Mikrofalówka, plastikowe butelki... Czy wiemy, co wywołuje raka?

2018-12-02 09:35:52(ost. akt: 2018-12-02 10:00:24)

Autor zdjęcia: Pixabay

Nie rób tego, nie pij tamtego, uważaj na to. Na pewno każdy, przynajmniej raz w życiu usłyszał, że czegoś nie wolno mu robić, bo może powodować to raka. Naukowcy z University College London i University of Leeds, postanowili zbadać co sądzą Brytyjczycy, na temat przyczyn raka.
Bardzo często właściwości rakotwórcze przypisuje się elementom życia codziennego. Wiele z nich to mity: korzystanie z kuchenek mikrofalowych, spożywanie napojów z plastikowych butelek, czy też mieszkanie w pobliżu linii energetycznych, to tylko niektóre, z niepotwierdzonych czynników zwiększających ryzyko zachorowanie na raka. Ale już na przykład stres to fakt – jest jednym z czynników zwiększających ryzyko nowotworu. W co wierzymy najczęściej i jaka jest nasza wiedza o nowotworach, zbadali naukowcy z Wielkiej Brytanii.

Metoda badawcza

W celu zebrania niezbędnych danych, przeprowadzono badanie ankietowe na grupie 1327 osób.

Uczestnikom zadano pytania na temat potwierdzonych naukowo czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka oraz czynników, o których powszechnie mówi się, że powodują raka. Przy każdym z czynników badany miał zaznaczyć na skali Likerta (jest to pięciostopniowa skala wykorzystywana do badań statystycznych), na ile zgadza się z danym stwierdzeniem.Oprócz pytań, dotyczących wiedzy o przyczynach raka, badani zostali poproszeni również o podanie danych na temat swojego wieku, wagi, płci, a także innych elementów związanych z trybem życia i nałogami.

Wyniki badania


Mimo wszystko, badanie dowiodło, że świadomość potwierdzonych naukowo czynników zwiększających ryzyko raka jest więc większa, niż tych niepotwierdzonych. Stres (zwłaszcza ten przewlekły) i niektóre dodatki do żywności (np. substancje konserwujące mięso) są uznawane za sprzyjające rozwojowi nowotworów. Co ciekawe, w porównaniu z wcześniejszymi badaniami tego typu, wzrosła liczba osób wierzących w nieudowodnione przyczyny raka. Dlaczego? Można domniemywać, że winę za to ponoszą media społecznościowe, w których bardzo często rozprzestrzeniają się tzw. fake news (fałszywe informacje).

Podsumowanie badania

- To niepokojące, że tak wiele osób wierzy w czynniki ryzyka, dla których nie ma przekonujących dowodów - zauważył dr Samuel Smith z University of Leeds.

Warto pamiętać, że czterem z dziesięciu przypadkom raka można zapobiec poprzez zmianę stylu życia. Dlatego jest ważne, abyśmy informacje o tym co nam szkodzi, nabywali z wiarygodnych źródeł. Znając prawdziwe czynniki ryzyka, możemy zmniejszyć indywidualne ryzyko choroby, zamiast tracić czas na martwienie się fałszywymi doniesieniami o przyczynach raka.

Jeżeli czytamy jakiś artykuł, publikacje – sprawdzajmy źródło. Napisanie, że coś zostało potwierdzone przez „amerykańskich naukowców” to niestety trochę za mało. Zdrowie, mamy tylko jedno, więc dbajmy o nie!

Źródło: Kurier PAP/Oktawia Kuruś

Źródło:Lion Shahab, Jennifer A. McGowan, Jo Waller, Samuel G.Smith, Prevalence of beliefs about actual and mythical causes of cancer and their association with socio-demographic and health-related characteristics: Findings from a cross-sectional survey in England, European Journal of Cancer

Kampania realizowana w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, zadanie Promocja zdrowia i profilaktyka nowotworów, finansowana ze środków Ministra Zdrowia.

www.gov.pl/zdrowie
www.planujedlugiezycie.pl

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Anonymus #2635702 | 208.114.*.* 2 gru 2018 14:10

    MASOWO STOSOWABE HERBICYDY I I PESTYSYDY. W HAMERYCE NA PRZYKLAD MASOWO STUSUJER SIE JAKO SRODEK NAWOZENIA ODPOWIEDNIO SPREPAROWANE SCIEKI MIEJSKIE ,VCZYLI WSZYSTKO TO .CO LUDZIE WYDALAJA BADZ TEZ WRZUCAJA DO SEDESU MILOSNIKOM AMERYKANSKIEGO POPCORNU - SMACZNEGO1

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. :)) #2635585 | 81.190.*.* 2 gru 2018 11:01

    502 Bad Gateway ..... najbardziej znany "artykuł" w gazecie olsztyńskiej :) Powtarza się co drugą stronę :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)