Już lada dzień ruszy fabryka

2018-11-30 07:10:05 (ost. akt: 2018-11-29 21:08:59)
Fabryka ma ruszyć pod koniec tego roku

Fabryka ma ruszyć pod koniec tego roku

Autor zdjęcia: EGGER Biskupiec

Budowa fabryki płyt meblowych Grupy EGGER w Biskupcu jest już na finiszu. Obecnie trwają testy instalacji, prace wykończeniowe tak, by po otrzymaniu zezwolenia na użytkowanie, zakład mógł rozpocząć produkcję.
Kiedy 25 października ubiegłego roku wbijano symboliczną łopatę na budowie fabryki płyt wiórowych w Biskupcu wielu słysząc, że zakład ma ruszyć pod koniec 2018 roku, zadawało sobie pytanie, czy to realne? Tak wielkiej inwestycji od podstaw, wartej ponad miliard złotych, nie było na Warmii i Mazurach od czasów budowy Stomilu w Olsztynie. Dziś fabryka w Biskupcu już stoi, trwają testy kontrolne urządzeń i instalacji, bo już niedługo zacznie się tu produkcja.
— Złożyliśmy już wszystkie dokumenty. Czekamy na ich pozytywne rozpatrzenie i pozwolenie zintegrowane, a po jego otrzymaniu ruszamy z produkcją — mówi Waldemar Zawiślak, dyrektor sprzedaży EGGER Biskupiec. — I myślę, że wszyscy tu, w fabryce spokojnie i cierpliwie czekamy na tę historyczną chwilę.

Jednak nie tylko pracownicy czekają na uruchomienie swojej fabryki, ale też kontrahenci Grupy EGGER, bo to europejski potentat na rynku płyt meblowych. Już teraz współpracuje z ponad 150 polskimi partnerami. Ci także wyglądają otwarcia fabryki w Biskupcu, bo liczą, że dzięki temu płyty będą łatwiej dostępne i również tańsze niż w przypadku transportowania ich z fabryk Grupy EGGER z Rumunii, Austrii czy Niemiec.

Warmia i Mazury to polskie zagłębie meblowe. Nie ma też takiego drugiego meblowego subregionu na świecie. Teraz co piąty mebel produkowany w Polsce powstaje na Warmii i Mazurach. Mamy małe i duże firmy meblarskie, które potrzebują surowca do ich wytwarzania — płyt meblowych. I jeśli płyty będą powstawać w regionie, wpłynie to na pewno na zmniejszenie kosztów producentów mebli, czyniąc ich produkty bardziej konkurencyjnymi na rynku.
Tak wielka inwestycja może budzić oczywiście obawy wśród mieszkańców o stan środowiska, o czystość powietrza. Czy udało się rozwiać te wszystkie wątpliwości mieszkańców?

— Myślę, że większość mieszkańców przekonała się do naszej inwestycji. Zaprosiliśmy grupę mieszkańców do naszej fabryki w Sankt Johann w Austrii, żeby rozwiać te wszystkie wątpliwości, które się pojawiają. Mieli okazję przekonać się, że produkcja odbywa się w sposób bezpieczny, z pełnym poszanowaniem środowiska — podkreśla Waldemar Zawiślak, dyrektor sprzedaży EGGER Biskupiec. — Mieszkańcy mogli też zobaczyć, jak przebiega budowa samej fabryki w Biskupcu i jak wyglądają zainstalowane tu rozwiązania techniczne.

Podczas pobytu w Austrii wiele pytań mieszkańców Biskupca dotyczyło naturalnie ochrony środowiska, emisji spalin i pyłów. I tak jak w Austrii tak w Biskupcu jest tylko jeden komin, przez który będą wydostawać się spaliny do atmosfery (inne, dużo mniejsze to kominy wentylacyjne). A specjalny mokry elektrofiltr w kominie ma zapobiegać emisji szkodliwych związków do atmosfery. I nigdy się nie zdarzyło, żeby filtr nie działał czy został wyłączony.
Michael Egger, współwłaściciel Grupy EGGER, który towarzyszył mieszkańcom Biskupca podczas zwiedzania fabryki w Sankt Johann, zaręczył, że tak właśnie jest.

— Ręczę w stu procentach za to, co mówią moi pracownicy, bo też gwarantujemy to naszym nazwiskiem — stwierdził wówczas biznesmen. — A nasze nazwisko ma swoją wartość w tej branży nie tylko w Europie, ale też na świecie.
Czy to wystarczy, żeby rozwiać wszelkie obawy?

— Myślę, że te znikną ostatecznie, kiedy fabryka już ruszy. Wtedy mieszkańcy przekonają się, że to, co mówimy jest w stu procentach prawdą — mówi dyrektor Zawiślak. — To będzie najnowocześniejszy zakład w całej naszej Grupie.
Jednak choć produkcja jeszcze się nie zaczęła, to już widać efekty tej inwestycji? Raz, że wielu mieszkańców Biskupca i okolic z zatrudnionych już 370 osób znalazło tu pracę, a dwa, że fabryka zaczyna napędzać lokalną gospodarkę. I widać to po firmach, gastronomii, po wzroście obrotów, zatrudnienia. Po nowych domach, które powstają w Biskupcu. A to dopiero początek, bo ta inwestycja, stanie się kołem zamachowym gospodarki Biskupca, jak też regionu, co do tego nie ma cienia wątpliwości Kamil Kozłowski, burmistrz Biskupca.

