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. beda jezdzic dobrodzieje #2637640 | 89.228.*.* 5 gru 2018 16:04

  po wojewodztwie i zbierac holdy poddancze od samorzadow, beda na piedestale, kurwa to tylko w Polsce

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Ob. Piszczyk #2637541 | 37.47.*.* 5 gru 2018 13:57

  Muppet show czyli młodzież w natarciu. Ci młodzieńcy nawet nie będą się starać aby coś robić, 5 latek i solidna emeryturka będzie: "a po nas? a po nas może być i potop". Szanowni Wyborcy i Zwolennicy owej kompilacji, przypomnijcie sobie starą chińską maksymę: "Bójmy się ludzi starych, bo im na niczym nie zależy".

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. wyborca #2637308 | 83.6.*.* 5 gru 2018 07:46

   Widac jacy Polacy sa przy wyborach. Wstyd !

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

  2. Gorycz #2637252 | 37.7.*.* 4 gru 2018 22:33

   Dokąd zmierzasz platformo? Tak zaprzepaścić zryw obywatelski to tylko w Dziadach Mickiewicza można było. O chamie któremu został info sznur już nie wspomnę

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (26)