Patriotyzm w memach, lekturach i języku [ZDJĘCIA]

2018-11-30 16:48:06 (ost. akt: 2018-11-30 17:56:28)

Autor zdjęcia: Piotr Przytuła

Setna rocznica odzyskania niepodległości to pretekst, by sprawdzić, jakie oblicza patriotyzmu można znaleźć w literaturze, języku i kulturze. Na UWM odbyła się konferencja poświęcona tym zagadnieniom.
Filolodzy z Instytutu Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprosili na Wydział Humanistyczny badaczy z ośrodków naukowych z całej Polski, aby wspólnie pochylić się nad problematyką, która nie przestaje być aktualna. — Współczesny patriotyzm nie musi być równoznaczny z poświęcaniem życia za ojczyznę, choć taka narracja jest utrwalana przez tradycję literacką i, poniekąd, edukację szkolną — zauważa dr Piotr Przytuła z Instytutu Polonistyki i Logopedii UWM. I dodaje: — Dzisiaj patriota to także człowiek, który płaci podatki, segreguje śmieci, działa dla dobra lokalnej społeczności czy wspiera polskie marki. Nasza konferencja służy pokazaniu, jak wiele oblicz ma to pojęcie.

— Będziemy mówić na wybranych przykładach o znaczeniu słów, takich jak ojczyzna, patriotyzm i obywatel — zapowiadała jeszcze przed rozpoczęciem konferencji prof. Joanna Chłosta-Zielonka. — Zajmiemy się modelami patriotyzmu w literaturze i kulturze różnych epok. Zastanowimy się, co znaczy patriotyzm w PRL, czy nastąpił zmierzch paradygmatu romantycznego i jakie były modele Polki patriotki.


Konferencja „ Oblicza polskiego patriotyzmu...” rozpoczęła się w czwartkowy (29.11) poranek od wykładów plenarnych. Jeden z nich wygłosił prof. Włodzimierz Toruń, który mówił o patriotycznym wymiarze twórczości Cypriana Kamila Norwida.


Z kolei prof. Krystyna Kossakowska-Jarosz przyjrzała się w swoim wystąpieniu piśmiennictwu Górnoślązaków i to w tych dokumentach szukała przejawów regionalnego patriotyzmu.

Przed zebranymi w Auli Teatralnej im. Prof. B. Głuszczaka gośćmi zaprezentowały się wczoraj także olsztyńskie badaczki. Dr hab. Renata Makarewicz mówiła o wyzwaniach, jakie stoją przed edukacją patriotyczną, a dr Magdalena Osowicka-Kondratowicz pochyliła się nad problematyką wymowy i wygłosiła referat „Patriota, patriotyzm, o patriotyzmie — z punktu widzenia wymowy polskiej”.

Po wykładach plenarnych uczestnicy konferencji brali udział w panelach, które odbywały się w dwóch równoległych sekcjach. Rozpiętość tematyczna kolejnych wystąpień była imponująca. W jednym miejscu spotkali się bowiem badacze, których zainteresowania sięgają do różnych epok i dziedzin kultury.

Jednymi z ciekawszych paneli był choćby ten poświęcony popkulturze i fantastyce czy ten, w którym rozmawiano o edukacji patriotycznej, a w którym w roli prelegentek pojawiły się także osoby na co dzień pracujące w szkołach.

W piątek z kolei swoje wystąpienie miała m.in. prof. Katarzyna Kłosińska, która mówiła o tym, kim był patriota w języku propagandy PRL. Prof. Alina Naruszewicz-Duchlińska przyjrzała się natomiast „patriotycznym” memom internetowym.


dbp


Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.png


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5