— Trzeba pamiętać, że duży inwestor przyciąga kolejnych. I jest zainteresowanie Biskupcem. Są kolejne firmy, które chcą u nas inwestować — podkreśla burmistrz.
Biskupiec, władze miasta zabiegały o to, żeby EGGER właśnie tu zbudował swoją kolejną fabrykę, widząc w tym szansę dla miasta, dla rozwoju gminy.

I w pewnym sensie wynik ostatnich wyborów pokazał, że mieszkańcy popierają tę wizję rozwoju miasta. Kamil Kozłowski został ponownie burmistrzem miasta, wygrywając wybory już w pierwszej turze.
Na finiszu jest nie tylko budowa samej fabryki, ale także infrastruktury wokół niej, kończy się przebudowa ulicy Mickiewicza, co usprawni ruch w obrębie dojazdu do nowego zakładu.
Przebudowywany jest około 500-metrowy odcinek od ronda (węzeł Biskupiec) do stacji benzynowej Orlen. Droga na tym odcinku będzie poszerzona wraz z wydzieleniem prawo- i lewoskrętu. Przy okazji powstanie chodnik po stronie ogródków działkowych, jak też wybudowana ul. św Józefa, która prowadzi od skrzyżowania do fabryki, ale też do innych firm.
Całkowity koszt przebudowy ul. Mickiewicza to ok. 8,5-9 mln złotych, a koszty te w całości ponosi firma EGGER Biskupiec.

— Zdajemy sobie sprawę, że roboty drogowe mogą być uciążliwe dla mieszkańców, dlatego chcemy ich prosić o jeszcze odrobinę cierpliwości — mówi dyrektor Zawiślak. — Prace powinny zakończyć się do końca roku.
Wkrótce też do fabryki będzie prowadzić bocznica kolejowa, co znacznie ograniczy transport samochodowy surowców oraz produktów gotowych przez miasto. Firma EGGER Biskupiec podpisała w tej sprawie umowę z PKP Polskie Linie Kolejowe, która zakłada przeprowadzenie prac modernizacyjnych na odcinku Czerwonka- Biskupiec Reszelski oraz na samej stacji w Biskupcu. Do tak zrewitalizowanej infrastruktury podłączona będzie nowa bocznica kolejowa prowadząca do fabryki płyt. Wartość wszystkich prac to 18,6 mln zł. Zakończenie prac modernizacyjnych planowe jest w przyszłym roku.

Docelowo w fabryce ma pracować około 400 osób. EGGER przyciąga ludzi. I niewiele jest firm, które za każdy kilometr przebiegnięty przez pracownika w zorganizowanej imprezie biegowej przekazują 5 euro miejscowym organizacjom charytatywnym. Grupa EGGER mocno bowiem wspiera zdrowy tryb życia poprzez właśnie takie akcje jak „EGGER runs”.


— W tym roku dzięki akcji zgromadziliśmy już ponad 10 tys. złotych, które trafią do najbardziej potrzebujących w Biskupcu i okolicach — dodaje dyrektor Waldemar Zawiślak, który, biegając, sam również dołożył cegiełkę do pieniędzy „wybieganych” przez pracowników EGGER Biskupiec.


Andrzej Mielnicki

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Alanek #2724426 | 37.30.*.* 29 kwi 2019 15:54

  No i mamy 29 kwietnia 2019 a produkcji dalej nie ma i się nie zapowiada na szybki rozruch:(

  odpowiedz na ten komentarz

 2. gajowy Marucha #2636024 | 5.172.*.* 3 gru 2018 00:09

  Z Zalkiem tniemy nowe drzewa dla nowej fabryki. Z Dumą oświadcamy, ze plan dziesięcioletni wykonamy w dwa lata. Nas Las staje z Dumą psed wyzwaniem jakie postawiła nam Partia. Posadzimy miliony nowych dzewek bo dbamy o psyrode.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. analityk #2634860 | 89.228.*.* 30 lis 2018 22:36

  Czy Panowie redaktorzy patrzą w przyszłość , czy tylko wypisują peany? Dlaczego nie piszą skąd będzie surowiec ? Naszym kapitałem rejonu są lasy, jak je wytną ( a tak się dzieje) , to co nam zostanie ? Producent zwinie interes, a Warmia i Mazury przestanie być "cudem natury", a lasy będziemy mieć może za 100 lat. Liczyć się trzeba też z degradacją środowiska. Trochę wyraźni Panowie. Co zostawicie pokoleniom ?

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Olo smolo #2634745 | 188.146.*.* 30 lis 2018 18:08

   Wyrzneli lasy u siebie...czas na nasze

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. ja #2634730 | 37.47.*.* 30 lis 2018 17:32

   W tej firmie jest rodzinna atmosfera. Zapewniam was- "Rodzinna po chuju fest"

   odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (24)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD