VAT da w kość kotom i psom?

2018-11-28 18:00:00(ost. akt: 2018-11-28 19:47:22)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Kiepski los szykują politycy zwierzętom. Chcą podnieść VAT na leki weterynaryjne. W efekcie zdrożałyby one o 15 procent, co w konsekwencji uderzyłoby w same zwierzęta. Ich właścicieli może nie być stać na leczenie swoich pupili.
Leki weterynaryjne mogą mocno zdrożeć, a to przez podwyżkę VAT z 8 do 23 procent. Takie propozycje znalazły się w ustawie zmieniającej VAT.

Wiceminister finansów Filip Świtała, pytany podczas posiedzenia Sejmu o VAT na leki weterynaryjne, wyjaśniał, że to zaledwie propozycja, która zostanie poddana pod dyskusję. Jednak zawrzało, bo wyższy VAT uderzyłby w branżę mięsną i mleczną, a także osłabiłby ich konkurencyjność przez wzrost cen. Mocno w kość dostałyby też małe zwierzęta, bo właścicieli psów czy kotów mogłoby już nie być stać na leczenie swoich pupili.

Polskie Stowarzyszenie Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET szacuje, że rynek leków weterynaryjnych jest wart rocznie około miliarda złotych. Wraz z podwyżką VAT przybyłoby więc do budżetu dodatkowo około 150 milionów złotych.

— Byłem wczoraj na kongresie weterynarii małych zwierząt w Łodzi. Było tam prawie 2500 lekarzy i wszyscy obawiają się, że po wprowadzeniu wyższego VAT stracą wielu klientów. I za chwilę okaże się, że na ulicach jest coraz więcej bezpańskich psów i kotów. Bo ich właścicieli po prostu nie będzie stać na ich leczenie — mówi Artur Zalewski, dyrektor POLPROWET. — Zapełnią się schroniska, ich utrzymanie będzie coraz droższe.
Szacuje się, że w Polsce jest około 15 milionów psów i kotów. Wiele z nich nie ma domów. Po podwyżce cen leków takich zwierząt może być jeszcze więcej. Piętnaście procent podwyżki na samych lekach to jest ogromny wzrost — twierdzą lekarze weterynarii.

— To zła wiadomość. Taka polityka doprowadzi do tego, że ludzie będą porzucać swoje zwierzęta, a przecież leki kupują nie tylko lekarze z prywatnych klinik, ale też schroniska. To pociągnie za sobą wzrost kosztów utrzymania tych placówek — zauważa Mirosław Obijalski, weterynarz z Warmii i Mazur. — A już teraz właściciele zwierząt narzekają na wysokie ceny leków.

— Na szczęście jest to tylko jeszcze propozycja — podkreśla Anna Barańska, dyrektorka Schroniska dla Zwierząt. — Nie ma jeszcze żadnych decyzji — zaznacza.
— Jednak podwyżka VAT mocno uderzy w nas, bo kołdra budżetowa jest bardzo krótka. Przy zapowiadanej podwyżce cen energii elektrycznej informacja o wzroście cen leków weterynaryjnych jest dobijająca, bo jeśli coś jeszcze wzrośnie, to nie wiem, jak to będzie.

Zdaniem Barańskiej, usługi weterynaryjne już teraz są relatywnie drogie. — I może dochodzić do sytuacji, że właścicieli zwierząt nie będzie stać na ich leczenie. Będą nam je oddawać. Może to się skończyć porzucaniem chorych zwierząt — zauważa dyrektorka.
Właściciele psów i kotów dobrze wiedzą, ile kosztuje leczenie ich pupili.

— Jeśli trzeba podać antybiotyk, to 200-300 złotych jest nie moje — mówi pan Andrzej, właściciel kota. — Płacę, bo Misza jest członkiem naszej rodziny, ale co mają zrobić na przykład emeryci, których wielu już nie stać na wykupienie leku dla siebie? Czy w tej sytuacji pójdą z psem czy kotem do weterynarza? — zastanawia się mężczyzna.
Podwyżka VAT na leki weterynaryjne uderzyłaby we właścicieli zwierząt, schroniska, ale również we wszystkie inne organizacje, które pomagają bezdomnym zwierzętom.

— Pod opieką mamy około 50 kotów — mówi Elżbieta Krywko, prezes Fundacji Mruczący Terapeuta. — Każdego trzeba odrobaczyć, każdego trzeba zaszczepić, wszczepić mikrochip i co drugiego leczyć. Te koty nie są w tak samo dobrym stanie jak te domowe. Taka podwyżka leków uderzyłaby w zwierzęta. A już teraz ratujemy koty ostatkiem sił, bo bezdomnych zwierząt przybywa, a leki drożeją. To jest jakaś paranoja — stwierdza.

AM

Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. VAT da kość kotom i psom? #2640286 | 188.146.*.* 10 gru 2018 07:22

  niech da, w końcu kości należą sie psowi i kotowi....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. gość #2638039 | 89.228.*.* 6 gru 2018 10:19

  podły pomysł dojnej

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Głosujcie dalej na PiS #2634049 | 188.146.*.* 29 lis 2018 17:44

  Suweren uwielbia być dojony przez PISiorów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. podatnik #2633744 | 79.124.*.* 29 lis 2018 11:48

  rządzący w ten sposób zbierają kasę na dokończenie budowy muzeum według pomysłu ojca dyrektora z Torunia

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 5. alejaja #2633727 | 79.124.*.* 29 lis 2018 11:33

  rządzący tą republiką bananową zbierają kasę na premie i nagrody dla siebie ponieważ uważają że im po prostu ta kasa się należy - kolejny przykład jak rządzący ,, dbają '' o pomyślność i dobrobyt suwerena

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (27)