Ofiara z katem pod jednym dachem

2018-12-02 17:14:55(ost. akt: 2018-12-02 17:19:23)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Większość ofiar przemocy musiało mieszkać z bandytą podczas śledztwa i procesu, chociaż przepisy umożliwiają wyrzucenie go z domu. Większość sprawców nie aresztowano. To dramat dla tysięcy ofiar — alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Sto lat po odzyskaniu przez kobiety praw wyborczych nadal nagminnie są one ofiarami przemocy. O dramatycznej sytuacji polskich kobiet alarmuje rzecznik praw obywatelskich. I inicjuje w Polsce kampanię pod nazwą „16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć”.

— Ogólnoświatowa kampania trwa od 25 listopada, kiedy wypada Międzynarodowy Dzień przeciw Przemocy wobec Kobiet, do 10 grudnia, czyli Międzynarodowego Dzień Praw Człowieka. Wybrano te właśnie dni, aby podkreślić związek pomiędzy przemocą wobec kobiet a naruszaniem praw człowieka — tłumaczą organizatorzy kampanii.

RPO podaje szokujące dane, który powinny zaalarmować wszystkich Polaków.


I dodają: — Wszyscy sprawcy przemocy w rodzinie, w tym skazani na bezwzględną karę pozbawienia wolności, powinni być objęci nakazem uczestnictwa w programie korekcyjno-edukacyjnym. To narzędzie niezwykle rzadko stosowane przez sądy. Tymczasem z badań wynika, że udział w programie powoduje często zmianę zachowania. Samo karanie sprawców przemocy to za mało. Trzeba stworzyć warunki, w których sprawca będzie miał szansę trwale zmienić swoje zachowanie. Trzeba izolować ofiarę przemocy od sprawcy.

W około 70 proc. spraw o przemoc w rodzinie i oskarżony, i pokrzywdzona mieszkali razem podczas śledztwa i procesu. W 93 proc. takich spraw nie zastosowano aresztu czy dozoru policji wobec podejrzanego. Konsekwencją takiej sytuacji jest niedostateczne zapewnienie bezpieczeństwa pokrzywdzonym, narażanie na dalszą przemoc i jej eskalację, wpływanie przez sprawców na zeznania pokrzywdzonych. Dlatego obok aresztu i dozoru policji, powinien być egzekwowany nakaz opuszczenia przez sprawcę lokalu (art. 275a kpk), bo to kluczowy mechanizm ochrony ofiary w postępowaniu karnym.

MKTrwa również kampania Biała Wstążka zainicjowana przez samorząd województwa oraz Fundację Instytut Badań i Edukacji Społecznej.
Kampania Białej Wstążki w powiecie olsztyńskim:
• GOPS Kolno — kampania informacyjna potrwa do 7 grudnia
• Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobrym Mieście — 1 grudnia w godz. 9-13
• Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynku — 1 grudnia w godz. 9-11 — kampania informacyjna
• MOPS w Jezioranach — 1 grudnia w godz. 11-15 — zajęcia grup wsparcia
• MOPS — Ośrodek Wsparcia w Biskupcu — kampania informacyjna — 3-5 grudnia

Biała Wstążka:

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. XXXXX #2636297 | 95.41.*.* 3 gru 2018 12:51

  WYCIĄGA KOBIETA ŚRODKOWY PALEC W KIERUNKU FACETA JA CIĘ ZAŁATWIĘ DUPKU BĘDZIESZ SIEDZIAŁ , NA POMOC LECI POLICJA, MOPS, KOMISJA A KŁAMSTWO KRÓLUJE I ZWYCIĘŻA , TYLE ROZWODÓW , SIEROT ZA ŻYCIA ..... WALCZ ALBO UCIEKAJ , FACET UCIEKA

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. do Stefan #2636246 | 81.190.*.* 3 gru 2018 11:35

  Bo taki mozolnie kreowany stereotyp że ofiara przemocy to musi być kobieta , i pasek że niby przemoc to tylko fizyczna. Słowem festiwal hipokryzji , obłudy i zakłamania ..... propaganda w najczystszej postaci ku chwale mitu wiecznie prześladowanej kobiety.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. II #2636243 | 81.190.*.* 3 gru 2018 11:32

  Ruszyła kampania przeciw przemoc a czy ktoś w tej kampanii uświadamia kobiety że to co stosują na co dzień to jest klasyczna PRZEMOC PSYCHICZNA ?? Coś wybiórcza tak kampania

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Stefan #2636235 | 83.6.*.* 3 gru 2018 11:17

  Dlaczego na zdjęciu jest kobieta?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. hijoo #2636220 | 81.190.*.* 3 gru 2018 10:53

  Dokładnie wrzućcie w google hasło "Przemoc kobiet. To nieprawda, że "facet może znieść więcej" i wiele wiele innych artykułów o przemocy kobiet i ich metodach i skończcie z tymi mitami z minionej epoki. Kobiety swoją przemoc psychiczną sprytnie ukrywają , manipulują ofiarami i otoczeniem , bo przecież jak biedna kobietka zapłacze to zaraz cała okolica klęka ze współczucia tego co wyczyniała wcześniej przed tym teatrem w domu po cichu nikt nie widzi i nikt nie słyszy. Kobiety są o wiele bardziej bezwzględne, okrutne cyniczne powszechnie stosują w swoim życiu przemoc psychiczną , szantaż emocjonalny a dzieci traktują jak oręż w walce ale sprytnie chowają swoje przywary za stereotypem biednych ofiar na jakie się mozolnie kreują. W sądach już cały przemysł ku chwale tych stereotypów. Przecież nikt nic nie widzi i nic nie słyszy kobiecego jadu , pogardy , prowokacji i całych lat psychicznego nękania faceta który przecież nigdzie się nie poskarży bo wstyd. Mało tego ta kobieca przemoc w wogóle nie uznawana jest za przemoc bo przecież nie ma śladów zewnętrznych jakie można zobaczyć ,więc dopiero jak z drugiej strony po latach facet wystrzeli ciśnieniem zaraz pojawia się zarzut przemocy. Wszystko ku chwale hipokryzji , obłudy i zakłamania . Oto prawdziwy obraz mitów z takich artykulików.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)