Kto zostanie marszałkiem?

2018-11-15 10:46:52(ost. akt: 2018-11-15 10:59:47)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Wszystko wskazuje na to, że w sejmiku województwa będzie rządzić Koalicja Obywatelska i PSL, ale kto będzie marszałkiem, tego nie wiadomo. Choć niewykluczone, że pozostanie nim Gustaw Marek Brzezin.
W piątek 23 listopada na pierwszej sesji w nowej kadencji ma zebrać się Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego. To pewne, ale nie ma już tej pewności, kto będzie rządzić w sejmiku. Nie ma jeszcze oficjalnych decyzji. Jednak wczoraj (środa — red.)o takiej koalicji w sejmikach wojewódzkich rozmawiali liderzy PO, Nowoczesnej i PSL. Nie jest to jakimś zaskoczeniem, bo te rozmowy na temat koalicji w poszczególnych województwach trwają już od pewnego czasu. Jednak ich wynik wciąż jest nieznany.

— To pewne, że będzie koalicja Koalicji Obywatelskiej z PSL w sejmiku na Warmii i Mazurach — powiedział nam wczoraj poseł Jacek Protas, lider PO na Warmii i Mazurach. — A co do reszty to rozmawiamy.

Zawarcie koalicji potwierdził nam też inny polityk PSL, nie zdradzając jednak szczegółów, bo te mamy poznać pod koniec tygodnia.

Co kryje się za resztą, o której wspomniał poseł Protas? To oczywiście stanowiska w zarządzie województw. A PSL jest w centrum uwagi, bo bez niego Koalicja Obywatelska nie ma szans na samodzielne – poza województwem pomorskim – mimo wygranej w siedmiu województwach, w tym na Warmii i Mazurach. Potrzebuje więc koalicjanta.

I ludowcy stawiają warunki, czego zresztą nie krył lider PSL. Niedawno na pytanie dziennikarzy, czy PSL chciałoby mieć marszałków, odpowiedział, że to jest chyba normalne. — Jeśli ktoś daje większość w większości województw i bez nas nie ma tej większości, musi być w tym wszystkim godne partnerstwo — mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

I nieoficjalnie wiadomo, że ludowcy zachowają stanowisko marszałka mazowieckiego, którym dalej będzie Adam Struzik. Mówi się, że miałby być marszałkiem przez pół roku, bo potem ma wystartować w wyborach do europarlamentu. Czy ludowcy zachowają też stanowisko marszałka na Warmii i Mazurach? — To wszystko zależy od rozmów naszych liderów — stwierdził tylko marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Jednak PSL uzyskało na Warmii i Mazurach bardzo dobry wynik, bo zebrało 19,5 proc. głosów. To jest mocna karta przetargowa w rozmowach z koalicjantem. Bo jeśli ludowcy mieliby dostać stanowisko marszałka w innych regionie, to będzie to w województwo warmińsko-mazurskie.

Jednak nie tylko Koalicja Obywatelska chce współrządzić w sejmikach, także PiS, które wygrało wybory w dziewięciu sejmikach, ale samodzielną większość ma tylko w sześciu.

Przedwczoraj szef KPRM Michał Dworczyk zapytany przez dziennikarzy, czy rozmowy PiS na temat koalicji w skali kraju jeszcze trwają, czy zostały już zakończone odparł: — Rozmowy trwają w wielu miejscach, od gmin poprzez powiaty po sejmiki wojewódzkie — oświadczył Dworczyk.

Jak wskazał, PiS liczy, że Dolny Śląsk, gdzie doszło do koalicji PiS – Bezpartyjni Samorządowcy, będzie dobrym przykładem współpracy ponadpartyjnej.

Czy takie rozmowy PiS prowadzi też na Warmii i Mazurach? — Nie mogę nic na ten temat powiedzieć — powiedział nam Dariusz Rudnik, przyszły radny wojewódzki PiS.

Ludowcy zaprzeczają jakoby takie rozmowy miały miejsce w regionie. — Nie rozmawiamy ani z PiS, ani z PO — stwierdził jeden z działaczy PSL. — Czekamy na wynik rozmów w Warszawie.

— Ale jeśli będzie koalicja to tylko z KO — dodał.

am

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Olsztyniak #2624994 | 88.156.*.* 16 lis 2018 17:57

  Chcemy Pana Prótas, który będzie godnym partnerem dla wojewody Chójeckiego.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. XXL #2624905 | 37.47.*.* 16 lis 2018 14:44

  tylko pan Prótas może zostać marszałkiem. To człówiek z dużom wizjom. Bedą nowe inwestycje w wojewóctwie, może Ikea, albo fabryka opon, makdonald, i jakaś autostrada.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. CEKAMY na uczciwosc #2624844 | 195.136.*.* 16 lis 2018 12:56

  Moze nowe wladze wprowadza prawo i uczciwosc w Z U S

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Jarząbek Wacław #2624749 | 88.156.*.* 16 lis 2018 10:16

  Tylko Pan Protas potrafi zarządzać najlepiej województwem. Nikt jak on nie nie umie zrozumieć drugiego człowieka, pomóc w biedzie. Nie denerwuje się, jest skromny i wyważony. Taki Marszałek to Skarb. Łubu dubu

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. Pewnie teraz #2624711 | 5.135.*.* 16 lis 2018 08:51

  jakiś debil wybuduje gdzieś u nas na zadupiu port pełnomorski za grube miliony i da grube pensje znajomym z jego kierownictwa, bo sens jest taki sam jak lotniska. No i koniecznie niech pamięta o obustronnych ścieżkach rowerowych!

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (20)