To nasz brat i przyjaciel

2018-11-30 12:59:25(ost. akt: 2018-11-30 13:05:25)
Ks. Krzysztof Karbowski jest organizatorem m.in. dożynek gminnych

Ks. Krzysztof Karbowski jest organizatorem m.in. dożynek gminnych

Autor zdjęcia: archiwum parafian

Ksiądz Krzysztof Karbowski — to nasz proboszcz, ale też członek naszej rodziny: nasz brat i przyjaciel — napisali w liście do redakcji mieszkańcy gminy Pozezdrze. To kolejne zgłoszenie w plebiscycie na Proboszcza i Parafię 2018.
Do redakcji dotarł list, pod którym podpisało się ponad 120 osób. Mieszkańcy gminy Pozezdrze zgłosili do naszej akcji swojego proboszcza księdza Krzysztofa Karbowskiego. Napisali:

"Kościół pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Pozezdrzu to nie architektoniczna budowla, ale my wszyscy — połączeni więzami wspólnoty i wiarą w Boga. Zawdzięczamy to nietuzinkowej osobie — naszemu proboszczowi Krzysztofowi Karbowskiemu. To członek naszej rodziny — nasz brat i przyjaciel. Odkąd pojawił się w naszej społeczności, parafia rozkwitła. Zatrzymał nas w pędzie i wciąż zatrzymuje, ucząc dostrzegać drugiego człowieka. I nie wiemy, jak to robi, ale wytykając nam, to, co w nas złe, zmusza nas do pracy nad sobą i poszukiwania dobra w naszym życiu. Dlaczego tak się dzieje? Nie znamy odpowiedzi na to pytanie. Może ma dobre serce? A może ma dar? A może przemawiają za nim jego czyny? I może dlatego, że po prostu jest sobą? Nie boi się wyrażać swojego zdania, choć nie wszystkim to się podoba (...). Trzeba mieć odwagę mówić „nie”, gdy inni mówią „tak”…"

Ksiądz Krzysztof Karbowski pojawił się w parafii w 2012 roku, 10 lat po otrzymaniu święceń kapłańskich, i prawie z marszu rozpoczął remont kościoła i plebanii. A było co wymieniać i naprawiać: dach, elewacja, odświeżenie wewnętrznych ścian, ogrzewanie, wymiana nagłośnienia, remont zakrystii, żyrandoli. Zadbał również o teren wokół kościoła i nowy parking dla wiernych.

Parafianie dalej piszą: „O sobie mówi, że jest tylko urzędnikiem Pana Boga, dla nas wzorem nie tylko gospodarności, chociaż to wielka jego zaleta. Inicjował w naszej parafii takie wydarzenia, jak „Koronka na ulicach miast”, „Droga Krzyżowa ulicami Pozezdrza”, wprowadził zwyczaj dzielenia się opłatkiem we wspólnocie parafialnej przed pasterką".

Mieszkańcy chwalą go za organizację licznych pielgrzymek oraz pielgrzymkę do Rzymu, organizację pikników rodzinno-parafialnych, dożynek gminnych i dożynek diecezjalnych w 2017 r. Prowadził Dni Papieskie, Tydzień Misyjny, Dzień Niepodległości, peregrynację obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i peregrynację relikwii św. Stanisława Kostki. To także kapelan strażaków.

Autorzy listu podkreślają wszechstronność proboszcza, która włącza się w organizowanie ferii zimowych dla dzieci czy wyjazdów młodzieży do Ełku podczas Światowych Dni Młodzieży. Prowadzi charytatywne zbiórki dla chorych dzieci, a w maju 2018 r. zorganizował charytatywny piknik motocyklowy dla chorego Antosia.
Proboszcz ma też hobby — jest motocyklistą. Dzięki temu zainteresowaniu w parafii jest organizowane wydarzenie — motomajówka — któremu towarzyszy zbiórka krwi. Podczas motomajówek udało się zebrać środki na zakup motocykla i rowerów dla misjonarzy.

Urszula Kałębasiak, wiceprezes Stowarzyszenia Kobiet Mazurskich, która w imieniu parafian wysłała list, kończy go słowami: "Moglibyśmy przytaczać jeszcze wiele jego działań… Sądzimy jednak, że te są wystarczające i mówią, dlaczego ks. kanonik Krzysztof Karbowski jest dla nas ważną osobą. Dlatego też zgłaszamy naszego proboszcza do plebiscytu. Chcemy, by wiedział, jak wielką rolę odgrywa w naszym życiu."

Przypominamy, że nasza akcja Proboszcz i Parafia 2018 trwa. Zachęcamy do zgłaszania kandydatów: wydawca@gazetaolsztynska.pl. Uzasadnienia mile widziane.

der


Regulamin: kliknij tutaj